4 yıl önceki 1000 TL ile şu anki 1000 TL farkı

Konuyu hortlattım ama faizle ne alakası var. Faizle enflasyonun farklarını öğrenirseniz iyi olur. Misal veriyorum devlet üniversite okuyanlar için kredi veriyor ve diyorki mezun olunca bana o dönemin enflasyonuna göre ödeme yapacaksın buna faiz denmiyor kur farkı deniyor. Görünce dayanamadım gerçekten.
Devlet kredisi geri ödenirken kur farkı ile alınmıyor. Beyaz eşyaya endeksli diye noterde sözleşme imzalamıştık. 4 sene (3,5 sene veriyorlar yaklaşık) boyunca aldım. Her sene yaklaşık %10 oranında arttı. Tümünü son aldığım miktardan kaç ay almış isem o kadar ayda hesaplanıp 2 yıl sonra yine kaç ayda almışsam aynı ay sayısında ödemeye başlanıyor ve ödeniyor. Bu kur farkı değildir.

Devlet kredisi geri ödenirken kur farkı ile alınmıyor. Beyaz eşyaya endeksli diye noterde sözleşme imzalamıştık. 4 sene (3,5 sene veriyorlar yaklaşık) boyunca aldım. Her sene yaklaşık %10 oranında arttı. Tümünü son aldığım miktardan kaç ay almış isem o kadar ayda hesaplanıp 2 yıl sonra yine kaç ayda almışsam aynı ay sayısında ödemeye başlanıyor ve ödeniyor. Bu kur farkı değildir.
Olsun yine de enflasyon farkı. Enflasyon olunca, beyaz eşya da artar, peynir de artar, dolar da artar, yükselen asansör değil, alçalan duvarlar.

Ha pinpon topuna göre yapsalarmış, en azında artmazdı. Çok talep gören bir şey olmayınca.:aşk:

3 sene evvel Nike Airmaxi 250 liraya aldıktan sonra "pahalı ama değer" diye kendimi avutuyordum. Şimdi ise aynı ayakkabıyı 350 400 liraya alabiliyorsun. Yani TL değersizleşmeye devam ettiği için ürünlerin fiyatı artıyor. 40 yaş ve üstündeki insanlar arasında bol bol geçen muhabbetlerdendir "O zamanın parasıyla ... Lira vermiştik"

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı