40.000TL bilgisayar toplama

Şimdi direk sistem önermek yerine birkaç yorum yapacağım:

1. Yeni 5800x3d işlemcisi çıktı. 5800x'in çıkış fiyatı ile aynı olacak. Youtube'da gamers nexus ve hardware unboxed'un yaptığı videolardan bakabilirsin. İntelin DDR5'li 12900KS'i ile oyununa göre bir o kazanıyor bir de diğeri. Donanım arşivinin videosunda valorant karşılaştırması da vardı yanlış hatırlamıyorsam. Uzun süre götürsün diyorsanız AM4 platformuna son olarak çıkacak olan bu işlemciyi şiddetle tavsiye ediyorum.

2. X570 çipsetinin fazladan PCI-E 4.0 slotlarına sahip olmasından başka hiçbir artısı yok. Hatta B550'nin RAM overcloğu çok daha iyi. Aynı parayı daha iyi bir B550 anakartına vermeniz ya da artan parayı diğer bileşenlere vermeniz daha mantıklı olur.

3.Sıvı soğutmada Arctic Freezer, SilverStone markaları hem en iyileri hem de fiyat performansı gayet iyi. EK serisi de güzel ama ülkemizde pek marketi olmadığından pahalıya geliyor.

4. Kasanın önü ızgara mesh olması önemli artık parçalar çok ısınabiliyor.

5. Uzun götürmesi adına şu iki şeye dikkat etmek gerekiyor: Çözünürlük ve ekran kartının VRAM miktarı.
10 sene içinde 4k standart çözünürlüğe dönüşmüş olacak. 4k için ise 8 GB VRAM yetersiz kalmaya başladı bile. Onun için en az RX 6800 ya da 3080 12 GB tavsiye ederim ki bütçe yeter. Yok ben 1080p oynuyorum en fazla 1440p'ye geçerim diyorsan problem yok tabi.

6. Power supply konusunda 850 watın altına düşme derim.

7. İntel işlemci alacağım DDR5 istiyorum diyorsan 12700K en mantıklı işlemci.

8. SSD konusunda 1 tane 1 TB hızlı SSD'ye windows + en çok oynadığın oyunları kurarsan yeterli olur diye düşünüyorum. Gerisi biraz geç yükslense sata SSD olsa da bir fark hissetmezsin.

9. Kasa önerileri : Lian li 215, Corsair 4000D airflow. Lian li O11 dynamic, Cooler Master TD500 ya da H500, Fractal meshify ve fractalın diğer mesh kasaları. Pahalı olsun diyorsan Fractal Torrent, Cooler Master SL600M'e bak derim. Bütün önerdiklerim hava akışı anlamında iyiler.

5800X3D ve RX 6900 XT Z Trio tam bir performans canavarı olur, bende olsam böyle yapardım.
X570 Tomahawk(B550 Tomahawk'dan daha ucuz) ve 2x16 32GB G.Skill Trident Z Neo RAM tercih edilebilir.
Kasa olarak 4000D + Cooler Master SickleFlow 120 ARGB 3IN1 120mm Fan (3 lü Paket,RGB Kontrolcülü)| ITOPYA.COM
Soğutucu olarakta Arctic Liquid Freezer II - 280 A-RGB Intel / AMD Uyumlu, 280mm Radyatörlü, 2x14cm P14 PWM Fanlı, Sıvı İşlemci Soğutucu (AR-ACFRE00106A) | Teknobiyotik
Hem görünüşü iyi, tek yazılımla kontrol edilebilir hem de performansı çok iyi bir sistem bu şekilde oluşturulabilir.

Hazır sistemler yüksek bütçede F/P açısından şuan iyi değil. Valoranttaki crash sorununu Nvidia kart kullanıcıları da yaşayabiliyor.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı