4000 TL APU Sistem Tavsiyesi

Bütçe
3000-4000

XRise

Centipat
Daha fazla  
Merhaba;

Ben APU bir sistem toplayacağım, şu an düşündüğüm parçalar:

AMD Ryzen 5 3400G
Gigabyte B450M S2H V2
Adata Gammix D30 XPG 8 GB 3200 MHz DDR4 (2x8)
Corsair Carbide Spec-Delta 550W 80+
SanDisk Ultra 3D 1TB 2400MB-1950MB/s NVMe M.2 SSD.

PSU kasada var, o yüzden bu kasayı seçtim. Hem şık hem içindeki PSU ileride sorun çıkarmaz.

Şu an bunları düşünüyorum. 500 GB M.2 SSD almayı düşünüyordum. 1 TB HDD disk fakat o zaman 800 TL falan yapıyordu. 1 TB M.2 SSD yaklaşık 900 TL yapıyor, o yüzden böyle seçtim.

En fazla 1 yıl sonra GTX 1660 Super almayı düşünüyorum.

Merhaba;

Ben APU bir sistem toplayacağım, şu an düşündüğüm parçalar:

AMD Ryzen 5 3400G
Gigabyte B450M S2H V2
Adata Gammix D30 XPG 8 GB 3200 MHz DDR4 (2x8)
Corsair Carbide Spec-Delta 550W 80+
SanDisk Ultra 3D 1TB 2400MB-1950MB/s NVMe M.2 SSD.

PSU kasada var, o yüzden bu kasayı seçtim. Hem şık hem içindeki PSU ileride sorun çıkarmaz.

Şu an bunları düşünüyorum. 500 GB M.2 SSD almayı düşünüyordum. 1 TB HDD disk fakat o zaman 800 TL falan yapıyordu. 1 TB M.2 SSD yaklaşık 900 TL yapıyor, o yüzden böyle seçtim.

En fazla 1 yıl sonra GTX 1660 Super almayı düşünüyorum.

Daha sonra ekran kartı takacağınız bir APU sistem topluyorsanız AMD tercih etmeyin. AMD'nin APU işlemcileri Harici ekran kartları ile uyumsuz çalışır. %50'lik kayıpla Performans alırsınız. Darboğazdan bahsetmiyorum L3 önbelleği sebebi ile O yüzden İleride Harici kart alma fikriniz varsa bu noktada en Uyumlu APU çekirdeği olan Intel işlemcilere yönelmeniz olacaktır. Aksi Taktirde Ryzen 3400G'yi satıp APU olmayan bir işlemci ve Ekran kartı alarak yola devam etmek zorunda kalacaksınız.

Bunların dışında AMD APU işlemcileri maalesef yine Önbellek problemi sebebi ile M.2 SSD'lerde X2 modda çalışmasını sağlıyor hatta bazı anakartlarda hiç görmüyor. Sizin kullandığınız anakartta muhtemelen M.2 görmeyecektir. Çalışssa bile X2 modunda ve ara sıra problem yaratarak çalışacaktır. 3 gün görür 1 gün görmez vs

Daha sonra ekran kartı takacağınız bir APU sistem topluyorsanız AMD tercih etmeyin. AMD'nin APU işlemcileri harici ekran kartları ile uyumsuz çalışır. %50'lik kayıpla performans alırsınız. Darboğazdan bahsetmiyorum L3 önbelleği sebebi ile o yüzden ileride harici kart alma fikriniz varsa bu noktada en uyumlu APU çekirdeği olan Intel işlemcilere yönelmeniz olacaktır. Aksi taktirde Ryzen 3400G'yi satıp APU olmayan bir işlemci ve ekran kartı alarak yola devam etmek zorunda kalacaksınız.

Bunların dışında AMD APU işlemcileri maalesef yine önbellek problemi sebebi ile M.2 SSD'lerde X2 modda çalışmasını sağlıyor hatta bazı anakartlarda hiç görmüyor. Sizin kullandığınız anakartta muhtemelen M.2 görmeyecektir. Çalışssa bile X2 modunda ve ara sıra problem yaratarak çalışacaktır. 3 gün görür 1 gün görmez vs.

Teşekkürler ben APU almaktan vazgeçtim zaten. APU bir işlemci kullanmadığım zaman M.2 sorunu olmaz değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı