4000 TL IEM veya kulak üstü önerisi

Bütçe
3500-5500
Hocam zaten imaging ve passive soundstage olaylarında IEM asla beklentiyi karşılayamaz akustik yapısı gereği. Ses kasmak için en doğrusu kulak üstü kulaklıklardır orası kesin.
Şimdi böyle dedin IEM den vazgeçesim geldi zaten konfor olayı kafama takılıyordu. Şimdi baktığın zaman piyasada e-sporcusu yayıncı IEM kullanıyor. Hatta Kulaküstü stüdyo kulaklarına geçiş yaptılar. Eğer IEM geçmez isem kaliteli bir sennheiser olur yada farklı bir marka Stüdyo kulaklık alacağım kulaküstü. Çünkü IEM de rahat edebileceğimi düşünmüyorum.

@Machvins Hocam şöyle söyleyeyim sana, IEM kulak içi yani kulak tipinize göre silikon kullanırsanız, bir de memory foam olanlarından kullanırsanız büyük ihtimalle rahat edeceksiniz. Kulak üstü kulaklıklara nazaran daha serin kalacak haliyle kulaklarınız bunlar artı. Ben tamamen oyun odaklı konuşmadığım için sizin tam beklentilerinizi anlayamıyorum fakat kısaca izah etmem gerekirse, IEM ile çok güzel ses kasılır evet çünkü oynadığınız oyunlarda deli gibi teknoloji kullanıyorlar sen sadece stereo televizyon bile alsan az buçuk sesin nereden geldiğini duyarsın çünkü çok kaliteli ses yazılımları ve teknolojileri kullanıyorlar. Müzikten bahsettiğimiz zaman işler değişiyor. Odada kaydedilmiş bir gitarı sanki bir odadaymış gibi dinlemek istersin değil mi? Kulak üstü open-back kulaklıklar tam burada devreye giriyor. Eğer kaliteli monitör kulaklık alırsanız gerçekten de odanızda biri gitar çalıyor gibi duyabilirsiniz fakat bunu IEM yani kulak içinde dinlemeye kalktığınızda yine sanal olarak odanın içinde gibi düşüneceksiniz buna imaging diyoruz fakat gerçek manada duyduğunuz ses kafanızın içinden gelecek. Kulak üstü kulaklıklarda ses akustik olarak kulaklıkta yankı yapar ve arkası açık olmasıyla beraber sanki gerçekten de aynı ortamdaymışsınız gibi duymanızı sağlar.

@Machvins Hocam şöyle söyleyeyim sana, IEM kulak içi yani kulak tipinize göre silikon kullanırsanız, bir de memory foam olanlarından kullanırsanız büyük ihtimalle rahat edeceksiniz. Kulak üstü kulaklıklara nazaran daha serin kalacak haliyle kulaklarınız bunlar artı. Ben tamamen oyun odaklı konuşmadığım için sizin tam beklentilerinizi anlayamıyorum fakat kısaca izah etmem gerekirse, IEM ile çok güzel ses kasılır evet çünkü oynadığınız oyunlarda deli gibi teknoloji kullanıyorlar sen sadece stereo televizyon bile alsan az buçuk sesin nereden geldiğini duyarsın çünkü çok kaliteli ses yazılımları ve teknolojileri kullanıyorlar. Müzikten bahsettiğimiz zaman işler değişiyor. Odada kaydedilmiş bir gitarı sanki bir odadaymış gibi dinlemek istersin değil mi? Kulak üstü open-back kulaklıklar tam burada devreye giriyor. Eğer kaliteli monitör kulaklık alırsanız gerçekten de odanızda biri gitar çalıyor gibi duyabilirsiniz fakat bunu IEM yani kulak içinde dinlemeye kalktığınızda yine sanal olarak odanın içinde gibi düşüneceksiniz buna imaging diyoruz fakat gerçek manada duyduğunuz ses kafanızın içinden gelecek. Kulak üstü kulaklıklarda ses akustik olarak kulaklıkta yankı yapar ve arkası açık olmasıyla beraber sanki gerçekten de aynı ortamdaymışsınız gibi duymanızı sağlar.
Hocam bahsettiğiniz hafızalı sünger, olayı ile rahat edebilirim. Şuan aktif kullandığım oyun için Blackshark v2 ses kartlı bir kulaklık kullanıyorum. Bir ara iyidi şuan çok net hedef yada çok ufak sesleri kaçırıyorum. Sporda kullandığım JBL dandik bir kulaklık ile oyundaki adamın en ufak redbull içmesini bile duyunca hoşuma gitti resmen hile gibisin.(PUBG den bahsediyorum.)

Bana sevdiğim bir kardeşimin önerisi Truthear Hexa 1DD 3BA In-Ear Monitor ve Moondrop Dawn Pro Yüksek Performans DAC/AMP Ses Kartı bu ürünlerdi şimdi bende direkt bunlara geçip rahat edemezsek iade de olmayacağı için çöpe atmış olacağız. Yine bu Truthear markasının kırmızı ve mavi olan kulaklıkları şık maviyi beğendim tabii görsel olarak Blackshark v2 den çok düşük kalacağını düşünmüyorum alıp deneyimlemek istiyorum, fakat çoğu forumda kırmızısını öneriyorlar bahsettiğiniz bu kashafızalı köpük uçları buna sonradan entegre edebilir miyiz?

Muhtemelen slikonlar daha iyi ses yalıtımı yapıyor. Çok da direkt en üst uç noktayı almak istemiyorum Blackshark v2 bir kaç tık üst IEM işimi görür baktık çok beğendim bunu da satar direkt kaliteli setup yaparım diye düşünüyorum.

Kırmızı ve mavi arasındaki fark şöyle;

Mavi olan bir tık daha baslı fakat bu iyi anlamda değil olması gerekenden daha fazla bas anlamında. Treble isabeti daha yüksek bu da detayları daha iyi vermesini sağlar. Ayrıca frekans tutarlılığı daha iyi

Kırmızı olan ise bu saydıklarımın dışında daha doğru bas isabetine sahip. Ayrıca tizlere kadar neredeyse kusursuz bir isabet sunuyor yani olması gerektiği gibi duyuyorsunuz tiz noktalara kadar olan kısımları. Tizlerde detay kaybı var, tutarlılık maviye göre biraz daha düşük. Imaging yani stereo tepkileri biraz daha yüksek.

Diyelim ki siz mavi olanı seçtiniz ve Blackshark V2 ile kıyaslamak istediniz;

Blackshark, daha yüksek high-bass ve low treble frekanslara sahip yani olması gerekenden daha ön plandalar. Bas isabeti ZERO'ya göre daha iyi, midleri aynı sayabiliriz, treble ise ZERO'da daha dengeli daha tutarlı. Doğal olarak pasif ses sahnesine sahip kulak üstü olmasından dolayı yani sahne genişliği daha yüksek ZERO'ya oranla.

Köpük olayını Türkiye pazarında bulabilir misiniz bilmiyorum fakat çok kısa bir aramayla şu siteyi buldum:

Bence biraz daha dikkatli ve detaylı aramayla uygun memory foam bulursunuz.

Kırmızı ve mavi arasındaki fark şöyle;

Mavi olan bir tık daha baslı fakat bu iyi anlamda değil olması gerekenden daha fazla bas anlamında. Treble isabeti daha yüksek bu da detayları daha iyi vermesini sağlar. Ayrıca frekans tutarlılığı daha iyi

Kırmızı olan ise bu saydıklarımın dışında daha doğru bas isabetine sahip. Ayrıca tizlere kadar neredeyse kusursuz bir isabet sunuyor yani olması gerektiği gibi duyuyorsunuz tiz noktalara kadar olan kısımları. Tizlerde detay kaybı var, tutarlılık maviye göre biraz daha düşük. Imaging yani stereo tepkileri biraz daha yüksek.

Diyelim ki siz mavi olanı seçtiniz ve Blackshark V2 ile kıyaslamak istediniz;

Blackshark, daha yüksek high-bass ve low treble frekanslara sahip yani olması gerekenden daha ön plandalar. Bas isabeti ZERO'ya göre daha iyi, midleri aynı sayabiliriz, treble ise ZERO'da daha dengeli daha tutarlı. Doğal olarak pasif ses sahnesine sahip kulak üstü olmasından dolayı yani sahne genişliği daha yüksek ZERO'ya oranla.

Köpük olayını Türkiye pazarında bulabilir misiniz bilmiyorum fakat çok kısa bir aramayla şu siteyi buldum:

Bence biraz daha dikkatli ve detaylı aramayla uygun memory foam bulursunuz.
Hocam detaylı ve kanıtlanmış yorumların için çok teşekkür ederim bu tarz yorumları ekstra seviyorum. Bu işte tecrübeli olduğunuz belli çok konudaki arkadaşın algısını dağıtmadan önerebileceğiniz benim için bu markalar olur yada farklı Blackshark v2 üst düzey konfor kesinlikle çok önemli performansda öyle bir ürün önerirseniz sipariş vermeyi düşünüyorum. Diğer attığınız linkteki hafızalı köpüğüde ileride ürünü aldıktan sonra sipariş veririz yurt dışından geç gelsede en azından IEM deneyimlemiş olurum. Verdiğiniz bilgilere göre attığınız linkteki ürünü vereceğim.

"Competitive" Oyunlarda biliyorsunuz ki genelde stereo önemli 7.1 sanal olduğu için çok nadirdir kullanan istenen biliyorsunuz rakibi tespit edebilmek yukarıda ki yorumlarda bahsettiğim Blackshark v2 de alamadığım o redbull içiş sesini. Daha kötü olan JBL 100 TL lik kulaklığında almak vesaire, IEM bu yüzden ilk zamanlarda da cazip geliyordu. Ses kartı ileride duruma göre IEM tamam aradığım bu dersem. Creative Soundblasterx G6 da alabilirim. Z690 Anakart ile kullanacağım ama şimdilik.

Hocam attığım linkten pek emin değilim sadece örnek olsun diye attım daha uygun parçaları illa ki düşürürüz bir şekilde. IEM deneyimlemenizi ben de tavsiye ederim kırmızı ya da mavi fark etmez ikisi zaten bu zamana kadar kullandıklarınızdan daha üst seviye kulak içi kulaklık olacaktır ve sanıyorum ki pişman da etmez.
Konfor olarak şöyle bir yorumda bulunabilirim, kulak içi kulaklık taktığınızda özellikle silikon olduğu zaman bana göre çekilmez oluyor bir yerden sonra çünkü kulağınızda tıpayla duruyormuş hissi veriyor saatlerce. Tüm gün boyunca kullanımda şahsen ben dayanamıyorum. Fakat iyi yönleri ise, yazın kulak üstü kadar terletmez, kafa bandı derdi yok, kafadan kayma/düşme derdi yok. Yalnız bir dezavantaj söyleyebilirim eğer ki IEM kulağınızdayken yemek yerseniz kulağınızdaki tıpa yüzünden ağzınızın boğazınızın ciğerinizin her sesini duyuyorsunuz.

Yine de deneyin. Ben sizin aklınızı çelmeye çalışıyor gibi gözükmeyeyim en iyisi. Güzel bir IEM harika deneyim yaşatacaktır. Bahsettiğiniz markanın çokça olumlu yorumu bulunmakta ve performansları da gayet yeterli.

Hocam attığım linkten pek emin değilim sadece örnek olsun diye attım daha uygun parçaları illa ki düşürürüz bir şekilde. IEM deneyimlemenizi ben de tavsiye ederim kırmızı ya da mavi fark etmez ikisi zaten bu zamana kadar kullandıklarınızdan daha üst seviye kulak içi kulaklık olacaktır ve sanıyorum ki pişman da etmez.
Konfor olarak şöyle bir yorumda bulunabilirim, kulak içi kulaklık taktığınızda özellikle silikon olduğu zaman bana göre çekilmez oluyor bir yerden sonra çünkü kulağınızda tıpayla duruyormuş hissi veriyor saatlerce. Tüm gün boyunca kullanımda şahsen ben dayanamıyorum. Fakat iyi yönleri ise, yazın kulak üstü kadar terletmez, kafa bandı derdi yok, kafadan kayma/düşme derdi yok. Yalnız bir dezavantaj söyleyebilirim eğer ki IEM kulağınızdayken yemek yerseniz kulağınızdaki tıpa yüzünden ağzınızın boğazınızın ciğerinizin her sesini duyuyorsunuz.

Yine de deneyin. Ben sizin aklınızı çelmeye çalışıyor gibi gözükmeyeyim en iyisi. Güzel bir IEM harika deneyim yaşatacaktır. Bahsettiğiniz markanın çokça olumlu yorumu bulunmakta ve performansları da gayet yeterli.
Tamamdır ben sizi takibe alıyorum gerekirse satın aldıktan sonra konu açarız. Bu arada deneyimlerimiz çok benzer JBL 100SI en basit spor için almıştım yıllar önce muhtemelen tabii bunla kıyaslamakta mantıklı olmaz. Blackshark V2 aratmasın yeter. Ama dediğiniz gibi konuyu da detaylı okudum En iyi bu fiyat bandında 4000 TL arasında Mavi yada kırmızı olacak Truthear'ın.

Şimdi FPS oyunlarında genelde Tiz daha önemli HyperX Cloud 2 ve 3 de hep saf tis daha iyi. O yüzden sanki kırmızı almak daha mantıklı gibi, Bass da önemli silah sesleri en azından tizde kulakları çok tırmalıyor. Mavide olabilir kararsız kaldım, sonuçta tamamen FPS oyunları için kullanacağım. Mavi kesinlikle daha estetik keşke dış rengini Siyah vesaire seçebilseymişiz. Alıp deneyimlerim muhtemelen slikon kulaklık ile gelecek ileride dediğiniz gibi köpük kaliteli bir kulakiçini tahriş etmeyecek bir ürün ile değişiriz tıpa kısmını. Muhtemelen kulaküstünden daha rahat ederim eğer bu dediğiniz olayı hafıza köpüğü bahsetmetseydiniz, bilmiyorum cesaret edemezdim ama bu benimde kafama yattı.

Bu arada yanıltın hocam bu ürünü almadan öncede IEM istiyordum zaten beni blacksharka yönlendirdiler. Oda durur mikrofonunu kullanırım gerçi bunların üstüne blackshark v2 takılır mı bilmiyorum. En kötü satar harici mikrofon alırım.

Son düzenleme:
6-7 set eartip geliyor zaten Zero ile. Gelenleri dene bir memnun kalmazsan bakarsin alternatiflere. Ben moondrop chu ile gelen springtipleri kullanıyorum mesela, gayet memnunum hem seal olarak hem de uyum olarak.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı