4000 TL'lik sisteme 75 Hz yeter mi?

anlkkl12

Centipat
Merhabalar, benim sistemimde Valorant'ta 70-100 arası FPS alıyorum. Düşük bir sistem. 1-2 sene sonra en fazla 3-4 binlik RX 560 AMD Ryzen işlemcili bir sistem toplamak istiyorum. Bendeki monitör çok kötü olduğu için şu linkteki monitörü aldım.

4 gün önce bu monitörü aldım ama aklıma bir şey takıldı, acaba 144 mü alsaydım? Büyük ihtimalle iade et, üstüne biraz daha koy ve 144 al diyeceksiniz ama benim için çok çok zor. Eğer gerçekten CS ve Valorant gibi oyunlarda kötü ise sıkıntı olacaktır ve ileride alacağım sistemde RX 560 ve AMD Ryzen işlemcili 3-4 bin TL aralığında bir şey istiyorum. 75 Hz az mı kalır bu sisteme? O sistemde o oyunlarda 144 üstü görebilirim sanırım ama diğer oyunlarda zaten 100 FPS bile zor görülür. 7/24 de onları oynamıyorum. Valorant oynarım ve çok nadir CS. Genellikle GTA V, BF 1 ve strateji oyunları falan oynarım. Dediğim gibi iade etme ihtimalim neredeyse 0. :D Kötü değilse oyun için kullanmak zorundayım.

Ama zaten o dediğim sisteme 75 yetiyorsa hiç gerek yok 144'e ki zaten değiştirmem de çok çok zor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sabahı göreceğimizin garantisi yokken 1-2 sene sonraya plan yapmak oldukça zor. 1650S ile nile CS ve Valorant hariç 144 üstü görülmez. Esas olay şu ki; bütçe el vermiyorsa oyun kötüymüş, çöpmüş ne önemi var? Elinde olanla idare etmen lazım.

Konu ile alakasız fakat 4000 TL lik bir sisteme rx 560 çok düşük kaçar.

Konuya dönersek, sıkıntı yaşamazsın ben kendimi bildim bileli 60hz kullanıyorum oyunlarımı gayet iyi bir şekilde oynuyorum.

Benim paylaştığım ucuza bilgisayar toplama rehberine bir göz at istersen.

En az 23.8 olmasi lazim ama
Sabahı göreceğimizin garantisi yokken 1-2 sene sonraya plan yapmak oldukça zor. 1650S ile nile CS ve Valorant hariç 144 üstü görülmez. Esas olay şu ki; bütçe el vermiyorsa oyun kötüymüş, çöpmüş ne önemi var? Elinde olanla idare etmen lazım.

Doğru ama içim rahat olsun diye soruyorum kaç gundür dusunuyorum 144 mu alsaydik diye falan :D.

Valla 75 hz de oyun için ideal sanirim bunu kullanicam gibi o 3 4 k lık sistemede uyar diye dusunuyorum

Yani hocam tabii ki sizin zevkinize kalmış. Hikayeli oyunlar oynuyor olsanız bir şey diyemem ama çoğunlukla rekatbetçi oyunlar oynuyorsunuz diye ve bütçenizi aşmamak için bunu önerdim.

Peki mesela 144 Hz monitörde 120 FPS alırsak monitörü kullanabilir miyiz gene yararlanabilir miyiz yani yoksa 144'ün üstünde mi olması gerek.

Peki mesela 144 Hz monitörde 120 FPS alırsak monitörü kullanabilir miyiz gene yararlanabilir miyiz yani yoksa 144'ün üstünde mi olması gerek.

Saniye de 120 kare yeniler yani her türlü 60'ya da 75 Hz'den daha iyi olur. 144 sınır gibi düşün onun üstüne alsan bile en fazla 144 Hz verebilir ama onun altında kaç FPS alırsan saniye de o kadar kare yeniler.

Saniye de 120 kare yeniler yani her türlü 60'ya da 75 Hz'den daha iyi olur. 144 sınır gibi düşün onun üstüne alsan bile en fazla 144 Hz verebilir ama onun altında kaç FPS alırsan saniye de o kadar kare yeniler.

He mesela 75 Hz monitörde de 150 alsan bile 75 gibi gözükür en fazla sanırım

Peki 60 FPS ile 75 FPS arasında büyük fark var mı hada Hz diyelim.

He mesela 75 Hz monitörde de 150 alsan bile 75 gibi gözükür en fazla sanırım.

Peki 60 FPS ile 75 FPS arasında büyük fark var mı hada Hz diyelim.

Arada ki farkı anlamak aşırı zordur, çoğu kişi arada ki farkı anlayamaz bile. 75 Hz o yüzden pazarlama stratejisi olarak kullanılıyor.

Geri
Yukarı