4000 TL'ye FPS Oyunları İçin Monitör Önerisi

sourceN

Hectopat
Daha fazla  
4000 TL bütçem var. Sık FPS oyun oynayan biriyim, o sebeple yüksek yenileme hızına ihtiyacım var. Bunun yanında 27 inç ölçülerinde bir monitör bakıyorum. 27 inç olduğu için de 2K çözünürlükte bir monitör bakmaktayım. Film veya dizi de izlediğim için TN panellerden uzak durmaya çalışıyorum. Arkadaşımın önerisiyle bu monitörü buldum. Farklı bir model tavsiye eder misiniz? Bu model nasıldır?

Gördüğüm hiçbir espor müsabakasında curved kullanmıyorlar. Nedeni nedir bilmem 🙂 Buna bakabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Onun yerine 10 BIT, 1 milyar renk veren Nano IPS monitörler var LG ve Dell'in. Yine 10 BIT, 1 milyar renk veren MSI ve Gigabyte'ın da IPS modelleri var. Hem düşük tepki süreliler hem de linkini attığın 16.7 milyon renk veren monitörden çok daha iyi renk gamutuna sahipler.

Onun yerine 10 bıt, 1 milyar renk veren nano IPS monitörler var LG ve Dell'in. Yine 10 bıt, 1 milyar renk veren MSI ve Gigabyte'ın da IPS modelleri var. Hem düşük tepki süreliler hem de linkini attığın 16.7 milyon renk veren monitörden çok daha iyi renk gamutuna sahipler.

10 bit 60Hz destekler oyunda 60 Hz kullanmayacağına göre mantıklı değil.

10 bit 60Hz destekler oyunda 60 Hz kullanmayacağına göre mantıklı değil.
Nasıl yani? Anlayamadım. Cümle eksik sanırım.
Gördüğüm hiçbir espor müsabakasında curved kullanmıyorlar. Nedeni nedir bilmem 🙂 Buna bakabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bahsettiklerimden biri bu.

Nasıl yani? Anlayamadım. Cümle eksik sanırım.

Benim bildiğim 1 milyar rengi kullanabilmen için 10 bit i açman gerekiyor. Ama 10 bit i açarsan 144 veya 165 hzleri göremiyorsun 60 Hz de sınırlısın. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Profesyonel bir iş yapmıyorsa 10 bitin ona bir faydası yok ama alınabilir. LG'nin nano IPS modeli hem oyunm hem profesyonel işler için tasarlanmış oyun oynayabilirsin ama 1 milyar rengin bir faydası yok.

Benim bildiğim 1 milyar rengi kullanabilmen için 10 bit i açman gerekiyor. Ama 10 bit i açarsan 144 veya 165 hzleri göremiyorsun 60 Hz de sınırlısın. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Profesyonel bir iş yapmıyorsa 10 bitin ona bir faydası yok ama alınabilir. LG'nin nano IPS modeli hem oyunm hem profesyonel işler için tasarlanmış oyun oynayabilirsin ama 1 milyar rengin bir faydası yok.
144e kadar oluyor. Belli modeller için sınırlı mı bilmiyorum ama Ali abi bir monitör incelemesinde 240hzde 8 144hzde10bit kullanılabileceğinden bahsetmişti.

10 BIT için 60 HZ'e düşmen için bayağı eski standartta HDMI kablo kullanman gerekir. Monitörler ile gelen kabloyu ona göre koyuyor firma. Ben de 10 BIT 144 HZ monitör kullanıyorum. Aynı monitörde 8 vs. 10 BIT karşılaştırması yaptım. Denediğim oyunlardan R6 Six Siege'da bir fark göremedim. Warzone'da biraz farketti ama BF5'te fark belli idi. İçeriğe göre değişiyor fark. Wallpaper Engine temalarında bazısında fark ederken bazısında etmiyor.
Aynı fiyat aralığında 10 BIT panel varken benzer özellikte niye alınmasın ki?
Bu arada 10 BIT'i açmak için Nvidia Denetim Masası'da çözünürlük değiştirme kısmında altta 10 BIT'i manuel seçmeniz gerekiyor çoğunlukla.
Burada incelememde resimli tarifi var:
10 BIT ve 8 BIT ile HZ sınırlaması ekran kartı-kablo-monitör girişinin desteklediği HDMI veya Displayport versiyonu standartı (dolayısıyla bant genişliği) ile ilgili.
Monitörün HDMI 2.0 destekler ama kablon veya ekran kartı çıkışın daha aşağı standartsa o zaman çözünürlük-BIT-HZ üçlüsünden biri veya birkaçından taviz verirsin.
Bir monitörde en yüksek bant genişliğini Displayport verir çoğunlukla. O yüzden öncelik Displayport kullanmak olmalı bence.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı