4000 TL'ye Monitör Dahil Bilgisayar Toplamak

batubalcii

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba, sizden monitör dahil 4000 TL'ye nasıl bir bilgisayar toplayabileceğim hakkında bilgilendirilmek istiyorum. Ve sizce internetten mi sipariş edip -nasıl yaparım bilmiyorum- toplayayım yoksa Vatan'a gidip çalışanların yardımıyla mı toplayayım? Bu tür olaylara bayağı yeniyim de. Beni bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum.

Dosya Ekleri

• 4k.png
    4k.png
    44,1 KB · Görüntüleme: 411
RAM için GSKILL RipjawsV 8GB 3000 mhz modelini öneririm. 300-315 TL'ye bulunabiliyor.
Yakın zamanda hemen hemen aynı bütçe ile sistem topladım ve kullanım tecrübeme dayanarak şunu söyleyebilirim ki; 200-220 MB/s hızlara ulaşabilen HDD'ler varken (Toshiba p300, Seagate Barracuda, vb.) sadece 2-2,5 kat hız vaadeden SSD'ler için performans anlamında başlangıç için çok aciliyet olduğunu düşünmüyorum. (Bütçeniz sınırlı olduğundan.)
Onun yerine ekran kartınızı GTX 1060 6GB veya RX 580 8GB yapabilirsiniz.

Tavsiyem, önce parçaları tek tek belirleyip, sonra nerede ucuzsa oradan almanız. Adı sanı bilinmeyen ve güvenilir gözükmeyen siteler dışında her yerden alabilirsiniz. Ha vatandan almışsınız ha nanokatalog'dan veya incehesap'tan, faturanız olduktan sonra hiçbir farkı yok.
Toplama kısmı ise çok basit. Daha önce hiç toplama yapmamış biri olarak internetteki 1-2 video yardımıyla kısa sürede sistemi topladım. O konuda kendinize güvenin.

Önerim;

Anakart: Asus PRIME B350M-A (350 TL)
RAM: GSKILL RipjawsV 8GB 3000mhz (315 TL)
HDD: Toshiba p300 1TB (190 TL)
İşlemci: Ryzen 5 1500X (789 TL)
Ekran kartı: Sapphire Pulse RX 580 8GB (1700 TL) veya MSI GTX 1060 6 GB (1400 TL)
PSU: High Power 600W 85+ (222 TL)

GTX 1060 alırsanız kasa ve monitöre 750-800 TL
RX 580 alırsanız 500 TL civarı kalıyor. (Ki bütçeyi 100-200 arttırırsanız yine kasa ve monitöre 700 civarı kalıyor.)

O konuda başka arkadaşlar tavsiye verirler belki.

Sanırım bir miktar daha para bulabilirim. SSD, kasa ve monitör için önerilerinizi ya da yukarıdaki sistem önerisine öneri yapabilecek olanları bekliyorum. Tekrar teşekkür ederim.

İşlemci tavsiyemi Ryzen 5 1600 olarak değiştiriyorum.
Incehesap.com'da 1500x fiyatı 790 iken, teknobiyotik'de ryzen 1600 826 TL olmuş. Fırsatı kaçırmayın derim.

1 hafta önce 794'e 1500x almıştım, kendi adıma üzüldüm şimdi 1600'ü kaçırdığım için, orası ayrı :)

Depolama birimlerinde öncelikli olarak ardışık okuma ve yazma hızlarına bakılmaz. Veri erişim süreleri ve IOPS değerleri daha önemlidir. Örneğin bir 840 Evo Toshiba P300'den veri erişim hızı olarak ortalama 150 kat daha hızlıdır. Dayanıklılık olarak da SSD'ler daha öndedir. 4000 liralık bir sistem için SSD şarttır.

Depolama birimlerinde öncelikli olarak ardışık okuma ve yazma hızlarına bakılmaz. Veri erişim süreleri ve IOPS değerleri daha önemlidir. Örneğin bir 840 Evo Toshiba P300'den veri erişim hızı olarak ortalama 150 kat daha hızlıdır. Dayanıklılık olarak da SSD'ler daha öndedir. 4000 liralık bir sistem için SSD şarttır.

Teknik kısmıyla ilgili olarak çok fazla bilgim yok. Sadece okuma ve yazma hızlarına bakarak yorum yapmak doğru olmayabilir. Ancak kendim için doğru olduğundan emin olduğum kullanım tecrübesi. SSD olan ve olmayan sistem arasında (diğer bileşenlerin ortalama ve üstü performans göstermesi şartıyla) benim için hissedilen bir fark yaratmadığını belirtiyorum. Buna katılmayabilirsiniz ancak yanlış olduğunu söyleyemezsiniz sanırım.

Bütçe olarak sınır varsa ekran kartını yükseltmek yerine SSD almanın mantıklı olmadığını düşünüyorum. SSD sonra da eklenebilecek, ekran kartına göre ucuz bir bileşen.

Ayrıca Vatan Bilgisayar'da KDV indirimi var. Yukarıda belirttiğim parçaların fiyatlarını oradan da kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

Sistem önerilerinizi Vatan'dan sepete ekleyip screenshot alıp buraya atabilirseniz müteşekkir olurum. Fiyatlar gerçekten uygun ve bilgisayarımı orada toplatmaya karar verdim.

Sistem önerilerinizi Vatan'dan sepete ekleyip screenshot alıp buraya atabilirseniz müteşekkir olurum. Fiyatlar gerçekten uygun ve bilgisayarımı orada toplatmaya karar verdim.

Kalan 1200 TL'ye GTX 1060 alabilirsiniz stokta olmadıkları için ekleyemedim.

Dosya Ekleri

• 4k.png
    4k.png
    91,2 KB · Görüntüleme: 236
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı