4070 ekran kartını 1080P'de kullanmak ne kadar mantıklı olur?

Anıl14

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Elimdeki sistemi sattım. Yeni bir sisteme geçmek istiyorum. Bütçe ne kadar düşük olursa o kadar iyi aslında ve niyetim 3070'li hazır sistem aslında ama 8 GB VRAM durumu kafamı hep karıştırdı ve karıştırmaya da devam edecek. 1080p 165Hz IPS 27 inc monitörüm var yeni aldım. Sistem araştırması yaparken 4070'li sistemin 23K gibi bir bütçe ile toplanabildiğini gördüm. Hem 12 GB VRAM olması hem de daha soğuk çalışması 4xxx serisi olması vs 4070'e doğru kaymaya başladım. Daha önce bileşenleri kendim takmadım sadece ekran kartı takabiliyorum. Parça parça toplasam burada sistemi toplatabilir miyim herhangi bir bilgisayarcı bunu yapar mı? Ve 1080p için böyle bir sistem toplanır mı? Darboğaz olacağını çok net biliyorum fakat sıfır sistem alacağım için artık 3xxx serisi almak ne kadar mantıklı olur bilmiyorum ayrıca aldığım sistemi uzun süre kullanma niyetim var ve yeni çıkan oyunların VRAM tüketimi ve yüksek grafikli olması darboğazı bir nebze azaltır diye düşünüyorum. Hem bu konuda hem de parça toplama konusunda yardımcı olabilir misiniz? Sırf darboğaz diyerek bir alt seri sistem toplanır mı? Bugünün 2K kartı 2-3 sene sonra 1080p kartına dönüyor. 1080 Ti 2K'da kullanıldı ama yeni oyunların gereksinimleri grafil kapasitesi vs şimdi 1080 kartı oldu. Bu düşünce ile bu şekilde hareket etmek doğru olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
RTX 4070'in 1080p için ömrü epey uzun. 1080p monitörünüz varsa her oyunu Ultra ayarlarda oynarsınız.

Merhaba arkadaşlar. Elimdeki sistemi sattım. Yeni bir sisteme geçmek istiyorum. Bütçe ne kadar düşük olursa o kadar iyi aslında ve niyetim 3070'li hazır sistem aslında ama 8 GB VRAM durumu kafamı hep karıştırdı ve karıştırmaya da devam edecek. 1080p 165Hz IPS 27 inc monitörüm var yeni aldım. Sistem araştırması yaparken 4070'li sistemin 23K gibi bir bütçe ile toplanabildiğini gördüm. Hem 12 GB VRAM olması hem de daha soğuk çalışması 4xxx serisi olması vs 4070'e doğru kaymaya başladım. Daha önce bileşenleri kendim takmadım sadece ekran kartı takabiliyorum. Parça parça toplasam burada sistemi toplatabilir miyim herhangi bir bilgisayarcı bunu yapar mı? Ve 1080p için böyle bir sistem toplanır mı? Darboğaz olacağını çok net biliyorum fakat sıfır sistem alacağım için artık 3xxx serisi almak ne kadar mantıklı olur bilmiyorum ayrıca aldığım sistemi uzun süre kullanma niyetim var ve yeni çıkan oyunların VRAM tüketimi ve yüksek grafikli olması darboğazı bir nebze azaltır diye düşünüyorum. Hem bu konuda hem de parça toplama konusunda yardımcı olabilir misiniz? Sırf darboğaz diyerek bir alt seri sistem toplanır mı? Bugünün 2K kartı 2-3 sene sonra 1080p kartına dönüyor. 1080 Ti 2K'da kullanıldı ama yeni oyunların gereksinimleri grafil kapasitesi vs şimdi 1080 kartı oldu. Bu düşünce ile bu şekilde hareket etmek doğru olur mu?

Tercih meselesi. Hiçbir doğruluğu yanlışı yok. Ama ben 4070'e 1080p saygısızlık terbiyesizlik görüyorum hocam :D :D

RTX 4070'in 1080p için ömrü epey uzun. 1080p monitörünüz varsa her oyunu Ultra ayarlarda oynarsınız.
1080p 165hz ips monitörüm var 27inc. 3 sene sonranın 1080p kartı olacak bencede bu kart

Tercih meselesi. Hiçbir doğruluğu yanlışı yok. Ama ben 4070'e 1080p saygısızlık terbiyesizlik görüyorum hocam :D :D
Hocam o şekil bakarsak hiç toplamayalım bence 😀 3 sene sonranın 1080p kartı olur. Düzen değişmiyor hep aynı. Şuan 1080p ‘de 9-10gb vram kullanan oyunlar çıkmaya başladı. Özellikle ps’ten portlananlar. 2-3 sene sonrasının sinyalleri bunlar. 12gb vram 1080’de yetecek ama 2k ultrada vram kullanımı uyarısı verecek sonra kıs bakalım ufak ufak ayarları 😀 darboğazsa da darboğaz olsun. 200 alacağıma 140 alayım ama şu ayarı kısayım raytracing kapatayım dlss performansa çekeyim derdim olmasın 😀 ben 8gb vram kartı sıfır almam artık. Minimum 12gb olacak. Sattığım sistemde 3060 12 gb idi. 3070 alırım diyordum 4070’e kaydım.

1080p için 4070 masrafına gerek yok. 6650,6700 ve 6700xt alınsa yeterli zaten. Nvidia olacaksa 3060ti yeterli. 3-4 yıl sonrasını hesaplamaya gerek yok yarın ne olacağı belli değil. Belki sıkılıp sistemi satacan belki ekstra bir para bulacaksınız hesapta olmayan en üstünü alacaksın felan filan. 4070 1080 için gereksiz masraf olacaktır.

Sanal olarak 2K açarsın darboğaz engellemek için. Fg ve dlss 3 için 4070 alınabiliyorken alınmalı.

5-6 sene civari kullanmak istiyorsan karti FHD'de olur. Zira 2-3 yil sonra cikacak AAA oyunlarda 12GB VRAM sorun cikarabilir 2K'da. VRAM somuren UE5 motoruyla gelecek pek cok AAA oyun olacak. 4070 alirim 2 yil kullanir guncellerim diyorsan 4070'e gerek yok zaten FHD icin.

Farketmiyor. Zaten nerdeyse her oyunda Resolution Scaling ayarı var artık. 1080p de 150-200 yaparsınız yüksek çözünürlükte renderlar yine güzel grafik almış olursunuz.
Kendi çözünürlüğü yüksek bir monitör kadar olmayabilir fakat oldukça kaliteli görüntü alırsınız.
Onun haricinde native 1080p içn 5 6 senesi temiz var diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı