4070 ekran kartını 1080P'de kullanmak ne kadar mantıklı olur?

Ryzen 7700 işlemci PNY4070 ekran kartım var monitör olarak her zaman 24 inc kullandım 27 büyük gibi geliyor LoL ve Valorant tarzı oyunlar oynuyorum monitör olarak G-SYNC özelliği olan IPS ASUS VG259QM almayı düşünüyorum sizce nasıl olur mantıklı mı 1080p bu monitörle ekran kartını öldürüyor muyum başka monitör tavsiyeniz olursa dinlerim.

Merhaba arkadaşlar. Elimdeki sistemi sattım. Yeni bir sisteme geçmek istiyorum. Bütçe ne kadar düşük olursa o kadar iyi aslında ve niyetim 3070'li hazır sistem aslında ama 8 GB VRAM durumu kafamı hep karıştırdı ve karıştırmaya da devam edecek. 1080p 165Hz IPS 27 inc monitörüm var yeni aldım. Sistem araştırması yaparken 4070'li sistemin 23K gibi bir bütçe ile toplanabildiğini gördüm. Hem 12 GB VRAM olması hem de daha soğuk çalışması 4xxx serisi olması vs 4070'e doğru kaymaya başladım. Daha önce bileşenleri kendim takmadım sadece ekran kartı takabiliyorum. Parça parça toplasam burada sistemi toplatabilir miyim herhangi bir bilgisayarcı bunu yapar mı? Ve 1080p için böyle bir sistem toplanır mı? Darboğaz olacağını çok net biliyorum fakat sıfır sistem alacağım için artık 3xxx serisi almak ne kadar mantıklı olur bilmiyorum ayrıca aldığım sistemi uzun süre kullanma niyetim var ve yeni çıkan oyunların VRAM tüketimi ve yüksek grafikli olması darboğazı bir nebze azaltır diye düşünüyorum. Hem bu konuda hem de parça toplama konusunda yardımcı olabilir misiniz? Sırf darboğaz diyerek bir alt seri sistem toplanır mı? Bugünün 2K kartı 2-3 sene sonra 1080p kartına dönüyor. 1080 Ti 2K'da kullanıldı ama yeni oyunların gereksinimleri grafil kapasitesi vs şimdi 1080 kartı oldu. Bu düşünce ile bu şekilde hareket etmek doğru olur mu?
Bir arkadaşım 13900K ve 4090'ı 1080p'de kullanıyor... Kullanılabilir.

Geri
Yukarı