4070 Ti Super kullanım oranında oluşan sıcaklık farkı neden kaynaklanır?

hannec

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. TUF 4070 Ti Super Ryzen 7 7700 ve EXPO 6000MHz bir sistemim var. Dun fark ettigim bir şey garibime gitti. 2K olarak kullanıyorum sistemi. Bir oyunda Ultra ayarlar RT falan her şey acik ekran kartim %99 kullanimda kalıyor. Kartimin sicaklik degeri 65-68 arasi islemcim ise 63-65 arasi gidip gelmekte. İlginclik buradan sonra basliyor. Oyunda grafik yogunlugunun oldugu tarafa yaklasip belli bir acidan yogunluga baktigimda ekran karti kullanimi direk %100'e cikiyor ve sicakli degeri 56-59 arasina islemci sicaklik degerim 50-55 arasina iniyor. Hatta on dakika boyunca o pozisyondan bakip %100 kullanimda biraktim karti sicaklik degeri yukselmedi. Bu sicaklik farki neden kaynaklaniyor ve neden e. Kartim surekli %100 olarak calismiyor? Yaptığım FurMark testlerinde dahi %98 kullanimi gecmiyor 🤔

Basitçe anlatmak gerekirse ekranda baktığınız nesneler ekran kartındaki farklı iş bölümlerini veya çekirdeklerini çalıştırıyor. %100 yazıyor mesela ama aslında ekran kartındaki farklı donanım modüllerinin hepsini kullanmıyor. Aynı durum işlemci içinde geçerli olabiliyor. Mesela ekran kartı veya işlemciye stres testi yaparken %100 kullanım görünse bile farklı test uygulamaları farklı sonuçlar verebiliyor çünkü bazı uygulamalar ekran kartının yada işlemcinin farklı bölümlerine yük bindiriyor.

Bu açidan hiç dusunmemistim. Acaba %100 kullanimda ekran karti fanlari dahami yuksek calisiyorda sicaklik degerleri azaliyor diye fikir yuruttum kafamda🙂 burdan anladigim %100 kullanim icin grafiklerin butun ekran karti cekirdeklerini tetiklemesi ve is yuku bindirmesi bunu yapamadigi ve ekran kartini yoramadigi takdirde %98 %99 kullanimin gayet normal oldugu ve herhangi darbogazin yasanmadigidir. Ve sicaklik degerininde hangi cekirdek birimini kullandigina gore farklilik gostermesinin normal oldugu. Dogru anladim sanirim 🤔
Basitçe anlatmak gerekirse ekranda baktığınız nesneler ekran kartındaki farklı iş bölümlerini veya çekirdeklerini çalıştırıyor. %100 yazıyor mesela ama aslında ekran kartındaki farklı donanım modüllerinin hepsini kullanmıyor. Aynı durum işlemci içinde geçerli olabiliyor. Mesela ekran kartı veya işlemciye stres testi yaparken %100 kullanım görünse bile farklı test uygulamaları farklı sonuçlar verebiliyor çünkü bazı uygulamalar ekran kartının yada işlemcinin farklı bölümlerine yük bindiriyor.

Bu açidan hiç dusunmemistim. Acaba %100 kullanimda ekran karti fanlari dahami yuksek calisiyorda sicaklik degerleri azaliyor diye fikir yuruttum kafamda🙂 burdan anladigim %100 kullanim icin grafiklerin butun ekran karti cekirdeklerini tetiklemesi ve is yuku bindirmesi bunu yapamadigi ve ekran kartini yoramadigi takdirde %98 %99 kullanimin gayet normal oldugu ve herhangi darbogazin yasanmadigidir. Ve sicaklik degerininde hangi cekirdek birimini kullandigina gore farklilik gostermesinin normal oldugu. Dogru anladim sanirim 🤔
Bi nevi böyle diyebiliriz. Eğer meraklısıysanız FanControl uygulamasını indirerek bilgisayarınızdaki tüm fanları tek tek kontrol edip hangi yüzdelerde ve hangi RPM'de çalıştığına bakabilirsiniz. Hwinfo uygulaması ile de ekran kartının çalışma frekansı vs. gibi tüm detaylı bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı