4200 TL Bütçe Rx480 Sistem Toplama

Daikmoon

Hectopat
Daha fazla  
Ben ilk defa sistem toplayacağım. Kendi çapımda siteler gezip araştırma yaptım biraz ama okudukça çok eksiğim olduğunu gördüm. Bende önerilen sistemlerden beğendiğim parçaları alıp bir sistem oluşturdum. Fakat ne kadar doğru oldu neleri eksik sistemin pek bilmiyorum açıkcası. Önerilerinizi yardımlarınızı bekliyorum. İşte topladığım sistem ;

İntel İ5 7500 = 883 TL
MSİ B250 2400GHZ Gaming Pro = 426,5 TL
Corsair Vengeance 8 GB CL14 = 300 TL
MSİ Rx480 Armor 8 GB = 1026 TL
Toshiba P300 1TB High Per. HDD = 207 TL
Corsair Force LE 120 GB SSD = 254 TL
Corsair 100R Kasa +80 600w = 460 TL
Cooler Master Hyper TX3I EVO = 141 TL
Asus 21.5 1MS Full HD 60HZ Gaming Led = 517
Toplamda 4214,5 TL :)

Ayrıca @Neko fikrini öğrenmek isterim. Toplarken senin ve arkadaşlarının açtığı postlardan faydalandım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitörü VX2257 ya da VX2457 modelini almanı öneririm. Onun haricinde bir sıkıntı yok. İstersen ilk başta ekstra soğutucu almadan SSD'yi 240-250 GB yaparsın. Sonra işlemci soğutucusu alırsın. Kutunun içinden stok soğutucu çıkıyor ama fazla ses çıkarıyor. İdaretenlik bir soğutucu yani.

Not: Sistem toplama da ki amacınız nedir? Oyun odaklı mı?

Son düzenleme:
Sıkıntı falan yok. Ryzen da alabilir bu da bir tercih. Ama buna sıkıntı var denmez. Yanlış bilgi vermeyin. MSI model alması da sıkıntı yaratmaz. Ayrıca uzun uzun yazdığım bir SSD muhabbeti var. Konunu bağlantısını da bırakayım. Yorumların hepsini okumanızı öneririm. G4560 ve RX 470 Darboğaz Yapar Mı ?

Ryzen neye göre daha performanslı? Hangi konuda daha performanslı?

CPU kullanımı çok daha az ve çift çekirdek gücü daha fazla.

Fanı da çok güzel. Bunlar artısı sanırım.

Gülüyorum sadece. Ben neyin ne olduğunu biliyorum. Orada yaptığım bir sitem idi. Ryzen oyunlarda daha az performans gösteriyor. Bu açık ve nettir. Ben Ryzen'i kötülemiyorum bakın. Yanlış anlaşılmasın olay. Oyunlar henüz Ryzen işlemci için optimize değil. İleri de daha iyi olacak diyeceğinizi de duyar gibiyim. Bunun garantisini veremezsiniz. Belki firmalar optimize etmeyecek. Nereden biliyorsunuz? Hatta başka bir konuda yaptığım mesajımı alıntı yapayım.
Bazı testler yayımlandı. İ5 7400, R5 1400 ve İ7 4790 karşılaştırılmış. Tek çekirdekte İ5 7400 daha iyi. Ama çoklu çekirdekte R5 1400 hepsinden daha iyi. Oyunlarda gene İ5 7400 5-10 FPS fark ile önde. Ama ilginç bir durum var. Oyunlarda İ5 7400 ile oynarken CPU kullanımı 70-80 civarlarında gezerken, R5 1400 kullanılırken 50-60 civarlarında geziyor. Aslında R5 1400 daha verimli ama daha az FPS veriyor. Bu durum daha oyunların, Ryzen işlemciler için optimize edilmediğini gösterir. Gelecek oyunlar optimize edilmiş bir şekilde gelirse bu durum tam tersine değişir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı