43.000TL bütçe ile GameGaraj Super 7000 sistem önerisi

KorkusuzPatates

Hectopat
Daha fazla  
GameGaraj Super 7000

Screenshot_1168.png

Yakın zamanda RTX 4070 Super ve DDR5 olan bir sistem almayı düşünüyorum, internette sitelerde araştırdığım bulduğum en iyi hazır sistemlerden birisi bu.
Anakart MSI Pro B650M-B ile değiştirmeyi düşünüyorum daha yüksek bir anakarta yükseltmeli miyim yoksa yeterli mi?

RAM XPG Lancer beyaz RGB 32 GB (2x16 GB) 6400MHz CL32 DDR5 ve Lexar ares RGB 32 GB 6400 MHz DDR5 RAM arasında kaldım. İkisinden biriyle değiştirmeyi düşünüyorum. (aralarında 500 TL fark var)

SSD bana şu an 500GB SSD yeterli olacak o yüzden Netac NV2000 M.2 NVMe SSD 512 GB 2500/1950 mb/s olarak gözüküyor fakat bu SSD ile ilgili bek bir bilgi bulamadım araştırdığımda bunu kullansam sıkıntı olur mu yoksa Kioxia Exceria 500GB M.2 NVMe 1700/1600 mb/s ile değiştirmeli miyim? (aralarında 200 TL fark var)

Değiştirmek istediğim parçalar hakkında doğru mu yoksa yanlış mı yapıyorum başka bir parça ile değiştirsem daha iyi mi olur eğer bildiğiniz farklı bir hazır sistem varsa daha iyi yazarsanız sevinirim bütçem maksimum 43.000TL yorumlarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1171.png
    Screenshot_1171.png
    115,4 KB · Görüntüleme: 14
  • Screenshot_1170.png
    Screenshot_1170.png
    82,9 KB · Görüntüleme: 10
  • Screenshot_1169.png
    Screenshot_1169.png
    78,3 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleyen: Moderatör:

Ramleri XPG Lancer 32 GB yap.
İstediğin anakart bu sistemde hazır var.
SSD'yi de Kingston 1 TB yaparsan daha iyi olur.
Toplam 42.172 TL.

Fiyat dediğiniz gibi diğer sitelerdeki hazır sistemlere göre daha uyguna geliyor, SSD markası ülkemizde çok bilinen ve kullanılan bir marka değil, ramlerde aynı şekilde.

Eğer daha fazla kas gücü ve Vramli bir ekran kartına yönelmek isterseniz
GAMING-7800XT / AMD Ryzen 5 7500F MPK / ASUS Radeon TUF RX 7800 XT GAMING OC 16GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR
Bu sisteme bakabilirsiniz, Ramleri 36 yapabilirsiniz, artan parayla işlemci için soğutucu alırsınız.

Nvidia ekran kartı olsun derseniz illa üsstteki arkadaşın attığını değerlendirebilirsiniz.

Ramleri XPG Lancer 32 GB yap.
İstediğin anakart bu sistemde hazır var.
SSD'yi de Kingston 1 TB yaparsan daha iyi olur.
Toplam 42.172 TL.
XPG kasanın psu kalite ve hava akışı konusunda daha iyi olduğunu duydum ne kadar doğrudur bilmiyorum beni aydınlatırsanız sevinirim. Kasalar arasında 300 tl fark var zaten değiştirebilirim hangisi daha iyi olursa.
Attığınız sistemde anakart b650m-e pro 6000MHz diğer anakart msi pro b650m-b 6800MHz xpg lancer 32gb yap derken hangi ramleri kastettiğinizi tam anlamadım eğer belirttiğiniz ramler ramler CL46 ve 5600MHz ise benim oluşturduğum kasada kalmak şu an için daha iyi değil mi yoksa anakartlar arasında o kadar fark edecek bir kalite farkı var mı yardımcı olursanız sevinirim.
Anakarta baktıktan sonra 4 ram slotu ve 2 tane m.2 yuvası olduğunu gördüm burada şunu sormak istiyorum geleceğe yönelik 6000MHz anakart yeterli olacak mıdır tabi ki ramler ile birlikte son olarak görseldeki gibi şöyle bir şey yaptım resmini atıyorum şu an SSD konusunda 500 gb üstünde bir ssd istemiyorum şu an benim için gayet yeterli sadece netac ssd kalmalı mı yoksa kioxia exceria ile değiştirmeli miyim şimdiden zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Fiyat dediğiniz gibi diğer sitelerdeki hazır sistemlere göre daha uyguna geliyor, SSD markası ülkemizde çok bilinen ve kullanılan bir marka değil, ramlerde aynı şekilde.

Eğer daha fazla kas gücü ve Vramli bir ekran kartına yönelmek isterseniz
GAMING-7800XT / AMD Ryzen 5 7500F MPK / ASUS Radeon TUF RX 7800 XT GAMING OC 16GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR
Bu sisteme bakabilirsiniz, Ramleri 36 yapabilirsiniz, artan parayla işlemci için soğutucu alırsınız.

Nvidia ekran kartı olsun derseniz illa üsstteki arkadaşın attığını değerlendirebilirsiniz.
Nvidia konusunda kararlıyım daha doğrusu baktığım testlerde vesaire gördüğüm kadarıyla bütçeme göre karşılık 4070 Super konusunda kararlıyım çok teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1175.png
    Screenshot_1175.png
    66 KB · Görüntüleme: 17
XPG kasanın psu kalite ve hava akışı konusunda daha iyi olduğunu duydum ne kadar doğrudur bilmiyorum beni aydınlatırsanız sevinirim. Kasalar arasında 300 tl fark var zaten değiştirebilirim hangisi daha iyi olursa.
Attığınız sistemde anakart b650m-e pro 6000MHz diğer anakart msi pro b650m-b 6800MHz xpg lancer 32gb yap derken hangi ramleri kastettiğinizi tam anlamadım eğer belirttiğiniz ramler ramler CL46 ve 5600MHz ise benim oluşturduğum kasada kalmak şu an için daha iyi değil mi yoksa anakartlar arasında o kadar fark edecek bir kalite farkı var mı yardımcı olursanız sevinirim.
Anakarta baktıktan sonra 4 ram slotu ve 2 tane m.2 yuvası olduğunu gördüm burada şunu sormak istiyorum geleceğe yönelik 6000MHz anakart yeterli olacak mıdır tabi ki ramler ile birlikte son olarak görseldeki gibi şöyle bir şey yaptım resmini atıyorum şu an SSD konusunda 500 gb üstünde bir ssd istemiyorum şu an benim için gayet yeterli sadece netac ssd kalmalı mı yoksa kioxia exceria ile değiştirmeli miyim şimdiden zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Nvidia konusunda kararlıyım daha doğrusu baktığım testlerde vesaire gördüğüm kadarıyla bütçeme göre karşılık 4070 Super konusunda kararlıyım çok teşekkür ederim.
Öncelikle XPG kasalar gayet iyidir üzmez tavsiyem XPG kasa yapmanız.
Bahsettiğim ram:
1711200985181.png

Anakartların ikisi de hemen hemen aynı hocam o yüzden öyle yazdım. Ayrıca 6000 MHz tabii ki yeterli olacaktır 3600 MHz sistemler bile şu an için yeterli. SSD'yi Kioxia yapın hocam Netac pek bilinen bir marka değil.

Şimdiden hayırlı olsun.

Öncelikle XPG kasalar gayet iyidir üzmez tavsiyem XPG kasa yapmanız.
Bahsettiğim ram:
Eki Görüntüle 2148375
Anakartların ikisi de hemen hemen aynı hocam o yüzden öyle yazdım. Ayrıca 6000 MHz tabii ki yeterli olacaktır 3600 MHz sistemler bile şu an için yeterli. SSD'yi Kioxia yapın hocam Netac pek bilinen bir marka değil.

Şimdiden hayırlı olsun.
Hocam son olarak aklıma takılan bir şey var o da ram konusu Anakart oc ile 6000MHz destekliyor anakartın desteklediği değeri sonuna kadar kullanmak bir sıkıntı yaratır mı o yüzden şu an seçeneklerde olan en iyi ram hangisi rami 5600 yerine 6000 kullansam bir sıkıntı olur mu bu konularda hiç bilgim olmadığı için soruyorum seçenekler arasından hangi rami seçmeliyim almışken tam almak istiyorum sonuçta bu sistemi aldıktan sonra uzun bir süre dokunmayacağım belki ileride sıvı soğutma alabilirim ama şu an değil bütçemi aşıyor.
Screenshot_1176.png

Hocam son olarak aklıma takılan bir şey var o da ram konusu Anakart oc ile 6000MHz destekliyor anakartın desteklediği değeri sonuna kadar kullanmak bir sıkıntı yaratır mı o yüzden şu an seçeneklerde olan en iyi ram hangisi rami 5600 yerine 6000 kullansam bir sıkıntı olur mu bu konularda hiç bilgim olmadığı için soruyorum seçenekler arasından hangi rami seçmeliyim almışken tam almak istiyorum sonuçta bu sistemi aldıktan sonra uzun bir süre dokunmayacağım belki ileride sıvı soğutma alabilirim ama şu an değil bütçemi aşıyor.Eki Görüntüle 2148401
Herhangi bir sıkıntı yaratmaz. Ram konusuna gelirsek XPG gayet yeterlidir. Aradaki 400 MHz için ekstra bin lira vermeye gerek yok hocam.

Ne yapacaksınız hocam yarın mı alacaksınız?
Valla hocam pazar gecesi yani yarın gece kesinlikle bir sistem alacağım fakat anakart konusunda şu an çok kararsızım şu an aklımda 2 anakart var Asus Prime B650M-K ve MSI Pro B650M-P forumlara bakıyorum ikisi hakkında bazı konularda karşılaştırmalar yapılmış okuyorum herkes farklı şeyler söylüyor. 1 tane ram almayı düşünüyorum çünkü 1 ram daha eklersem aynı fiyata ekliyor diğer sitelerle olmadı indirimden vesaire yakalar başka bir ram alırım ram de pek içime sinmedi şu an rami 1 tane alarak anakartı bu 2 seçenekten daha üst bir anakart da almayı düşünüyorum 43k bütçeyi geçmeden fakat ama o zaman 1 tane daha rami uzun zaman sonra alabilirim eğer çok gerek yoksa bu 2 anakarttan bir tanesini seçeceğim yarın geceye kadar. Şimdilik durum böyle:

Screenshot_1182.png

Screenshot_1183.png

Screenshot_1202.png

1 Haftadır bu bütçedeki bütün sitelere sistemlere bakıyorum ve aldığım sistem bu. Bu bütçede bir sistem alırken NVIDIA ekran kartı alacağım tek koşuldu benim için ve 4070 Super ekran kartının altına inmek istemedim çünkü bu bütçe aralığında en iyi fiyat performans olduğu sonucuna vardım baktığım testlerin sonucunda. Eğer bu bütçede bir sistem almayı düşünenler var ise NVIDIA ekran kartı düşünüyorsa 4070 Super ekran kartının altına inilmemeli bu konularda pek bir bilgim yok fakat 1 haftadır deliler gibi her yeri okuyup araştırdıktan sonra bunları yazıyorum cahilliğimden ötürü bir yanlışım varsa arkadaşlar düzeltebilir. Eğer sistemden kısmak istiyorsanız 1 kuruş dahi üste çıkacak bir bütçeniz yoksa ben mesela ASUS PRIME B650M-K anakartını tercih ettim. Biostar B650MP-E PRO almayı düşünüyordum fakat stoklardan dolayı kaldırılmıştı ve hazır bir sistem aldığımız için tüm anakartlardan seçemiyoruz her sitenin bize sunduğu kısıtladığı anakartlar var şu an Biostar anakartı tekrar eklemişler sisteme Biostar anakart seçilebilir. Onun dışında sisteme soğutucu eklemeyi düşünmüyordum fakat 7500F işlemciye araştırdığım forumlarda okuduğum kadarıyla bir soğutucunun gerekli olduğunu ve kule tipi bir soğutmanın yeterli olacağı sonucuna vardım. Eğer bütçeniz el vermiyorsa buradan da kısıp soğutucu şimdilik almayabilirsiniz daha sonra durumunuz el verdiğinde indirimlerden vesaire veya peşin fiyat taksit ile almanız iyi olabilir.

Screenshot_1203.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı