Çözüldü 4300GE ekran kartı devre dışı bırakma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

GloriouScorpion

Kilopat
Daha fazla  
Anakart Gigabyte B450m s2h, işlemcim Ryzen 3 4300GE ve kendine ait ekran kartı bulunuyor. RX 6500 ekran kartım olduğundan dolayı artık işlemcinin ekran kartına ihtiyacım yok ve 16 GB RAM'den tam verim almak istiyorum. Görseldeki 2 GB eksik RAM kullanımını buna bağdaştırdığımdan APU ekran kartını BIOS'tan sınırlandırmak istedim lakin bilgisayarımı yeniden başlattığımda (ilk açılışta da böyle maalesef) anakarttaki yazıları göremeden direk masaüstüne geldiğimde monitörden görüntü alabiliyorum dolayısıyla BIOS'tan herhangi bir ayar yapamıyorum. BIOS güncellemek belki bir seçenek olabilir ama dediğim gibi BIOS ekranını göremiyorum. Başka bir şekilde RAM'i 16 GB kullanma şansım var mıdır veya ne önerirsiniz?

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    3,2 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
Çözüm
Haklısınız düzellttim, Gigabyte B450m s2h. Anakarta hdmi çıkışını bağlayıp farklı bir videodaki ayarları yaparak 15.4 gb a kadar çıkartmayı başarabildim lakin hdmi çıkışını değiştirip ekran kartına takınca masaüstü gelene kadar siyah ekranda kalıyor monitör.

Hocam zaten bios açılıyor, ben görüntü alamıyorum, kontrol amaçlı ctrl+alt+del yapıyorum ve reset atıp masaüstü gelene kadar görüntü vermiyor.

Bios'a gir ve sonra;​

GİGABYTE ANAKART BİOS’UNDA İGPU’YU KAPATMA​

1. Chipset sekmesine gidin.
  2. Integrated Graphics’i bulun ve Disabled olarak ayarlayın.
İşlemcim Ryzen 3 4300GE ve kendine ait ekran kartı bulunuyor. RX 6500 ekran kartım olduğundan dolayı artık işlemcinin ekran kartına ihtiyacım yok ve 16 GB RAM'den tam verim almak istiyorum. Görseldeki 2 GB eksik RAM kullanımını buna bağdaştırdığımdan APU ekran kartını BIOS'tan sınırlandırmak istedim lakin bilgisayarımı yeniden başlattığımda (ilk açılışta da böyle maalesef) anakarttaki yazıları göremeden direk masaüstüne geldiğimde monitörden görüntü alabiliyorum dolayısıyla BIOS'tan herhangi bir ayar yapamıyorum. BIOS güncellemek belki bir seçenek olabilir ama dediğim gibi BIOS ekranını göremiyorum. Başka bir şekilde RAM'i 16 GB kullanma şansım var mıdır veya ne önerirsiniz?
Bios sıfırlarsanız başlangıçta mecbur biosa girmesi lazım.

İşlemcim Ryzen 3 4300GE ve kendine ait ekran kartı bulunuyor. RX 6500 ekran kartım olduğundan dolayı artık işlemcinin ekran kartına ihtiyacım yok ve 16 GB RAM'den tam verim almak istiyorum. Görseldeki 2 GB eksik RAM kullanımını buna bağdaştırdığımdan APU ekran kartını BIOS'tan sınırlandırmak istedim lakin bilgisayarımı yeniden başlattığımda (ilk açılışta da böyle maalesef) anakarttaki yazıları göremeden direk masaüstüne geldiğimde monitörden görüntü alabiliyorum dolayısıyla BIOS'tan herhangi bir ayar yapamıyorum. BIOS güncellemek belki bir seçenek olabilir ama dediğim gibi BIOS ekranını göremiyorum. Başka bir şekilde RAM'i 16 GB kullanma şansım var mıdır veya ne önerirsiniz?
Görüntü kablosu nereye takılı? Ekran kartına mı anakarta mı?

Anakart modelinizi yazmamışsınız. Yardım edecek kişi size daha kolay yardım etmesini istiyorsanız bu bilgiyi de ekleyelim 😃
Haklısınız düzellttim, Gigabyte B450m s2h. Anakarta hdmi çıkışını bağlayıp farklı bir videodaki ayarları yaparak 15.4 gb a kadar çıkartmayı başarabildim lakin hdmi çıkışını değiştirip ekran kartına takınca masaüstü gelene kadar siyah ekranda kalıyor monitör.
Anakartın Markası ekrana geldiği anda DEL, F2, F1 bu tuşlara bas çek yapın Bios açılır.
Hocam zaten bios açılıyor, ben görüntü alamıyorum, kontrol amaçlı ctrl+alt+del yapıyorum ve reset atıp masaüstü gelene kadar görüntü vermiyor.

Görüntü ayarlarını biostan yapman gerekiyor onu yapınca.

Bios'a gir ve sonra;​

GİGABYTE ANAKART BİOS’UNDA İGPU’YU KAPATMA​

1. Chipset sekmesine gidin.
  2. Integrated Graphics’i bulun ve Disabled olarak ayarlayın.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı