45.000 TL Gaming Laptop Önerisi

Bende de vardı FA507Xİ modeli. Turbo modda sürekli donuyordu. Benim gibi çok kişide de olmuş bu problem. Sizde oldu mu? Ben iade ettim şu anda.

Aslında konuya yaklaşım biçimleri noktasında bir hata var. Eğer kişi işlemci ile ilgili render vb. almayacaksa ki bunları da artık işlemci değil NVIDIA grafik kartı ile CUDA çekirdekleri üzerinden alıyorsun, işlemci 500 watt olsa bir şey değiştirmez. Çünkü oyun oynarken Dell G16 da bile 330 watt adaptör olmasına rağmen çektiği en maksimum değer 70 ile 100 arası. Bunu kendi laptoplarinizda da lütfen deneyin. Zira 26k alan işlemci oyunlarda kaç watt çekiyor görmüş oluruz. Bu yüzden en doğru seçim bence en iyi işlemci ve ekran kartı kimde ise o olmalı. Benim 7940HS de R23 testinde 78 watt çekiyordu. Ben oyunlarda bir kere bile 54 watt üstünde görmedim işlemciyi. Hatta long TDP de kendini 35'e çekip sabitliyordu.

4000 serisi kartlarda watt sınırı var boşuna para vermeyin diyenler vardı ama linklerini şimdi bulamadım. 4070 mi alsam 4050 mi diye aklıma geliyor bazen. Eskiden 4080'e kafayı takmıştım ama kafa bulandıran o kadar çok yazan varki hevesin kaçıyor.
Şimdiki beklentim belki yeni seriler ne zaman gelecekse düzeltilmiş ürün gelir.

4050, 4060 ve 4070 ler için geçerli bu durum. Evet 100 Watt sonrası bir şey değişmiyor. Değişse bile en fazla 5 FPS oynar yada oynamaz. Zaten genelde tüm oyuncu PC leri 115 watt veya 120 watt larda. Örneğin Lenovo LOQ veya Victus gibi. Bu yüzden sorun olmaz. Şu sıralar 14700hx li Victus iyi.

4050, 4060 ve 4070'ler için geçerli bu durum. Evet 100 Watt sonrası bir şey değişmiyor. Değişse bile en fazla 5 FPS oynar ya da oynamaz. Zaten genelde tüm oyuncu PCleri 115 watt veya 120 wattlarda. Örneğin Lenovo LOQ veya Victus gibi. Bu yüzden sorun olmaz. Şu sıralar 14700HXLi Victus iyi.

Pek oyun işim yok CAD ağırlıklı kullandım. Render için 4050-4070 arasında hiç fark olmaz mı? CUDA değerleri wat artmadıkça etkisi olmaz mı?

Fark olur, 4050 nin Cuda sayısı 4070 kadar yoktur. Bu noktada 4070 li bir bilgisayar alabilirsin. Ekstra olarak Intel işlemci senin için daha iyi olacaktır. Zira çoklu çekirdek gerekiyor sana, ayrıca quick sync özelliği de var. İki ekran kartını kombinlersin.

Fark olur, 4050'nin CUDA sayısı 4070 kadar yoktur. Bu noktada 4070'li bir bilgisayar alabilirsin. Ekstra olarak Intel işlemci senin için daha iyi olacaktır. Zira çoklu çekirdek gerekiyor sana, ayrıca quick Sync özelliği de var. İki ekran kartını kombinlersin.

Vat çekemedikten sonra CUDA'ları yeterli besleyebilecek mi?

Bu tarz uygulamalarda işlemci gücüde gerekmiyor muydu?

Bazıları Quadro kartları takarak CPU'dan daha hızlı sonuç alıyorlar ama pahalı bir çözüm.

@Kemal Erçetin çerçevesi çok kalitesiz, aldığıma pişman oldum. 2. el alsam bu kadar dandik olmazdı 1 ayda mahvoldu. Teknoryada ayrı bir kalitesiz firma adını görünce bile huzurum kaçıyor. Paranla rezil olmak, uğraşmak istiyorsan al.

Hangi marka modeldi? Fotoğrafını atabilecek misin?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı