45.000 TL sistem toplama

Bütçe
45.000 TL

NuN

Femtopat
Merhaba herkese. Mümkünse sizlerden yardımlarınızı/tavsiyelerinizi rica etmek için bu konuyu açıyorum. 🙏

Ben yazılım işleriyle uğraşıyorum. Normalde elimde Dell Xps bir Ultrabook vardı. Yazılım konuları için belli seviyeye kadar iş görebilir, fakat bazen grafik editör ve video edit programlarıyla da işlerim olabiliyor (Photoshop, Premiere, After Effects...). Ve bazen de oyun oynamak istiyorum (racing, F1 çoğunlukla). Elimdeki cihazın yaşı gereği de artık performans alamamaya başladım. Şimdi ise hayatımda ilk kez bir masaüstü için planlarını önüme açtım. Bir süredir bu konuyu araştırıyorum. Tabii ki 2010'dan beri hiçbir zaman bu tarz bir beklentim olmadığı için, dizüstülerle devam ettiğim için, konuya müthiş bir şekilde yabancıyım. E teknolojinin geldiği yerde buna sebep olabilir.

Sizlerden ricam; 45.000 TL seviyelerinde (sizlerin özellikle tavsiyelerine göre 5k gibi bir yükseltme/azaltma söz konusu olabilir), öncelikle yazılım işleri için (IDE kullanımı, derleme performansı, birden fazla programın aynı anda aktif olduğu bir işleyiş (CPU işleri)), ikincil planda da grafik ve video işleri, render ve tabii ki oyuna uygun olabilecek. Zaman içinde değişim ve yükseltmelere adapte olabilecek bir sistem tavsiyesi.

Monitör için bütçenin durumlarına göre hareket edeceğim fakat mümkün olursa onun içinde bir 8k imkan yaratmaya çalışıyorum. Bu konuda da tavsiyelerinize açığım fakat 27inç altında bir monitör şahsen düşünmüyorum.

Naçizane kendi araştırmalarıma göre; CPU için, i7-13700K olabilecek maksimum konumda gibi ki çoğu planda denk getiremedim. Daha çok 7700X'in bir zemini varmış gibi görünüyor. Intel ve AMD için hangisi benim beklentilerim için daha doğru olur bilmiyorum. Yine bu noktada da tavsiyelerinizi bekliyorum. GPU için, sanırım NVIDIA tercih etmek zorundayım. Bu kategorideki limit donanım da galiba 4070 Ti.

Dediğim gibi araştırıyorum, öğrenmeye çalışıyorum. Şimdi ve sonrası için bütün tavsiyelerinizi dinlemek isterim. Yazının uzunluğu için kusuruma bakmayın. Şimdiden çok çok teşekkür ederim. 🙏

Son düzenleyen: Moderatör:

Direkt bunları al diyorsunuz yani. Ürünlerin servis destekleri vs sorun yaratır mı acaba? Bazı markalar yabancı olduğum markalar. Sonrasında problem yaşatacak bir senaryo mümkün mü?

Ek olarak; 7900X yerine 7700X gibi bir değişim bu sistemde problem yaratır mı?

Direkt bunları al diyorsunuz yani. Ürünlerin servis destekleri vs sorun yaratır mı acaba? Bazı markalar yabancı olduğum markalar. Sonrasında problem yaşatacak bir senaryo mümkün mü?

Ek olarak; 7900X yerine 7700X gibi bir değişim bu sistemde problem yaratır mı?
Hiçbir üründe sorun yaşamazsın. CPU işleri senin için önemliymiş, bence 7900X daha iyi olur senin için.

Fiyattan düşmek istersen 7700X yerine 7700 al. Arada 1K fark var ve iki işlemcinin de potansiyeli aynı. 7700 65W güç tüketiyor, ufak oynamayla 7700X'den bile daha fazla performans alırsın.

Hiçbir üründe sorun yaşamazsın. CPU işleri senin için önemliymiş, bence 7900X daha iyi olur senin için.

Fiyattan düşmek istersen 7700X yerine 7700 al. Arada 1K fark var ve iki işlemcinin de potansiyeli aynı. 7700 65W güç tüketiyor, ufak oynamayla 7700X'den bile daha fazla performans alırsın.

İki cümleyle benim karışmış kafamı netleştirmiş oldunuz :). Çok teşekkür ederim. Bu sistemi toplamaya çalışacağım. Sağolun. 🙏

@Conscious , tekrar merhaba. 7900X ve 4070TI parçalarını satın aldım. Birkaç güne elime ulaşırlar zannediyorum. Diğer parçalar da aynı şekilde sırada bekliyorlar. Fakat kalan bu parçalar arasından birkaç parçada, eğer iyi olur derseniz yükseltmeler yapabilirim. Örneğin 2TB bir SSD düşünüyorum. Bunun gibi bir tık arttırırsak daha iyi diyebileceğiniz tarzda şeyler. Özellikle kasa ve soğutucu özelinde tavsiyeleriniz varsa, elimden geldiğince kaynak bulup yükseltmeye çalışayım.

Bir de bu parçalar dışında bu sistemi desteklemek için gerekli malzemeler varsa onları da listeye alabilirim. Buna da örnek olarak hassas tornavida seti verebilirim. Daha önceden elimde olduğu için buna ihtiyacım yok haliyle fakat buna benzer yanımda bulunması gerektiğini düşündüğünüz şeyler varsa lütfen benimle paylaşın. Selamlar.

Son düzenleme:
@NuN SSD olarak 2TB düşünebilirsin aynı modelin. Kasa ve PSU'yu yükseltmene gerek yok, kasaya ekstra fan alıp takabilirsin.

Elinde yıldız uçlu ve düz tornavida varsa yeterli olur, çoğu aparat kutu içerisinden çıkıyor zaten.

Tamamdır. Kasa için ek fanlara kasa geldikten sonra bakayım o zaman. Diğer her şeyi konuştuğumuz gibi ayarlıyorum. Bir de şu an aklıma gelen bir UPS fikri oldu. Sonuçta masaüstü bir sistem bu. Direkt olarak veri kaybı demek benim için. Bu konuda tavsiye edebileceğiniz bir cihaz var mı? Bundan sonra da rahatsız etmem artık, kusura bakmayın :). 🙏

@Conscious Merhaba. Neredeyse çoğu parçalar geldi. Fakat sıvı soğutucu tepe konumlaması yapılmıyor. Radyatör tepeye sığmıyor. Büyük geldi. Siz ön kısım için mi düşünmüştünüz?

Son düzenleyen: Moderatör:
@NuN O yüzden düşünmüşüm galiba. Fan olarak az geliyor zaten kasa, önde ki bir fanı da üst kısma takarsınız. Sıvı soğutucu öne güzel olur.

Tavsiyelerde üst kısma yerleştirin diyorlardı. Hem ürün ömrü hem soğutma performansı için. Ben de o yüzden üste kullanım için istediğinizi zannetmiştim.

Ben şimdi size durumu anlatayım siz bir fikir verin.

Şimdi elimde 360x var. Bir yandan 3adet fan daha aldım. Henüz kargolanmadı yani iptal şansı var. Kasada hali hazırda 2adet fan da mevcut. Bu durumda 360x'i gönderip 240'lik bir şeyler isteyip, gelecek 3 fanı öne mi yerleştirmeliyim? Yoksa soğutucuyu önde kullanıp diğer fanları çıkış için mi kullanayım? Eldeki 2 fan ile de idare edebilebilir belki.

Ben bilmiyorum açıkçası hangi durum ne sonuç verir.

Geri
Yukarı