450 TL Monitör Önerisi

1 saniye = 1.000 milisaniye | 1.000 ms / 60Hz = 16,6 ms 60Hz panel için siyahtan beyaza, beyazdan siyaha ve griden griye olan tepki süresi en fazla 16,6 ms olmalı.

Monitör üreticileri genelde sadece griden griye olan tepki süresinden bahseder. Her 1ms panelin siyahtan beyaza yada beyazdan siyaha olan tepki süresi aynı değildir.

15ms ile 5ms arasında %300 fark var, 5ms ile 1ms arasında %500 fark var. Dur biraz o halde 1ms 5ms'den çok ama çok daha iyi, tabii ki orantısal olarak öyle ama hissedilen fark değil. Şimdi 1 yıl ile 5 yıl arasındaki farkı çok iyi hissederiz, 1 dakika ile 5 dakika arasındaki farkı daha az ama net şekilde hissederiz. 15ms ile 5ms arasındaki farkı da çok az hissederiz. 1ms 2ms'den %100 daha hızlı yani 2 kat daha hızlı, 2 kat deyince kulağa inanılmaz geliyor olması farkı anlayacağın anlamına gelmez.

Çok kaliteli 2.000 liralık 1ms 75Hz TN panel monitörün yanına 4-5ms 60Hz 1.000 liralık IPS yada Quantum Dot panel monitör koyalım. Aynı görüntüleri yan yana izleyin, eğer TN panelli monitöre tekme atmazsanız adam değilim.

Peki sizin bu fiyata önerebileceğiniz bir monitör var mı?

Bütçe çok kısıtlı olduğu için seçeneklerde çok kısıtlı oluyor. Seçim almaktansa seçmeyi öğrenmen adına bir şeyler yazdım. Sende buradan başlayıp kafayı çalıştırarak araştırmalarını bu doğrultuda yap. Tabii ki aylarca yıllarca sürebilir neyin ne olduğunu tam olarak "kavramak" o yüzden ben işini kolaylaştırayım bari.

TN panel alma, VA panel alabilirsin, VA panel çakma IPS yada light IPS olarak tanımlanabilir. Bu yüzden alınabilecek en düşük panel bu olmalı, yani son çare bunu alabilirsin ama ölsen de TN panel alma.

TN < VA < PLS < IPS < QLED(Quantum Dot) < OLED

Koyu renkli olarlar diğerlerine göre devasa fark atacak seviyede görüntü kalitesi sunuyor. Kendi aralarında pek az farkları var.

Tabiri caizse:

OLED = RX 580 8GB | QLED = RX 580 4GB | IPS = RX 470 4GB | PLS = RX 460 2GB | VA = GTX 750 Ti | TN = HD Graphics 530

Lütfen mağazalardan beğendiğiniz monitörlerin panel teknolojilerine "resmi siteden" bakın. Mağazalar genelde yanlış yazıyor.

Bütçe çok kısıtlı olduğu için seçeneklerde çok kısıtlı oluyor. Seçim almaktansa seçmeyi öğrenmen adına bir şeyler yazdım. Sende buradan başlayıp kafayı çalıştırarak araştırmalarını bu doğrultuda yap. Tabii ki aylarca yıllarca sürebilir neyin ne olduğunu tam olarak "kavramak" o yüzden ben işini kolaylaştırayım bari.

TN panel alma, VA panel alabilirsin, VA panel çakma IPS yada light IPS olarak tanımlanabilir. Bu yüzden alınabilecek en düşük panel bu olmalı, yani son çare bunu alabilirsin ama ölsen de TN panel alma.

TN < VA < PLS < IPS < QLED(Quantum Dot) < OLED

Koyu renkli olarlar diğerlerine göre devasa fark atacak seviyede görüntü kalitesi sunuyor. Kendi aralarında pek az farkları var.

Tabiri caizse:

OLED = RX 580 8GB | QLED = RX 580 4GB | IPS = RX 470 4GB | PLS = RX 460 2GB | VA = GTX 750 Ti | TN = HD Graphics 530

Lütfen mağazalardan beğendiğiniz monitörlerin panel teknolojilerine "resmi siteden" bakın. Mağazalar genelde yanlış yazıyor.
VP228TE | Monitör | ASUS Türkiye monitörünün resmi sitesine baktım fakat panelini bulamadım. Eğer TN panelse BENQ 21.5" GW2270 VA Panel Full HD Led Monitör alacağım. Yardım edermisiniz :)

Edit: Şimdi farkettim "Asus 21.5 VP228TE alınır mı?" konusunda yorum yapmışsınız ve orada TN panel olduğunu söylemişsiniz. Şu anlık en iyisi BENQ 21.5" GW2270 VA Panel Full HD Led Monitör gibi gözüküyor. Yüksek ihtimal BenQ alacağım.

Son düzenleme:
İkisinin arasında kesinlikle bunu al; BenQ GW2270 VA LED Eye-care Monitor

VA panel, "8 bit" renk derinliği, şık tasarım, derin siyah ve beyaz(TN de hayal) ve tabii ki bunlara rağmen gerçekten uygun fiyata sahip. Sen başka monitörlere de bakmaya devam et beğendiklerini sor. Hatta bütçeyi zorlasan 550 lira civarına IPS var. VX2263SMHL 22

Yok artık hemde AH-IPS yani en gelişmiş IPS çeşidi. Nasıl bu kadar ucuz olabilir! :vaybe:

Satın al: Philips LCD monitör ve SmartImage lite 224E5QSB/01 LCD monitör ve SmartImage lite

Ama bu 8 ms imiş tüh be! Biraz fazla, griden griye 8 ms ise beyazdan siyaha ve siyahtan beyaza kim bilir kaç ms'dir. Sadece film izleyen oyun ile işi olmayanlar için harika, ben alırdım ihtiyacım olsaydı, çünkü oyun oynamıyorum.

Tepki süresi taş çatlasa 6ms olmalı, mümkünse 5ms iyidir ve 4ms ideal. Dediğim gibi atıyorum iki farklı 4ms monitörün beyaz-siyah ve siyah-beyaz tepki süreleri birbirini tutmuyor.

Griden griye ne demek?

Aynı rengin başka tonuna geçiş hızıdır, yani yeşilden açık yeşile.

Beyaz-siyah ve siyah-beyaz nedir?

Örneğin; yeşilden kahverengiye ve koyu lacivertten sarıya gibi. Aynı zamanda pikselin açılıp kapanması yada kapanıp açılması.

Vay arkadaş ne kadar olumlu yorum yapılmış alası geliyor insanın. BenQ GW2270H 21.5" 5ms (Analog+2xHDMI) Full HD VA Monitör Fiyatı

Fazla abartmışlar görüntü kalitesini. Muhtemelen TN panel monitörlerden geçiş yapmışlardır. Birde IPS falan alsalarmış kaliteden gözleri şaşı olurmuş. :D

Bu monitörden haberim yoktu harbiden iyi bulmuşsun tebrik ederim. Bende araştırdım yeni modelmiş, muhtemelen o yüzden haberim yok. :D

Bu saatten sonra 1ms TN monitör öneren olursa onu taşlayın!
IPS vs TN

Tabii ki HDMI'lı olanı al: gw2270h

Ayrıca evet o kabloyu alabilirsin 8 bit renk destekliyor. En az HDMI 1.4 kablosu satın al, zaten bu 1.4 sıkıntı yok.

Vay arkadaş ne kadar olumlu yorum yapılmış alası geliyor insanın. BenQ GW2270H 21.5" 5ms (Analog+2xHDMI) Full HD VA Monitör Fiyatı

Fazla abartmışlar görüntü kalitesini. Muhtemelen TN panel monitörlerden geçiş yapmışlardır. Birde IPS falan alsalarmış kaliteden gözleri şaşı olurmuş. :D

Bu monitörden haberim yoktu harbiden iyi bulmuşsun tebrik ederim. Bende araştırdım yeni modelmiş, muhtemelen o yüzden haberim yok. :D

Bu saatten sonra 1ms TN monitör öneren olursa onu taşlayın!
IPS vs TN

Tabii ki HDMI'lı olanı al: gw2270h

Ayrıca evet o kabloyu alabilirsin 8 bit renk destekliyor. En az HDMI 1.4 kablosu satın al, zaten bu 1.4 sıkıntı yok.

@GCN

Merhaba;

Neden HDMI'lı modeli tercih etmesi gerektiğini açıklama şansınız var mı?
DVI-D'li modelini almayı düşünüyordum.

Teşekkürler.

1. Monitörün kutusundan DVI kablosu çıkmıyorsa, gerçekten kaliteli kablo bulmak çok çok zor, hep merdiven altı kablo dolu piyasa.
  2. Kalitesiz DVI kablosu ile bağlanmış monitör ile kaliteli HDMI kablosu ile bağlanmış "aynı" monitör arasında az çok görüntü kalite farkı hissedilir.
  3. Monitörde dahili hoparlör var ise HDMI kablosu üzerinden, dahili hoparlöre ses iletimi yapılabilir.
  4. HDMI olması sayesinde, monitörü TV'ye çevirebiliriz yada konsol bağlayabiliriz. Monitörün uzun vadede başka işler için kullanılabilir olması ek avantaj.
  5. Input lag yani giriş gecikmesine neden olan faktörlerden birisi de kablodur. Yabancı forumlardaki kullanıcı deneyimlerine göre; kaliteli HDMI kablosu ile sıradan DVI(adam gibi bulmak zor) kablosu arasında giriş gecikmesi farkı oluyormuş. Input lag nedir? Kısaca fare hareketinin ekrana yansıma süresi. Input lag artarsa, atıyorum FPS oyununda fare ile ateş ettiğinde, bunu ekranda daha geç görürsün. Oyun kasıyormuş ve sistem düşük performans gösteriyormuş hissiyatı yaratabiliyor.
  6. Hepsinden önce HDMI evrenseldir ve daha güncel teknolojidir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı