450 TL'ye gerçek 7.1 kulaklık önerisi

bütçe?
Aynı ise eğer hs60 öneriyorlar genelde
@ForAnAngeL Sizin bir fikriniz varmı bulunabilir mi gerçek 7.1 485 TL fiyat barında?
@cavcavali

Selam. Tag'lemenizden bildirim gelmedi, şimdi konuya bakarken gördüm.

Açıkçası sanal 7.1 e pek olumlu bir bakış açım yok. Kullandığım kulaklıklarla denk geldiyse açıp kapayarak farkını kısa bir süre gözlemleyip hep stereo'ya döndüm. Oyun oynadığım salonda vsx-921 üzerinden 7.0 hoparlör sistemiyle oyun oynuyorum, çevresel ses keyifli fakat kulaklıklarda bu efektin pek bir faydasını görmedim. Hatta çoğunda beni rahatsız ettiğinden kapatıyorum.

Bu yüzden sanal çevresel ses isteyen arkadaşlara bu özelliği faydalı bulan arkadaşların yardımcı olması daha doğru olacaktır.

Selam. Tag'lemenizden bildirim gelmedi, şimdi konuya bakarken gördüm.

Açıkçası sanal 7.1 e pek olumlu bir bakış açım yok. Kullandığım kulaklıklarla denk geldiyse açıp kapayarak farkını kısa bir süre gözlemleyip hep stereo'ya döndüm. Oyun oynadığım salonda vsx-921 üzerinden 7.0 hoparlör sistemiyle oyun oynuyorum, çevresel ses keyifli fakat kulaklıklarda bu efektin pek bir faydasını görmedim. Hatta çoğunda beni rahatsız ettiğinden kapatıyorum.

Bu yüzden sanal çevresel ses isteyen arkadaşlara bu özelliği faydalı bulan arkadaşların yardımcı olması daha doğru olacaktır.
Peki o halde piyasa hakkında genel bilginiz var diye düşünüyorum gerçek 7.1 kulaklık bulmaya çalışıyorumda bütçem biraz düşük seçenek olarak bulabildiğiniz sanal olmayan versiyon yani 7 ses sürücüsü 1 subbuffer var demek oluyor bu tip bir şeyi bu bütçede bulmanız mümkünmü? Kendim pek araştırmayı beceremiyorum bu tip şeylerde doğru yerlerde araştırmadığımı düşünüyorum. O sebeple yardımcı olursanız sevinirim.

Peki o halde piyasa hakkında genel bilginiz var diye düşünüyorum gerçek 7.1 kulaklık bulmaya çalışıyorumda bütçem biraz düşük seçenek olarak bulabildiğiniz sanal olmayan versiyon yani 7 ses sürücüsü 1 subbuffer var demek oluyor bu tip bir şeyi bu bütçede bulmanız mümkünmü? Kendim pek araştırmayı beceremiyorum bu tip şeylerde doğru yerlerde araştırmadığımı düşünüyorum. O sebeple yardımcı olursanız sevinirim.

Yukarda anlatmaya çalıştığım aslında sınırsız bütçe de olsa çevresel ses efektinin kulaklıkta iyi bir şekilde deneyimlenemeyeceğiydi (şahsi fikrim).

İster 7.1 diyelim, ister 5.1, hoparlör diziliminden ve frekanslara göre ayrılmasından (5.1, 5.2, 5.0 vs) bağımsız olarak çevresel ses kulağa dayanan bir ses üreticisi olan kulaklığa indirgenemiyor.

İşte bu boyutta ses kartları sayesinde ekolayzır ayarı yaparak ve kaynağı (oyun film vs) çözücüye ikiden fazla kanal varmış gibi sinyal yollatıp, işleyip, o sinyali tekrar stereo'a çevirip kulaklığa gönderiyorlar.

Bence bu işlem ses kalitesini düşürdüğü gibi ses doğrultusunu da bozuyor. Bu yüzden bu özelliği arayan birine kulaklık öneremiyorum.

Ha derseniz ki 1000 lira altı piyasada kolayca bulunabilen hem rahat, hem müzik, hem film, hem oyun için kulaklık önerir misin? Cooler Master MH752 derim. Takstar pro 82 kulaklığının mikrofon takılmış ve biraz geliştirilmişidir kendisi. Senin bütçene uymuyor sanırım, benim de pek tecrübem yok o fiyat skalasında önerilen modellerle ne yazık ki.

Bu arada Hyperx cloud'larda yine Takstar pro 80'in modifiye halidir. Güzel kulaklıklar, 7-8 yıl önce oyuncu kulaklığı diye satılan kulaklıklarla karşılaştırılınca hele...

Ben corsair void pro rgb kullanıyorum. Qp bilgisayardan 500₺ ye almıştım. Gayet rahat ve bana kalırsa ses kasma konusunda da yeterince güzel. Hiç terleme olmuyo diyemem ve bu tüm kulaklıklarda geçerli. Birazda sizle alakalı çabuk terleyen biriyseniz her kulaklık terletir. Sıcak ve nemli biyerde yaşıyorsunuz terleme olmayacak umuduyla almayın kulaklık memnun kalmazsınız ozaman. Ama şunu söyleyebilirim ki Arctis serisinin kulaklık pedleri daha rahat. Mikrofonu temiz ve güzel ses alıyor. Sidetone özelliğide var mikrofonda. Arctis3 ve Cloud2 denedim Corsair’ ın bass performansı bi tık daha iyi. Müzik dinleme konusunda da güzel. Yeterince yüksek ses veriyor. Bazen boynuma asıp dinliyorum müzik. Eksi yanı kumaş pedleri dolayısıyla ses yalıtımı deri pedlere göre bi tık alt düzeyde fakat aşırı değil. Üçgen yapısından dolayı bikaç gün tuhaf geliyor ama alışıyosunuz. Son olarak kafanız küçük ise önermem çünkü ani hareketlerde öne arkaya kayabiliyor.

Kulaklikla gercek surround olmaz. 5 farkli hoparlor kullanilsa dahi birbirine cok yakin oldugundan senin algiladigin yine virtual dan cok da farkli olmayacak.

Esas farki yaratan ses kartidir, usb ile bagladigin kulakliklar kendi audio processinglerini icinde gomulu driver ile yaparlar.

Iyi bir internal ya da external ses karti ile birlikte kaliteli stereo kulaklik kullanarak en iyi surround tecrubesini yasarsin. ( Stereo kulaklik da gayet surround hissi verir, olay driverda bitiyor )

Ben HD599 ile birlikte Xonar DSX kullaniyorum, simdiye kadar daha iyi ses ses deneyimi yasamadim, pek cok farkli konfigurasyon denedim. Tiamat, Centurion gibi ciddi pahali kulakliklardan cok daha iyi. Ne kadar iyi amplifier ve driver kullanirsan o kadar iyi, kulakligin kendisinin de empedans ve ses kalitesi ona gore olmali. Ustelik kendi mikrofonumu aldim, cogu gaming headset inanilmaz dandik mikrofon ile geliyor.

Eger audio jack ile baglanan kulaklik alacaksan sonucta bunu dandik on board ses kartina baglayacaksin. USB alacaksan headset icindeki driver a bagimlisin.

Cok ses delisi olmayan birisi icin guzel USB secenekler olsa da, bana gore en mukemmel ses icin external ses karti + kaliteli stereo kulaklik gerekiyor. ( Internal olanlar sesi analog dalgaya anakart icinde cevirecegi icin parazit kacinilmaz olacak. )

Zaten bence 450 TL ye ( 100$ alti ) bu sartlari saglayan kulaklik zor. Kaliteli ses pahali bir sey.

Daha iyi biri olarak öneri var ise neden olmasın
@Paytak Penguen sizin öneriniz nedir onuda belirtirseniz sevinirim sanal olmayan 7.1 olan gerçek 7.1 tavsiyenizi merak ettim fikir verir diye düşünüyorum en azından.
@Batuhan A. Sizde yardımcı olabilir misiniz?
@Sylveon Şu ürünleri öneriyorlar genellikle 7.1 sanal olmayan versiyon için bu fiyat barında bir çözüm yokmudur? Çünkü sanal Surround alacak olursam 50mm noudinum sürücülü 170 liraya sanal surround kulaklıklar var ses kartlı şekilde. Aralarında anlatılana göre pek bir fark yok ve bu önerideki hs60, masterpulse-mh750, SteelSeries ARCTIS 3 2019-edition gibi olan bu 3 önerilen kulaklık ile arasında büyük bir değişiklik mevcut mudur?
Gidip medusa yada shakron gibi markaların düşük fiyat barındaki kulaklıklarıyla aynı özelliktekibir şeye 450TL vermek mantıksız geliyor. Tekrar söylüyorum bu alanda bilgim yok düzgünce aydınlatabilen bir kaynakta bulamadım.
@foreignersgod Sizde fikrinizi belirtebilir misiniz? Araştırma yaptıysanız...
Gamepower kötü marka ama Sharkoon'a laf ettirmem ürünleri kaliteli ve ucuz size kalmış. Arctis 3 2019 sanal surround bile değil bu bütçede HS60 alın bence.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı