4690k için anakart tavsiyesi

Gregorz Brzecz.

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. Benim sizlere bir sorum olacak. Ben yakın bir zamanda sistem toplayacağım fakat çarpan kilidi açık bir işlemci mi kapalı mı alsam kararsız kaldım. Amacım oyun oynamaktır. Başta i5 4690k düşünüyordum ve yanında Gigabyte z97x gaming 5 alacaktım fakat bir arkadaşımın dediğine göre "oyun oynayacaksan overclock ihtiyacın olmayacak 4690 al ve anakarta o kadar para yatırma Z97 pc mate tercih et" diyor. Sizce 4690k işlemci mi almalıyım yoksa direk 4690 mı ? Overclock oyun oynayacak birisi için sizce gerekli mi ? Yorumlarınızı bekliyorum.
@Recep Baltaş @Silinen üye

Oyun oynanacaksa 4690K yerine 4690 alıp, kalan parayı ekran kartını yatırın. Anakart olarak Z97 mate almanız yeterli olacaktır.

• Hocam oyun oynayacak bir bireyin O.C ' a ihtiyaç duyduğu yerler örneğin İşlemciniz darboğaz yaratıyorsa yapılır bunun dışında zevk için bu O.C işlemi yapılmaktadır.
  • 4690 ve Z97 Pc Mate kombini oluşturarak ekran kartınıza yatırım yapmaya gidin derim.
  • Bütçeniz el veriyorsa 4690K + Gaming 5 e yönelirseniz ileriye dönük güzel bir yatırım olabilir.

Oynayacağın oyunların sistem gereksinimlerine baktın mı? DayZ gibi işlemciye abanan bir oyun/oyunlar oynuyor musun?
Cevabın evet ise kesinlikle 4690K seçmen gerekecek. Zira DayZ gibi işlemciye abanan oyunlar işlemcinin ömrünün bitmesine sebep oluyor.
Aynı zamanda Z97X-Gaming 5'in yüksek faz sayısına sahip olması, i5-4690K'ya O.C yaparken potansiyelin artması ve uzun ömürlülüğün daha çok artması demektir.

i5-4690 mı, yoksa i5-4690K mı dersen, ben kesinlikle i5-4690 derim. Zira iki işlemci de seni yıllarca uzun yolda bırakmaz. (Yukarıda yazdıklarımı görmeden cevaplıyorum.)
i5-2400 gibi Sandy-Bridge işlemcilerin 2011 yılında çıkması ve halen işlevini harika bir şekilde sürdürmesi buna bir örnektir. İşlemciler çabuk yıpranmaz ve seni gittiği yere kadar götürür.

Fakat i5-4690 seçersen ileride takviye yapman gerekeceğini unutma. Zira bilgisayarını ayakta tutman için 3-4 senede bir "upgrade" yapman gerekecek.

Neler mi olabilir?
-İşlemci,
-Anakart,
-Ekran kartı,

Benim cevabım i5-4690 olur. Zira seni 3-4 yıl götürecek ve bu zaman zarfında O.C yapıp kitleyi biraz daha arttıracağına, yeni çıkan serilere yönelip keyfine bakarsın.

Upgrade yapmamak için 4690k mı almalıyım yani ?
Bu arada aklımdaki sistem ;
EVGA GTX 970 FTW
İ5 4690/k
2x4 8GB Gskill Ram
Corsair 300R kasa
Gigabyte z97x gaming 5 anakart.

Oynayacağım oyunlar arasında DayZ bulunuyor evet.

Seçimlerin gayet doğru ve hoş. İşlemci soğutucu için bütçen yoksa ayarlayalım?
En basit yöntem:

Kasa: Zalman Z3 Plus
PSU: Thermaltake Smartpower 80+ 550W
Soğutucu: Cooler Master Hyper 212 Evo

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı