4790K'yı beklemeli miyim?

MSI Twin Frozr soğutma yönünde gayet başarılıdır, tavsiye ederim. Benim eski bilgisayarda da 512MB Geforce 9600 GT var. O kartlarla bu yeni kartları pek karşılaştırmayın hocam. Bence MSI'dan memnun kalacaksınız. Belli zaman aralıklarında kasanızı düzenli temizlerseniz sisteminizi uzun ömürlü olarak kullanabilirsiniz.
Eğer bütçeniz ve yeriniz varsa Corsair Air 540 cube kasaya da göz atmanızı tavsiye ederim. Güzel bir kasa. Ancak seçtiğiniz kasaya göre daha büyük ve taşıması daha zor. :)

Bence ilk bilgisayarım bilgisayar masamın kasa koyma yerinin arka tarafı aşağıya doğru çok fazla kapalı olduğundan bozuldu. Güç kaynağından hava dışarı atılamayıp aşırı ısınıyordu. 3 kere güç kaynağı bozulduktan sonra Asus P4PE-X TE anakartım da daha fazla dayanamamıştı. Hatta sonraki sistemimdeki ekran kartım da bu yüzden bozulmuş olabilir. Son 4-5 yıldır kasamı kasa koyma yerine koymuyorum ama bir kere bozuldu mu tekrar bozuluyor her zaman. Subwoofer da sığmıyor kasa koyma yerine, yıllardır boş. Küçük kasa olursa hem masamın üstünde yer kaplamaz hem de televizyona da götürüp oyun konsolu gibi kullanırım, hatta tatile gidersem götürürüm diye düşünüyorum. Bir de zaten ekran kartını taktıktan sonra bütün PCI slotları boş kalıyor, boşa yer kaplamasın diye mini-itx düşünüyorum. Zaten mini-itx anakartlar sonradan kart olarak takılma potansiyeli olan bütün özellikleri içeriyorlar çoğu. Gigabyte Z97 mini itx anakartını alacağım ama Asus'un Z97 mini itx kartı gelip de daha ucuz olursa üzülürüm.

Güç kaynağı olarak OCZ ModXStream Pro 700W önerir misiniz? 190 TL ve modüler.

Son düzenleme:
Güncel.

4790k sanırım 25 Haziran'da gelecekmiş fakat yeni Broadwell işlemcilerin 14nm olması ve DDR4 belleklerin gelecek olması ihtimali kafamı karıştırmaya başladı bu sefer. Öte yandan 8800 GTS ekran kartım daha sık bozulmaya başladı. 3 gündür söktüm P5VD2-VM'nin onboard ekran kartını kullanıyorum, Windows 8.1 driverı olmadığı için Youtube'da 480p üstü takılarak oynuyor. 4790K'lı bir sistem alıp ekran kartı takmasam bile beni kaldırabilir yani şu an. 65 nm'den 22 nm yerine 65 nm'den 14 nm'ye geçme fikri daha iyi olsa da bütün bir yazı böyle geçirmek var ki sonbaharda GTA V gelecekmiş. 45 nm Core 2 Duo çıktı almadım, 45 nm i7 çıktı almadım, 32 nm tick-tocklandı almadım, 22 nm tick-tocklandı almadım deyip Haswell'i Haswell Refresh ile son noktada bitirsem mi desem, geçici olarak Pentium Haswell takıp yılbaşında son seri Broadwell i7'ye mi güncellesem, bu sefer DDR4'ü mü kaçırmış olacağım? Tam zamanına denk geldim, kafam çok karışık. Intel Haswell stoku eritmek için Rockstar Games'e para mı ödemiş ne yapmış acaba? :)

Merhaba. Hocam DDR2 Ramlerden DDR3 Ramlere geçiş dönemi bile baya uzun sürdü. DDR4 Ramleri beklemenin bir anlamı yok, size birşey de kazandırmaz. :)

Forumda birçok kişi broadwell'i bekleyin diyor ancak broadwell-haswell farklarını sayın deseniz 14nm-22nm haricinde bir fark sayabilecekler mi sormak lazım. Tek başına bu fark da beklemeye değmez. Bütçenize uygun güzel bir haswell refresh işlemci, ihtiyacınıza göre 8 veya 16GB DDR3 Ram alın geçin. Kafanız rahat olsun. Yoksa düşündükçe daha da beter hal alıyor durum, işin içinden çıkamıyorsunuz. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı