48 GB RAM uyumlu çalışır mı?

BeyazKarga

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba; merak ettiğim bir konuyu sizlere sunmak istiyorum fikir, yorum ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Arkadaşlar bilgisayarımda şu an 16 GB RAM takılı 32 GB daha eklesem toplamda 48 GB RAM olsa uyumsuzluk veya herhangi bir sorun olur mu?

İşlemci AMD 7700X.
Takılı olan RAM'ler Kingston Fury 8x2 (16 GB) 6000MHz 36CL.
Anakart ASUS B650-Plus

-------
Önceden 32 GB RAM kullanıyordum RAM'ler arızalı çıktı, iade değişim için yolladım onlarda test, onarım, değişim iptal sürecine soktular. Uzun bir süreç olacağı için gittim 16 GB şu anki RAM'leri satın alıp taktım. Bilgisayarsız yapamazdım :)

16 GB kullanıyorum zorunlu olarak, arızalı RAM'lerin değişimi olduğunda yeni 32 GB RAM'ler gelmiş olacak. İkisini takıp ( 8x2 / 16x2 = 48 GB )sıkıntısız kullanma durumum olacak mı merak ediyorum.

Kullanabilirsin ama sistemin nasıl tepki vereceği belli olmaz. Ben olsam sadece 16x2 ile ve hepsi beraber bazı testler yapardım. Sonuçtan memnun kalırsanız 48 ile devam edersiniz ama dedikleri gibi özel programlarla uğraşmıyorsanız 32 yetecektir.

Kullanabilirsin ama sistemin nasıl tepki vereceği belli olmaz. Ben olsam sadece 16x2 ile ve hepsi beraber bazı testler yapardım. Sonuçtan memnun kalırsanız 48 ile devam edersiniz ama dedikleri gibi özel programlarla uğraşmıyorsanız 32 yetecektir.
Genelde slot dizilimlerinde 2 ve 4 e asıllar takılır . ben de 16x2 leri 2 ve 4 e takıp 1 ve 3 e 8x2leri takmayı düşünüyorum . merak ediyorum bakalım nasıl olacak .

Genelde slot dizilimlerinde 2 ve 4 e asıllar takılır . ben de 16x2 leri 2 ve 4 e takıp 1 ve 3 e 8x2leri takmayı düşünüyorum . merak ediyorum bakalım nasıl olacak .
Doğrusu bu ama anakarta çok yük binebilir. Çok dağılma olabilir.
Yani şöyle düşün, 8 kişiyi A noktasından B ye götüreceksin. Yol 4 şerit, 2 si güzel 2 si kötü. 4-4 olarak iyi şeritten götürebiliyorsun, şeritler geniş, araçlar geniş. Ama sen 4 yolu da kullanmak istediğin için 2-2-2-2 taşıyorsun ama 2 tane 2 kişi bozuk ve dar yoldan gelmeye çalışıyor. Daha az yol kullanıyor olsan da 4-4 taşıdığın daha çabuk varıyor. 2-2-2-2 taşıdığın ise en kötü ihtimal, 2-2 önce gelip diğerlerini beklemek zorunda kalıyor. Bunu devamlı yaptığını düşün.

48GB RAM biraz fantezi olur hocam 32GB RAM sizin için fazla fazla yeter. 16x2 şu an için mükemmel.
16Gb (8x2) elimde fazladan kalacak . Satsam mı daha iyi yoksa kullansam mı veya yedeğe mi ayırsam acaba ?

Teşekkür ederim bilgilendirme için . 16Gb (8x2) elimde fazladan kalacak . Satsam mı daha iyi yoksa kullansam mı veya yedeğe mi ayırsam acaba ?

Geri
Yukarı