48 GB RAM Quad channel çalışır mı?

Yer
İstanbul / Bahçeşehir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci : AMD Ryzen 9 7900X
İşlemci Soğutucusu : Arctic Liquid Freezer II 360MM A-RGB
Anakart : ASRock X670E Steel Legend
RAM: G.Skill Trident Z 16X2 32GB 6000MHZ CL30
Ekran Kartı : Sapphire Nitro+ S.E. RX 6900XT
PSU : Corsair HX1200
Kasa : Cooler Master TD500 White
M2 SSD : Hyperx Fury Gen4 1TB + Gigabyte Aorus Gen4 500GB + Kingston KC2000 Gen3 500GB
SSD : Sandisk SSD Plus 480GB + Sandisk SSD Plus 240GB
HDD : Toshiba X300 4TB
Meslek
Pilotaj Öğrencisi
Merhaba, G.Skill Trident Z Neo RGB 8x2 16 GB 3600MHz RAM'leri kullanıyordum. ( F4-3600C16D-16GTZNC - G.SKILL International Enterprise Co., Ltd. )
Amazon'da güzel bir indirim sonrası bu ürünü sipariş ettim: https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Memory/VENGEANCE-RGB-RT-Black/p/CMN32GX4M2Z3600C16
G.Skill'leri sökmeden yanına takmak istiyorum, bu sayede sistemde toplamda 48 GB RAM olmuş olacak. İlk sorum bu RAM'ler Quad channel olarak çalışır mı? 2. sorum ise anakartta 4 slot var, dizilimini nasıl yapmam lazım?

Anakart : MPG X570 GAMING PLUS
İşlemci : Ryzen 9 3900X
Ekran Kartı : Asus TUF RX 6900XT

Son düzenleme:
Şu an 48 GB şeklinde mi kullanıyorsun RAM'leri hocam? Ve kullanıyorsan sorunsuz bir şekilde çalıştılar mı XMP açıkken?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilmiyorsam işlemciniz Quad değil Dual channel destekliyor. 4 slot doldurursanız Dual channel çalışır. 8+16+8+16 şeklinde takabilirsiniz. 32 GB kısmı Dual channel çalışır. Kalan 16 ise Single channel olur. Ancak unutmamak lazım tür kullanım tavsiye edilmiyor. Oyunlarda işlemci kullanımı ekstradan %10 artıyor. Anakartınız güzel ancak bir ihtimal RAM'lerin 3600 MHz'de çalışmama ihtimali de var.

Ekleme: Konu açılalı bayağı olmuş. Hocam ne yaptınız durum nedir?

Son düzenleme:
Yanlış bilmiyorsam işlemciniz Quad değil Dual channel destekliyor. 4 slot doldurursanız Dual channel çalışır. 8+16+8+16 şeklinde takabilirsiniz. 32 GB kısmı Dual channel çalışır. Kalan 16 ise Single channel olur. Ancak unutmamak lazım tür kullanım tavsiye edilmiyor. Oyunlarda işlemci kullanımı ekstradan %10 artıyor. Anakartınız güzel ancak bir ihtimal RAM'lerin 3600 MHz'de çalışmama ihtimali de var.

Ekleme: Konu açılalı bayağı olmuş. Hocam ne yaptınız durum nedir?
Hocam a1-b1 slotlarına 8leri taksak a2-b2 slotlarına 16ları taksak 8ler kendi aralarında dual 16lar kendi aralarında dual çalışmaz mı? Bilmediğim için soruyorum çünkü ona göre 8+8 alacağıma üzerine biraz daha koyup aynı mhz ve cl değerlerinde 16+16 almayı düşünüyorum

Hocam A1-B1 slotlarına 8leri taksak A2-B2 slotlarına 16ları taksak 8'ler kendi aralarında Dual 16'lar kendi aralarında Dual çalışmaz mı? Bilmediğim için soruyorum çünkü ona göre 8+8 alacağıma üzerine biraz daha koyup aynı MHz ve CL değerlerinde 16+16 almayı düşünüyorum

Hocam ben 8+16 (2 slotlu anakart) daha önce kullandığım için düz mantık kalan 8 Single olacak diye aklımda kalmış. Haberdar etmeniz çok iyi oldu.

8'ler kendi aralarında 16'lar da kendi aralarında Dual channel çalışırlar diyemiyorum. Çünkü anakartlarda genelde Dual channel için 2 ve 4 numaralı slotlar tavsiye ediliyor. 1 ve 3 numaralı slotlarda da Dual channel problemsiz alabiliyorsanız muhtemelen dediğiniz gibi olacaktır. Bence her ihtimale karşı büyük kapasiteli RAM'leri 2 ve 4 numaralı slotlarda kullanmak temkinli yaklaşım olur.

Ancak unutmamak lazım bu kombinasyonla RAM'lerin vadettiği hızı görmeme ihtimali var.

Diğer bir problem ise ranklerinde ortaya çıkıyor. Single ve Dual rank karışık bu komboda ne olur denemeden bilemiyorum. Araştırması ve netice alabilmesi zor bir konu çünkü nadir tercih edilen bir kombinasyon. 32GB ve üzeri RAM'ler dual olarak geliyor. Elinizdeki eski 8GB RAM'ler Dual ise yeni 16GB RAM'ler Single olacağından bence hiç bu kombinasyona bulaşmayın.

CPU-Z'den RAM'lerinizin ranklerine muhakkak bakınız. Single ise endişelenecek bir potansiyel problem ortadan kalkmış olur.

Ayrıca İngilizceniz biraz var ise şu YouTube videosuna da göz atmanızı tavsiye ederim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda karışık kombinasyonlu RAM'lerin istenilen hızı verememe ihtimali ve en kötü durumda 2133-2400 MHz'de çalıştığına vurgu yapıyor.

Son düzenleme:
Hocam ben 8+16 (2 slotlu anakart) daha önce kullandığım için düz mantık kalan 8 Single olacak diye aklımda kalmış. Haberdar etmeniz çok iyi oldu.

8'ler kendi aralarında 16'lar da kendi aralarında Dual channel çalışırlar diyemiyorum. Çünkü anakartlarda genelde Dual channel için 2 ve 4 numaralı slotlar tavsiye ediliyor. 1 ve 3 numaralı slotlarda da Dual channel problemsiz alabiliyorsanız muhtemelen dediğiniz gibi olacaktır. Bence her ihtimale karşı büyük kapasiteli RAM'leri 2 ve 4 numaralı slotlarda kullanmak temkinli yaklaşım olur.

Ancak unutmamak lazım bu kombinasyonla RAM'lerin vadettiği hızı görmeme ihtimali var.

Diğer bir problem ise ranklerinde ortaya çıkıyor. Single ve Dual rank karışık bu komboda ne olur denemeden bilemiyorum. Araştırması ve netice alabilmesi zor bir konu çünkü nadir tercih edilen bir kombinasyon. 32GB ve üzeri RAM'ler dual olarak geliyor. Elinizdeki eski 8GB RAM'ler Dual ise yeni 16GB RAM'ler Single olacağından bence hiç bu kombinasyona bulaşmayın.

CPU-Z'den RAM'lerinizin ranklerine muhakkak bakınız. Single ise endişelenecek bir potansiyel problem ortadan kalkmış olur.

Ayrıca İngilizceniz biraz var ise şu YouTube videosuna da göz atmanızı tavsiye ederim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda karışık kombinasyonlu RAM'lerin istenilen hızı verememe ihtimali ve en kötü durumda 2133-2400 MHz'de çalıştığına vurgu yapıyor.
Teşekkürler yanıt için sanırım en iyisi 3600Mhz Cl16 16x2 ram alıp elimdekileri satmak olacak hem performans artışı olur hem ilerde ekleme yapabilme imkanım

Geri
Yukarı