480 GB SSD vs. 1 TB HDD

Günümüzde çoğu oyunun boyutu yüksek oluyor ve özellikle fazla oyun oynayan birisi iseniz 480GB SSD çok az kalacaktır sürekli kendinizi acaba hangi oyunu silip yer açsam diye kara kara düşünürken bulabilirsiniz.
120 + 480GB SSD kullanmama rağmen bazen bana bile yetmeyebiliyor.
240 + 480GB SSD yaparsanız yeterli olur muhtemelen.

Bazen SSD'ler oyunu o kadar hızlı açıyor ki yükleme ekranlarındaki ipuçlarını göremeyip sinirlendiğim oluyor 😄 o yüzden öyle bir dezavantajı da var.

Para sıkıntısı varsa tavsiyem 120/240GB SSD + 1TB HDD almanız yönünde olacaktır. SSD'nin içine işletim sistemini kurup iğrenç uzun bilgisayar açılış sürelerine çare olabilir ve küçük çaplı oyunları onda oynayabilirsiniz. HDD'ye de diğer oyunlarınızı kurarsınız kafanız rahat olur hiç depolama sıkıntısı çekmezsiniz.

Sırf oyun yükleme ekranlarında 30 saniye daha az beklemek için -500GB depolama alanı ve +200TL vermeyi mantıklı bulmuyorum.
Ayrıca SSD kullanmanın sisteminizin oyun performansına (FPS vs.) hiçbir etkisi yok bunu Youtube üzerindeki birçok videodan da görebilirsiniz. SSD'lerin değiştirdiği şeyler sisteminizin açılış hızı, uygulamaların açılış hızı, işlemlerin hızı (virüs taraması vb.) ve oyunların yükleme/başlama süreleri.

Fakat sürekli bilgisayar içersinde oradan oraya uzun boyutlu dosyalar kopyalıyorsanız, sürekli uygulamalarınızla işlemler yapıyorsanız, aynı anda 4-5 ağır uygulama çalıştırıyorsanız SSD almayı düşünebilirsiniz.

Not: HDD alacaksanız sizin attığınız linkteki 5400Rpm. 7200rpm almaya çalışın.

Bütçenizin ikisine de yetmeyeceğini ve ayrıca bir ssd sahibi olmadığınızı varsayarak ssd diyorum. Benim gibi oyun indirip ne zaman canım isterse açar oynarım diyen biri iseniz. O depolama alanına sahip ssd'lere bütçeniz yetmez. Ben olsam 120gb ssd en az 500gb 7200rpm hdd alırdım. 480gb ssd dolamsın diye korkarak oynayacağıma 120gb'a göre işlerimi hallederdim. (Sizin bütçeniz için konuşuyorum tabii)

Geri
Yukarı