480p ve 720p videoyu 2K ile 4K monitörde izleme arasında fark var mıdır?

seko83

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar. Web'de video izlerken 480p veya 720p kalitedeki videoları 2K monitörle izleme ile 4K monitörde izleme arasında fark var mıdır?
Birde monitör çözünürlüğü arttıkça düşük kalite videoları izleme konusunda sıkıntı olur mu ?

Merhabalar. Web'de video izlerken 480p veya 720p kalitedeki videoları 2K monitörle izleme ile 4K monitörde izleme arasında fark var mıdır?
Birde monitör çözünürlüğü arttıkça düşük kalite videoları izleme konusunda sıkıntı olur mu ?
Bu tarz netlik olaylarında monitör çözünürlüğünden çok monitör boyutu önemli. 2 farklı 2K ve 4K monitörde boyutları aynıysa netlik açısından bir fark olmaz.

Bir de monitör çözünürlüğü arttıkça düşük kalite videoları izleme konusunda sıkıntı olur mu?

Önemli olan taban çözünürlük (monitör çözünürlüğü) değil, monitörün ekran boyutu. Örnek olarak 2K çözünürlüklü monitör 30 inç, 4K çözünürlüklü monitör 21 inç olsun. 2K çözünürlüklü monitörde ekran boyutu daha büyük olduğu için, 720P olan videoda pikseller daha büyük olacak, sonuç olarak görüntü çamura benzeyecektir.

Önemli olan taban çözünürlük (monitör çözünürlüğü) değil, monitörün ekran boyutu. Örnek olarak 2K çözünürlüklü monitör 30 inç, 4K çözünürlüklü monitör 21 inç olsun. 2K çözünürlüklü monitörde ekran boyutu daha büyük olduğu için, 720P olan videoda pikseller daha büyük olacak, sonuç olarak görüntü çamura benzeyecektir.
Hocam monitör boyutunun büyümesi artı olacaktır o zaman

Tam tersi eksi olacaktır, dediğim gibi pikseller aşırı büyük olacak düşük çözünürlükte. Sonuç olarak, monitör tuşlu telefon ekranı gibi kötü olacaktır.
Hocam o zaman monitör alacaksak 4k almamak lazım günlük kullanım için
Hocam o zaman monitör alacaksak 4k almamak lazım günlük kullanım için
Pardon büyük boyutlu monitör almamak lazım yanlış söyledim 😁

4K monitör alıyorsan, oyun için üst düzey bir ekran kartına; video için de hızlı bir internete sahip olman gerekiyor.
Oyunla hiç alakam yok 1 ay sonra da turknet gigafiber e gecicem ins 1 gbit download sizce 4k monitör mu tercih etmeliyim sadece webde film dizi izleme amaçlı
Monitör boyutunu 32 inc istiyorum bu arada
Birde oyunla ilgim olmadığı icin frekans tepkime suresi gibi özelikleri önemsemeli miyim?
Panel olarak va düşünüyorum ips istemiyorum glow isik sizmasi gibi sorunlar daha cok oluyormus kontrast değerleri bakımından va daha iyi gibi
Çok soru sordum cahilliğime verin teşekkürler 🙏

Son düzenleme:

Geri
Yukarı