Çözüldü 4K 120Hz desteklemeyen HDMI kablolardan nasıl 4K 120Hz alıyorum?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Little Doge

Hectopat
Daha fazla  
Bugün 3 farklı kalitede HDMI kablosundan aynı değerleri alabildiğimi fark ettim, nasıl mümkün olduğunu oldukça merak ediyorum.

HDMI 4K 120Hz destekleyen LG 55CS6LA televizyonum var. Sistemimi R7 5700G ile APU olarak kullanıyorum ve ASUS'un sitesinde anakartın HDMI çıkışı sadece "4K 60Hz" olarak yazıyor.
Çok eski, markasız dandik bir kablo ile TV'den 4K 120 alabiliyorum.
Markalı, 2.1 desteklemeyen ve kutusunda maksimum 4K 60Hz desteklediği yazan kablodan da 4K 120Hz aldım.
Bugün satın almış olduğum HDMI 2.1 destekli kablodan da 4K 120Hz alabildim.

"Elimdeki HDMI kablolar nasıl olsa 2.1 ve 4K 120Hz desteklemiyor, bana en çok 4K 120Hz gerekiyor" diyerekten sipariş ettiğim bu yeni 2.1 kabloyu boşuna mı almış oldum? Eski, 4K 120Hz desteği olmayan kabloların da 4K 120Hz verebildiğini bilseydim almazdım: )
Üreticiler bile 4K 120Hz desteği koymamışken nasıl bu değerleri alabiliyorum anlamadım. Mesela tüketiciler olarak "Aman evladım monitörüne 144Hz destekleyen HDMI kablosu al, eskiyi kullanırsan alamazsın" diye boşuna mı çırpındık?

Sizce bu nasıl oluyor? Aydınlatırsanız sevinirim. İmkanınız varsa siz de eski bir kabloyla deneyin.

Son düzenleme:
Çözüm
Kabloların sağlayabildiği çözünürlük değeri, sağlayabildikleri bant genişliğinden ibaret. Kablonun malzemesi, uzunluğu, kullanılan ortam vb. bir çok etken de bant genişliğini etkileyebiliyor. Bant genişliğini ucu ucuna sağlanan (veya aynı malzemeye sahip farklı uzunluktaki varyantlarının sağlayamadığı) bir kabloya 2.1 yazmazlar, 2.0 yazarlar. Bant genişliği sağlanıyorsa çözünürlüğü her türlü alırsın, üzerinde yazan sürüm önemsiz.

Ancak bu ayrı bir konu.

Problem burada 4K 60Hz çıkıştan 120 alabiliyor olman ki bu imkansız bir durum.

Günümüzde bazı televizyonlar daha düşük çözünürlükte gelen görüntüyü yapay zeka ile upscale etme yeteneğine sahip. Böylece hem kaynaktan daha düşük bant genişliğiyle daha iyi görüntü alma hem de güç tasarrufu sağlanıyor. Ayrıca daha düşük çözünürlükte, örneğin USB ya da yayın üzerinden alınan görüntüler bu teknoloji sayesinde dev ekranda piksel piksel olmuyor.

Muhtemelen sizin televizyonda da bu durum var, anakarttan 4K 120Hz alamayacağınız için 2K 120Hz ya da 1080p 120Hz görüntü alınıp 4K 120Hz'e ölçeklendiriliyor. Eski kablolarla da bu çözünürlüğü alabiliyor olmanız bunu destekliyor.
Hayır boşuna almadınız. Muhtemelen film dizi izlerken, oyun oynarken ekran kararması, renklerde bozukluk, görüntüde git gel yapacaklardır sınırda çalıştığı-limitleri yetmedi için.
Hemen birkaç oyunda deneyeyim.

4K 120Hz desteklemeyen eski kablolarda sorunsuz bir şekilde Forza Horizon 4, ETS 2 ve LoL'de oynayabildim. Sadece LoL'de 120 FPS alabildim haliyle. Ancak herhangi bir problem yaşamadım. Film veya videolarda da sorunsuz.
Nasıl olduğunu hâlâ merak ediyorum.

@Ellie Williams, @Yener K. hocam sizlerin fikirleri nedir?

Son düzenleme:
Aslında kablo versiyonu yok diyebiliriz. Önemli olan port versiyonu. Yüksek hızlı ve kaliteli kablolarla genelde sıkıntı olmuyor.

Kabloların sağlayabildiği çözünürlük değeri, sağlayabildikleri bant genişliğinden ibaret. Kablonun malzemesi, uzunluğu, kullanılan ortam vb. bir çok etken de bant genişliğini etkileyebiliyor. Bant genişliğini ucu ucuna sağlanan (veya aynı malzemeye sahip farklı uzunluktaki varyantlarının sağlayamadığı) bir kabloya 2.1 yazmazlar, 2.0 yazarlar. Bant genişliği sağlanıyorsa çözünürlüğü her türlü alırsın, üzerinde yazan sürüm önemsiz.

Ancak bu ayrı bir konu.

Problem burada 4K 60Hz çıkıştan 120 alabiliyor olman ki bu imkansız bir durum.

Günümüzde bazı televizyonlar daha düşük çözünürlükte gelen görüntüyü yapay zeka ile upscale etme yeteneğine sahip. Böylece hem kaynaktan daha düşük bant genişliğiyle daha iyi görüntü alma hem de güç tasarrufu sağlanıyor. Ayrıca daha düşük çözünürlükte, örneğin USB ya da yayın üzerinden alınan görüntüler bu teknoloji sayesinde dev ekranda piksel piksel olmuyor.

Muhtemelen sizin televizyonda da bu durum var, anakarttan 4K 120Hz alamayacağınız için 2K 120Hz ya da 1080p 120Hz görüntü alınıp 4K 120Hz'e ölçeklendiriliyor. Eski kablolarla da bu çözünürlüğü alabiliyor olmanız bunu destekliyor.

Çözüm
Çok mantıklı bir noktaya değindiniz, böylesi aklıma gelmemişti ama taşlar yerine oturmaya başladı.
TV, görüntüyü 4K'ya ölçeklendirebilen bir yapay zekaya sahip. Bunu biliyordum lakin detayına hakim değildim, bu deneyimi de sayenizde anlamış oldum.
İlginiz için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı