4K 60 Hz monitör vs 2K 170 Hz monitör

emmmmmre

Centipat
Daha fazla  
Gigabyte RTX 3060 eagle OC ekran kartına sahibim ve genellikle hikaye oyunları oynarım bu yüzden görüntüye önem veriyorum. Ara sıra FPS oyunları da oynarım ama FPS oyunlarında 60 Hz ile 170 Hz arasında ki temel farkı bilmiyorum. Zaten hikaye oyunları gibi görüntüye önem verilen oyunları 2K 170 Hz monitörümle en yüksek ayarlarda oynarken 170 FPS gibi değerlere çıkamıyordum, bazı oyunlarda 60 FPS gördüğüm bile oluyordu. O yüzden 4K 60 Hz monitör benim için daha mantıklıymış gibi geldi. Yine de sizlerin bilgi ve fikirlerine ihtiyacım var.

Gigabyte RTX 3060 eagle OC ekran kartına sahibim ve genellikle hikaye oyunları oynarım bu yüzden görüntüye önem veriyorum. Ara sıra FPS oyunları da oynarım ama FPS oyunlarında 60 Hz ile 170 Hz arasında ki temel farkı bilmiyorum. Zaten hikaye oyunları gibi görüntüye önem verilen oyunları 2K 170 Hz monitörümle en yüksek ayarlarda oynarken 170 FPS gibi değerlere çıkamıyordum, bazı oyunlarda 60 FPS gördüğüm bile oluyordu. O yüzden 4K 60 Hz monitör benim için daha mantıklıymış gibi geldi. Yine de sizlerin bilgi ve fikirlerine ihtiyacım var.

O kart 1080p için uygun o yüzden 1080p bir monitör almanı öneririm.

2K'da 60 FPS alıyorsun ve 4K'da da alacağını düşünüyorsun, anladım... 1080p bir monitör bak veya 2K'da kal. Eğer 170 FPS ve üstünü almak istiyorsan monitör yerine ekran kartını elden çıkarıp ikinci elden 6700XT/6800 kovala. 4K'da kararlıysan oyun zevkin fazlasıyla kaçacaktır o kartla düşükte bile düzgün FPS alacağın şüpheli.

Öncelikle 170 FPS'yi geçtim, 60 FPS ve 120 FPS arasında bile ciddi fark var. Yakın zamanda terk ettiğim CS2 hariç rekabetçi oyun oynamadım son birkaç yılda. Aksiyonu bol hikayeli oyunlar ağırlıklı oynarım. Kesinlikle değer. Hatta yarışlar için de yüksek hıza değer. Aradaki farkın ne olduğunu görmek istiyorsan, hızlı bir monitörü bir süre kullanıp o hıza alıştıktan sonra 120-144-170 Hz her ne ise onu 60 Hz hıza düşürüp aynı oyunlara tekrar girmeyi deneyebilirsin. Tabi daha öncesinde o Hz değerine paralel yüksek FPS verebilen bir ekran kartı olmalı ki o farkı görebilesin.

Yine de 60 FPS'i yeterli görenlere karşı çıkmıyorum. 4K kalitesini de isteyebilirler. Gönül ister ki 4K ve 100+ FPS oynayabilesin.

Bu kıyasın zaten şu an için önemi yok. O ekran kartına en ideal monitör 1080p çözünürlükte 144 Hz (veya biraz daha üzeri) frekanslı olanlarıdır. Ben de ona benzer güçte olan RX 5700 XT kullanıyorum. Bunların gücü 1080p içindir. Hatta artık yeni oyunların minimum sistem gereksinimleri bu kartlara dayandı. Alan Wake 2 gibi kötü optimizasyonlu oyunlar oynanmaz durumda. Yani demek istediğim ekran kartı da değişmeyecekse iki monitör tercihi de mantıksız. Yok ileride onu da değiştiririm diyorsan 2K 144-165-180 Hz seçeneklerini tercih ettiğimi ifade ettim.

2K'da 60 FPS alıyorsun ve 4K'da da alacağını düşünüyorsun, anladım... 1080p bir monitör bak veya 2K'da kal. Eğer 170 FPS ve üstünü almak istiyorsan monitör yerine ekran kartını elden çıkarıp ikinci elden 6700XT/6800 kovala. 4K'da kararlıysan oyun zevkin fazlasıyla kaçacaktır o kartla düşükte bile düzgün FPS alacağın şüpheli.

Tüm grafik bazlı oyunlarda 60FPS almıyorum. Bazı oyunlarda 100 FPS'i bile geçiyor ki zaten en yüksek ayarlardan bahsediyorum. Eğer 4K kaliteye değecek ise ayarları ultradan da düşürebilirdim. Zaten halihazırda 2K monitör kullanıyordum ama monitörün iç ekranını kırdım bu yüzden yenilemeyi düşünüyorum. Her şeye rağmen berbat bir FPS deneyimi yaşayacaksam ileriye dönük ekran kartımı yenileyebilirim. Ayrıca ekran kartımın FHD için olduğunu söylemişsiniz bahsettiğiniz durumu tam olarak anlamadım. 2K kaliteye göre daha akıcı bir deneyim mi sunar? Zaten oyunları gayet akıcı şekilde oynuyorum.

Mario oynar 4K da.
Bayıldım. Gayet iyi o halde teşekkür ederim.

Tüm grafik bazlı oyunlarda 60FPS almıyorum. Bazı oyunlarda 100 FPS'i bile geçiyor ki zaten en yüksek ayarlardan bahsediyorum. Eğer 4K kaliteye değecek ise ayarları ultradan da düşürebilirdim. Zaten halihazırda 2K monitör kullanıyordum ama monitörün iç ekranını kırdım bu yüzden yenilemeyi düşünüyorum. Her şeye rağmen berbat bir FPS deneyimi yaşayacaksam ileriye dönük ekran kartımı yenileyebilirim. Ayrıca ekran kartımın FHD için olduğunu söylemişsiniz bahsettiğiniz durumu tam olarak anlamadım. 2K kaliteye göre daha akıcı bir deneyim mi sunar? Zaten oyunları gayet akıcı şekilde oynuyorum.

Eğer AAA oyunlar oynuyorsan sürekli üzecek bir kart elindeki. Eğer ileride 4K için bir kart almayacaksan 4K monitörü unut. 2K monitör alıp 7700XT/4070 Ti/4070S/4070 gibi bir kart alırsın ileride kafan rahat eder. 2K kaliteye göre evet daha akıcı bir deneyim sunar ki eğer monitörün şu an 144 Hz falan ise pişman olursun 60 Hz bir monitör aldığına.

Geri
Yukarı