4K 8 bit vs 10 bit monitör

lagsam33

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, PlayStation 5 ve Xbox Series X icin 4K IPS monitör alacağım. Hangisi daha mantikli olur 144 Hz 4K monitörler 8 bit ama 60 Hz 4K monitörler 10 bit(8+frc).oyun oynayacagım ve arada webde gezmek icin istiyorum. Bu kullanim amaci icin 8 bit ve 10 bit arasinda cok büyük bir fark olur mu?

4K 60 Hz IPS
4K 144 Hz IPS.

https://www.hepsiburada.com/gigabyt...dp-type-c-4k-uhd-ips-monitor-pm-HBC000014DVJA

Linkteki Asus monitör 10bit, 1.07 milyar renge sahip.
Gigabyte olan 8bit, 17 milyon renge sahip.
Teknik olarak Asus'unki daha iyi görünüyor.

Konsollar 4k da 144 FPS verecek kadar güçlü değil diye biliyorum, 60 Hz daha mantıklı olur.
120 Hz verebiliyorlar HDMI 2.1 ile.

Linkteki Asus monitör 10bit, 1.07 milyar renge sahip.
Gigabyte olan 8bit, 17 milyon renge sahip.
Teknik olarak Asus'unki daha iyi görünüyor.

Evet renk olarak daha iyi bunu gözle görülür bir fark var mı? Profesyonel bir şey yapmayacağım, oyun ve webde gezmede cok fark olur mu sizce?

120 Hz verebiliyorlar HDMI 2.1 ile.

Evet renk olarak daha iyi bunu gözle görülür bir fark var mı? Profesyonel bir şey yapmayacağım, oyun ve webde gezmede cok fark olur mu sizce?
Zaten aynı fiyatlarda bunlar.
Birinde 1.07 milyar ve 10bit renk var. Bunu almak daha mantıklı.
Diğerinde 17 milyon ve 8bit renk var. Bunu aynı fiyata neden alalım ki?

Özellikle büyük ekranlarda renk farkı daha da belirginleşir.

Ben FPS'i diyorum hocam. 4k 60/30 FPS oynatmıyorlar mı? 120 FPS 2k veya 1080p için geçerli diye biliyorum. 4K'da 60 FPS veriyorsa 144 Hz monitör ile kasma hissiyatı yaratır.
Bende FPS'den bahsediyorum :).yok hocam 4K 120 FPS de veriyorlar benim sorum aradaki farki gözle görülür deneyimledinizmi hiç 8 bit 10 bit monitor?

Acer'ınki 1.07 milyar renge sahip ama kaç bit olduğunu göremedim.
8 bit diye biliyorum özelliklerinde öyle yaziyor 16 milyon civari oluyor 1.07 ibaresini nerede gördünüz?

Geri
Yukarı