4K Monitör Tavsiyesi

Bütçe
30.000-40.000
Teknoloji şans işidir. Bu yüzden OLED'ler yanıyor alınmaz diye bir mantık olmamalı.
OLED panellerin akıcılık hissi ve renk kalitesi hiçbir panelde yok. G8'de pahalı bir ürün.
4K monitör olarak ben kendim için Dell 3223Q tercih ederim. Tabii bu siyah renklere takıntısı olmayanların seçeceği bir tercih.
2K monitör için miniled CM'yi alırdım.
Bunların da üstüne çıkıldığında tercihim OLED'e kayar. G8 için olumsuz değilim ama fiyatını hak ediyor mu oturur biraz düşünürüm. Sizin gönlünüz galiba G8'den yana.

Evet öyle ama oled'lerin bugünkü kronik sıkıntısı bu, mesela siyahla derdi olan IPS'de mutsuz olur gibi, ya da görüş açısı derdi olan VA da mutsuz olur. Oled'in bugünkü kaderinde piksel yanması vs var. Bu sorunlar ne kadar olacak ne kadarı engellenecek oled monitörler yaygınlaştıkça ortaya çıkar. Şuan için birşey demek erken ama şuanlık risk faktörü.

Dediğiniz DELL modeli gayet iyi. IPS monitörde özellikle koyu ve siyah renk geçişlerinde izler(leke gibi) oluyor benim evdeki monitörde. Panel kaynaklı mı, yoksa 8bit kaynaklı mı bilmiyorum. Umarım bu IPS'lerde bu durum yoktur. Bu Dell için ise ayaklarını sevmiyorum ama tam bir F/P ürünü olduğu kesin. Ama bu alınacak olana engel olmaz.

Almışken 1 kere alayım derdindeyim. İçime tam olarak sinsin düşüncesindeydim. Hatta Asus 4k OLED de duyurunca bunu direkt alırım dedim. Oled kafamı kurcaladı QD mi WOLED mi alınacak onda da bu soru işaretleri gelmeye başladı. Kimisi WOLED'de yanma düşük görüntü kalitesi düşük diyor kimisi QD parlıyor karanlık olmadıkça görüş sıkıntı ama renkler çok iyi diyor. Sıkıştık Kaldık :)

Bu durumda miniled olan bir monitör çok isabetli olacak gibi. Oled performansına en yakın birde VA olursa siyahlarıda iyi oluyor bu durumda g8 oluyordu.

G8 çok istediğim monitördü bu scanline sıkıntısı düşündürücü beni. Bir de 32 inch flat çok büyük durur mu diye düşünmüyor değilim. 27"de de 4k olmuyor.

Hepsini yan yana koyunca g8 biçilmiş kaftan gibiydi işte.

Edit: Monitördeki lekenin oyundaki bir örneğini ekledim.

Teknoloji şans işidir. Bu yüzden OLED'ler yanıyor alınmaz diye bir mantık olmamalı.
OLED panellerin akıcılık hissi ve renk kalitesi hiçbir panelde yok. G8'de pahalı bir ürün.
4K monitör olarak ben kendim için Dell 3223Q tercih ederim. Tabii bu siyah renklere takıntısı olmayanların seçeceği bir tercih.
2K monitör için miniled CM'yi alırdım.
Bunların da üstüne çıkıldığında tercihim OLED'e kayar. G8 için olumsuz değilim ama fiyatını hak ediyor mu oturur biraz düşünürüm. Sizin gönlünüz galiba G8'den yana.

Hocam bu arada gözü biraz PG32UCDM modeline çevirdim çıkacak olan.

Ya da bir türlü çıkamazsa Dell AW3423DWF modelini alayım diyorum ama emin değilim bu modelden boyutları itibariyle.

Dosya Ekleri

• 5B7AF264-E9B3-43D5-81FA-02FAF72CE805.JPG
    5B7AF264-E9B3-43D5-81FA-02FAF72CE805.JPG
    239,3 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:
Hocam bu arada gözü biraz PG32UCDM modeline çevirdim çıkacak olan.

Ya da bir türlü çıkamazsa Dell AW3423DWF modelini alayım diyorum ama emin değilim bu modelden boyutları itibarıyla.

Henüz çıkmadan konuşmak yanlış olur. Bazen ürünler beklendiği gibi olmuyor. Kolay bir konu değil. Dell'de çok başarılı bir monitör. OLED'ler arasında çok başarılı buluyorum kendisini.
Bir de LG C2 OLED tam bir baş yapıt.

Henüz çıkmadan konuşmak yanlış olur. Bazen ürünler beklendiği gibi olmuyor. Kolay bir konu değil. Dell'de çok başarılı bir monitör. OLED'ler arasında çok başarılı buluyorum kendisini.
Bir de LG C2 OLED tam bir baş yapıt.

Dell, AW3225QF de çıkış yaptı bir takım gamma sorunları vardı ama sanıyorum çözüldü Türkiye'ye gelmesini bekliyorum hocam. İşin aslı yakışıklı da duruyor kavisi de çok tatlı.

Dell, AW3225QF de çıkış yaptı bir takım gamma sorunları vardı ama sanıyorum çözüldü Türkiye'ye gelmesini bekliyorum hocam. İşin aslı yakışıklı da duruyor kavisi de çok tatlı.

4K 240Hz ve 1700CR kavis. Elbette güzel bir monitör. Fakat dediğim gibi görsel performansını testleri ile görmek lazım. Araştırmaya vaktim olmadı.

Haftalardır girip çıkmadığım video ve forum kalmadı. ASUS ROG Swift PG32UCDM alacaktım fakat 1500 eurodan çıkış yapacakmış bende gidip AW3225QF satın aldım. 28 Şubatta elime gelecek(avrupadayım). Yazılımsal büyük problemlerin hepsi çözüldü 1 tanesi hariç oda Dolby hatası. Bu hatada NVIDIA'nın güncel sürümü yüzünden kaynaklanıyormuş. Bir sonraki sürüm de düzelteceklermiş. Bütçeye gideyim diyorsan MSI MPG321URX modeline gidebilirsin en ucuz o aralarında ama sorunları tamamen çözüldükten sonra ben Alienware, ASUS ve HP'nin en iyi 3 ekran olacağını düşünüyorum gördüğüm kadarıyla.

Haftalardır girip çıkmadığım video ve forum kalmadı. ASUS ROG Swift PG32UCDM alacaktım fakat 1500 eurodan çıkış yapacakmış bende gidip AW3225QF satın aldım. 28 Şubatta elime gelecek(avrupadayım). Yazılımsal büyük problemlerin hepsi çözüldü 1 tanesi hariç oda Dolby hatası. Bu hatada NVIDIA'nın güncel sürümü yüzünden kaynaklanıyormuş. Bir sonraki sürüm de düzelteceklermiş. Bütçeye gideyim diyorsan MSI MPG321URX modeline gidebilirsin en ucuz o aralarında ama sorunları tamamen çözüldükten sonra ben Alienware, ASUS ve HP'nin en iyi 3 ekran olacağını düşünüyorum gördüğüm kadarıyla.

Asus gereksiz pahalı çıkıyor bence de. Lakin Oled konusunda halen tereddütlerim var benim. Oled alacaksam da belki WOLED alabilirim. QD-OLED burn in riski bir tık daha fazla.

Zaten bunları Türkiye'ye gelmesi bir hayli zaman alacak gibi. Velev ki geldi en az 50 olacaklar.

Cooler Master 27" 4K olan GP27u modeli Sinerji'de 35k şu an.
Dell 3223Q modeli de mini LED olmadığı halde 20k ve üzeri seyrediyor.
Samsung G8 OLED'in ekranı 5 yıla kalmaz pespembe olacaktır. Ben şahsen sorunlar çözülmeden OLED'e sıcak bakmam mümkün değil.

Neo G7 ise hem 1200 mini LED arka aydınlatması, hem kontrast oranı hem de çıkış fiyatının çok altında ülkemizde satılıyor olması bence büyük fırsat. Neden herkes beğenmemezlik yapıyor anlamış değilim. Herkes gidip siyahları gri gösteren M28U falan öneriyor başka konularda...

Henüz monitör almadım halen 5 yıllık ASUS PG278QR kullanıyorum ancak tarafsız bakacak olursam objektif yaklaşmadiginizi düşünüyorum.

Ya önerilen model gereksiz pahalı veya ülkede olmuyor. Ya da daha iyi bile değil Neo G7'den...

Ayrıca scanlines vs yok Neo G7'de.

Cooler Master 27" 4K olan GP27u modeli Sinerji'de 35k şu an.
Dell 3223Q modeli de mini LED olmadığı halde 20k ve üzeri seyrediyor.
Samsung G8 OLED'in ekranı 5 yıla kalmaz pespembe olacaktır. Ben şahsen sorunlar çözülmeden OLED'e sıcak bakmam mümkün değil.

Neo G7 ise hem 1200 mini LED arka aydınlatması, hem kontrast oranı hem de çıkış fiyatının çok altında ülkemizde satılıyor olması bence büyük fırsat. Neden herkes beğenmemezlik yapıyor anlamış değilim. Herkes gidip siyahları gri gösteren M28U falan öneriyor başka konularda...

Henüz monitör almadım halen 5 yıllık ASUS PG278QR kullanıyorum ancak tarafsız bakacak olursam objektif yaklaşmadiginizi düşünüyorum.

Ya önerilen model gereksiz pahalı veya ülkede olmuyor. Ya da daha iyi bile değil Neo G7'den...

Ayrıca scanlines vs yok Neo G7'de.
OLED değil zaten bu ürünler QD-OLED.

Geri
Yukarı