4K monitörde 2K olur mu?

enjayn

Femtopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. Elimde iki monitör seçeneği var.
M27Q 2K 27 inch 170 Hz (güncel fiyat 9K TL)
M28U 4K 28 inch 144 Hz (güncel fiyat 13.3K TL)

Çoğunlukla 2K'da oyun oynayacağım, ama bazen de 4K oynamak isteyebilirim. Film ve dizileri de 4K da izlemek istiyorum.
Burada benim bildiğim faktör PPI yani pixels per inch'tir. 27 inch yerine 28 inch monitörde 2K oyun oynadığımda yaklaşık %3'lük bir verim kaybedeceğim bunun farkındayım. Lakin 2K da %3'lük bir kayıp, 4K seçeneğine de sahip olmanın yanında ufak bir dezavantaj gibime geliyor.

Benim soruma gelelim, PPI kaybı dışında benim bilmediğim bir sebepten ötürü 4K monitörde 2K oyunculuk olmaz gibi bir sebep mevcut mu?

Bu sorumun dışında bu iki monitörden biri arasında tavsiye de alabilirim hangisine para yatırmam daha verimli olur açısından. Bu arada hayatımda hiç 1K 60Hz'in dışına çıkmamış biriyim. 4K görüntü, parasını hakedecek kadar 2K'den çok daha güzel mi bilmiyorum, bilen arkadaşların da fikirlerini merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

Selam arkadaşlar. Elimde iki monitör seçeneği var.
M27Q 2K 27 inch 170 Hz (güncel fiyat 9K TL)
M28U 4K 28 inch 144 Hz (güncel fiyat 13.3K TL)

Çoğunlukla 2K'da oyun oynayacağım, ama bazen de 4K oynamak isteyebilirim. Film ve dizileri de 4K da izlemek istiyorum.
Burada benim bildiğim faktör PPI yani pixels per inch'tir. 27 inch yerine 28 inch monitörde 2K oyun oynadığımda yaklaşık %3'lük bir verim kaybedeceğim bunun farkındayım. Lakin 2K da %3'lük bir kayıp, 4K seçeneğine de sahip olmanın yanında ufak bir dezavantaj gibime geliyor.

Benim soruma gelelim, PPI kaybı dışında benim bilmediğim bir sebepten ötürü 4K monitörde 2K oyunculuk olmaz gibi bir sebep mevcut mu?

Bu sorumun dışında bu iki monitörden biri arasında tavsiye de alabilirim hangisine para yatırmam daha verimli olur açısından. Bu arada hayatımda hiç 1K 60Hz'in dışına çıkmamış biriyim. 4K görüntü, parasını hakedecek kadar 2K'den çok daha güzel mi bilmiyorum, bilen arkadaşların da fikirlerini merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.
4K monitorde QHD kullanimini onermiyorum goruntu bulanik oluyor. Ancak bu benim onerim karar size kalir.
Attiginiz iki monitor de iyi monitordur.

Bu arada yanlis bilinen bir sey ise,
FHD yani 1920x1080p dedigimiz 2K'dir.
QHD yani 2560x1440p dedigimiz 2.5K'dir
UHD yani 3840x2160p dedigimiz 4K'dir

Yani 1K aslinda
1280x720p dir.

Ekran kartiniz nedir? Ona gore bir cevap verebilirim.

2K 240 Hz monitör kullanıyordum ve 2 gün önce 4K 144 Hz monitöre geçtim. Açıkçası 2 gün içinde çok fazla bir fark hissetmedim.

4K monitorde QHD kullanimini onermiyorum goruntu bulanik oluyor. Ancak bu benim onerim karar size kalir.
Attiginiz iki monitor de iyi monitordur.

Bu arada yanlis bilinen bir sey ise,
FHD yani 1920x1080p dedigimiz 2K'dir.
QHD yani 2560x1440p dedigimiz 2.5K'dir
UHD yani 3840x2160p dedigimiz 4K'dir

Yani 1K aslinda
1280x720p dir.

Ekran kartiniz nedir? Ona gore bir cevap verebilirim.
Bir arkadaşım daha aynısını söylemişti fakat çok mantığıma yatmamıştı bulanık olması. Ama sonradan araştırdığım kadarıyla scalingde ciddi problemler oluyormuş 4k'dan 2k'ya geçişte. Sanırım mantıklısı 4k 60HZ bir yan monitör ilerde almak.

Ekran kartım RTX 4070TI. Fakat genellikle 2K oyunculuk yapacağım malum yüksek fps > her şey.
2K 240 Hz monitör kullanıyordum ve 2 gün önce 4K 144 Hz monitöre geçtim. Açıkçası 2 gün içinde çok fazla bir fark hissetmedim.
bana da 2K yeterli gibime gelmeye başladı.
Fikirleriniz için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı