4K Video Render High-End Gaming PC Toplama

AlperCo

Centipat
Arkadaşlar ofis için lazım 4K video render ve unreal için kullanılacak aynı zamanda high end oyunlarda sorun yaşamayacak bir pc arayışı içindeyiz. Bütçede sınırımız yok fatura kesebilen her yerden alabiliriz fakat sırf en pahalı parçaları seçip öneri yapacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim uğraşmasınlar.

Net bir PC önerisi yapamiyacağım ama şu önerileri verebilirim;

CUDA çekirdeği avantajından dolayı Nvidia kart seçimi yapın hatta şansınız varsa 3000 serisini bekleyin.

İşlemci için 4K Render çok yoğun işlem gücü isteyeceğinden Multi Core tarafı ağır basan ve HEDT platformuna yaklaşan Threadripper işlemci seçebilirsiniz.

RAM olarak AMD seçeceğinizi varsayarak yüksek frekanslı ve olabildiğince düşük CL olan bir model.

PSU olarak ekran kartı gereksinimi üstünde ve 8+8 CPU girişli bir model almayı unutmayın.

Kasa olarak E-ATX destekli Mid Tower ya da Full Tower kasa seçebilirsiniz.
360MM soğutma desteği olsun ama.

Depolama olarak M.2 tercih edersiniz diye düşünüyorum.

Soğutma olarak AIO 280-360 hatta 420MM düşünebilirsiniz.

İşlemci için 4K Render çok yoğun işlem gücü isteyeceğinden Multi Core tarafı ağır basan ve HEDT platformuna yaklaşan Threadripper işlemci seçebilirsiniz.

Tam olarak çekincem bu benimde Anakart ve İşlemci çok fazla çalışacak ve bunu kaldıracak kombini Intel mi AMD mi ile yapsam karar veremedim. Saniyelik videolar 30dk-1 saat arası sürebiliyor ve zaman değerli bunu minimuma indirmem lazım. Ekran kartı kısmı biraz fantazi olacak o yüzden ona çok takılmıyorum şimdilik idareten bir şey alıp RTX 3000 serisinde asıl yatırımı yapabilirim. Birde bu kadar çekirdeğe nasıl bir PSU almam lazım bu konuda da soru işaretlerim var.

PSU olarak 8+8 CPU soketli en az Gold ya da Platium sertifikalı bir model alınabilir.
Watt gücü olarak diğer bileşenlere göre belirlebilir.

Dediğiniz işler için Threadripper işlemciler uygun özellikle 64 C/128T 3990X işlemci bu işler için çok cezbedici :)
Anakart olarak zaten buna üst düzey bir anakart şart.

Tam olarak çekincem bu benimde Anakart ve İşlemci çok fazla çalışacak ve bunu kaldıracak kombini Intel mi AMD mi ile yapsam karar veremedim. Saniyelik videolar 30dk-1 saat arası sürebiliyor ve zaman değerli bunu minimuma indirmem lazım. Ekran kartı kısmı biraz fantazi olacak o yüzden ona çok takılmıyorum şimdilik idareten bir şey alıp RTX 3000 serisinde asıl yatırımı yapabilirim. Birde bu kadar çekirdeğe nasıl bir PSU almam lazım bu konuda da soru işaretlerim var.
850-1000 W Gold sertifikalı bir psu alabilirsiniz.
PSU olarak 8+8 CPU soketli en az Gold ya da Platium sertifikalı bir model alınabilir.

Dediğiniz işler için Threadripper işlemciler uygun özellikle 64 C/128T 3990X işlemci bu işler için çok cezbedici :)
Gigabyte TRX40 uygun olmaz mı?

Şöyle bir ikili var şuan seçeneklerimiz arasında fakat AMD nin bu konudaki marifeti nasıldır kısmını derince araştırıyoruz.

Gigabyte TRX40 uygun olmaz mı?
Olur ama ben ekran kartı ile aynı marka alması taraftarıyım böyle konularda.
Mesela MSI Gaming X Trio ile MSI Godlike ya da Aorus ekran kartı ile Aorus anakart öneriyorum genellikle.
Şöyle bir ikili var şuan seçeneklerimiz arasında fakat AMD nin bu konudaki marifeti nasıldır kısmını derince araştırıyoruz.
Araştırmanızı iyi yapın.

Bu arada iyi indirimli geliyormuş Amazon'dan.

Bu işlemci en güçlü işlemci diye biliyorum güncel olarak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı