4K'da laptopum ısınmıyor

• Konuyu başlatan mizzy
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 747

mizzy

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Sistem MSI RX 6800 Gaming Z Trio 16GB | Ryzen 5 7600 | 16 GB 5600 MHz DDR5 Ram | Monitör Dell S2721DGFA 27" 2K 165hz IPS | Klavye Theory TH80 Pro |
Merhaba arkadaşlar i7 9750H ve RTX2070 özellikli HP Omen bir laptopa sahibim ve kafamı kurcalayan bir durum var. i7'nin 9.neslinin ne kadar ısındığını bilenler vardır benim cihazımda aynı şekilde 1920X1080 Full HD ekrana sahip olduğum için oyunları Full HD oynuyorum fakat bugün aklıma bir şey takıldı ne mi? DSR teknolojisi dedim ki neden 4K Ultra ayarlarda GTA 5 oyna mıyım sonra oynadım ve ne göriyim 86 95 derecelerde gezen işlemcim 70 derecelerde ve internetten testlere baktığımda aldığım FPS normal yer yer fazla bile benzer donanımlı laptopa göre. Bu neden oluyor sizce? Resimler mevcut değerlerime bakabilirsiniz. Kısaca sorum şu 1920X1080'de ısınan laptop neden 4K'da ısınmıyor?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (96).png
    Ekran Görüntüsü (96).png
    1 MB · Görüntüleme: 119
Çünkü 1080P'de işlemciye daha fazla ihtiyaç duyuluyor ve kullanımı artıyor, kullanım artınca da daha fazla ısınıyor. 4K'ya aldığınız zaman yükü daha çok ekran kartına bindiriyorsunuz ve işlemci daha rahata erdiği için sıcaklığı düşüyor.

Çözünürlük ne kadar artarsa işlemci üzerinde olan yük azalır, onun yerine ekran kartına yük biner. Kısacası 1080P'den oyunu 4K'ya aldığınızda ekran kartınız daha ağır bir yükün altına girerken, işlemciniz daha rahatlıyor.

Hocam 4K'da neden 39 FPS veriyor RTX 2070'in daha fazla vermesi gerekmez mi?
Hayır, işlemcime denk ve laptop rtx inin masaüstünden daha az performans çalıştığı için Youtube dan bakabilirsin r5 3600 benim işlemcimden daha iyi bu kadar diyim.
Çözünürlük ne kadar artarsa işlemci üzerinde olan yük azalır, onun yerine ekran kartına yük biner. Kısacası 1080P'den oyunu 4K'ya aldığınızda ekran kartınız daha ağır bir yükün altına girerken, işlemciniz daha rahatlıyor.
Ekran kartım niye hiç ısınmıyor?
Ekran kartım niye hiç ısınmıyor?

Nvidia Ekran kartları serin çalışmada Ryzene çok benziyor. Belki de Max-Q'dur sizin kartınız. Zaten düzgün çalışması için tasarlanan bir şey. Umarım da ısınmaz yani :D

Nvidia Ekran kartları serin çalışmada Ryzene çok benziyor. Belki de Max-Q'dur sizin kartınız. Zaten düzgün çalışması için tasarlanan bir şey. Umarım da ısınmaz yani :D
Max-q değil normal RTX2070 inşallah serin kalır.

Geri
Yukarı