4x8 32 4133MHz RAM çalışır mı?

rcpdrkc

Hectopat
Anakart
MSI PRO Z790-A WIFI DDR4
İşlemci
Intel i7 13700KF
Merhaba elimde Patriot Viper RGB bla 4x8 32 GB 4133 MHz model RAM'ler var. Bu ürünlerin 2x8 16 olarak kullandığımda 4000MHz sorunsuz çalışıyor ama 4x8 32 GB olarak kullanınca çalışmıyor. Arkadaşlarım 4 kanal 3600 üstü çalışmaz diyor. Bu konu hakkında yorumlarınız nelerdir?

Anakartın 4 slotunu kullanacaksanız belirli sistemsel dengesizlikler ortaya çıkıyor kitler her ne kadar aynı olsa da. İşlemcinin bellek kontrolcüsü de buna etken bu yüzden 2x16 kullanmak daha sorunsuz oluyor.

Anakartın 4 slotunu kullanacaksanız belirli sistemsel dengesizlikler ortaya çıkıyor kitler her ne kadar aynı olsa da. İşlemcinin bellek kontrolcüsü de buna etken bu yüzden 2x16 kullanmak daha sorunsuz oluyor.

İşlemcini bellek kontrolü ne demek nasıl bakabilirim?

4x8 şeklinde hangi ayarlarda çalışıyor? Elle kaç girebiliyorsunuz en fazla?

Anlamadığım konular 2x8 16 GB olarak Dual takınca XMP ile 4000 MHz CL19 çalışıyor ama 4x8 32 yapınca aynı XMP ayaları ile mavi ekran alıyorum anında arkadaşlarım 4 slot 3600 üstü çalışmaz diyor ben bunu anlamadım nasıl oluyor bu iş.

İşlemcini bellek kontrolü ne demek nasıl bakabilirim?

Anlamadığım konular 2x8 16 GB olarak Dual takınca XMP ile 4000 MHz CL19 çalışıyor ama 4x8 32 yapınca aynı XMP ayaları ile mavi ekran alıyorum anında arkadaşlarım 4 slot 3600 üstü çalışmaz diyor ben bunu anlamadım nasıl oluyor bu iş.
XMP etkinleştirin fakat ekstra voltaj verip deneyin. RAM'ler kaç V'de çalışıyor? Örnek 1.35 ise 1.4'e kadar 1'er voltaj arttırıp dene. Bellek kontrolcüsü işlemcinin içinde erişilebilecek bir şey değil.

XMP etkinleştirin fakat ekstra voltaj verip deneyin. RAM'ler kaç V'de çalışıyor? Örnek 1.35 ise 1.4'e kadar 1'er voltaj arttırıp dene.

Deneyeceğim teşekkür ederim umarım bu çözer ama otomatik 1.36 olması gerek bunu otomatik olması gerektiği yerde yükselmesi anlamına gelmez değil mi sabitlersem yüksek voltaj istediği zamanda alamazsa problem olmasın.

Deneyeceğim teşekkür ederim umarım bu çözer ama otomatik 1.36 olması gerek bunu otomatik olması gerektiği yerde yükselmesi anlamına gelmez değil mi sabitlersem yüksek voltaj istediği zamanda alamazsa problem olmasın.
Hayır gerektiği yerde yükselmez o RAM voltajı sabit kalır her zaman. Otomatik dediği otomatik olarak XMP profili 1.35'de çalıştırıyor demek yani fabrikasyon öyle anlamında. Zaten 1.45'e kadar güvenli o yüzden rahat olabilirsin hatta bazı çipler 1.5'de de çalışıyor.

XMP etkinleştirin fakat ekstra voltaj verip deneyin. RAM'ler kaç V'de çalışıyor? Örnek 1.35 ise 1.4'e kadar 1'er voltaj arttırıp dene. Bellek kontrolcüsü işlemcinin içinde erişilebilecek bir şey değil.

Bellek kontrolcüsünün voltajı da arttırılabilir. 12. nesilde bazı işlemcilerde kilitliydi tabii bunları bilemiyorum.

VCCSA veya CPU System Agent(SA) Voltage 1.4V
VCCIO veya CPU IO Voltage 1.35V girmeyi dener misin?

Geri
Yukarı