4x8 RAM XMP sorunsuz çalışır mı?

Otrivine

Decapat
Yer
Aydın
Daha fazla  
Meslek
Gemi Operasyon Uzmanı
Teamgroup t-Force xtreem ARGB 4800MHz CL20 2x8 olarak kullanıyorum. Fakat ufak ufak 16 GB RAM'lerin yeterli olmayacağı dönemlere girdik. Aynı setten bir adet daha alarak 4x8 şeklinde kullansam. MSI Z690 Pro D4 anakartta XMP profili açık bir şekilde sorunsuz olarak 32 GB 4800- CL 20 şeklinde kullanabilir miyim? 4 RAM hiç kullanmadım daha önce o yüzden bu kafamı karıştırdı.

Aynı seri numarasına sahip kitlerde sorun yaşamazsınız. Ek olarak 4800MHz'nin büyük bir katkısı oluyor mu oyunlarda?

Aynı seri numarasına sahip kitlerde sorun yaşamazsınız. Ek olarak 4800MHz'nin büyük bir katkısı oluyor mu oyunlarda?

Hocam diğeriyle kıyaslamalı kontrol etmedim açıkçası DDR4 tepe sistem kurmak istiyordum. Amazon Amerika'da 99 dolardı kit. Hatta şu an 89 dolar o yüzden 2. bir kiti alıp 32 GB yapmak istedim. @deadfellow hocam sizin bir yorumunuz var mı Amazon Amerika'dan alacağım için sonrasında iade falan uğraş çıkaracak. Almadan netleyeyim istedim.

Son düzenleme:
Hocam diğeriyle kıyaslamalı kontrol etmedim açıkçası DDR4 tepe sistem kurmak istiyordum. Amazon Amerika'da 99 dolardı kit. Hatta şu an 89 dolar o yüzden 2. bir kiti alıp 32 GB yapmak istedim. @deadfellow hocam sizin bir yorumunuz var mı Amazon Amerika'dan alacağım için sonrasında iade falan uğraş çıkaracak. Almadan netleyeyim istedim.
Overclocktan anlamıyorsan 4800Mhz'lik RAM'i 13600K'da çalıştıramazsın. Çünkü o RAM'in çalışması için baya bi ayar yapman gerekiyor. VCCSA/O voltajlarıyla oynamak, gear modunu değiştirmek, IMC voltajını manuel vermek gibi.

Overclocktan anlamıyorsan 4800Mhz'lik RAM'i 13600K'da çalıştıramazsın. Çünkü o RAM'in çalışması için baya bi ayar yapman gerekiyor. VCCSA/O voltajlarıyla oynamak, gear modunu değiştirmek, IMC voltajını manuel vermek gibi.
Arkadaş şu an çalıştırabiliyor ise, diğer kitleri aldığında aynı ayarları ona da uygulayacaktır diye düşünüyorum. Sonuçta anakart bu bana fazla geldi deyip hızı düşürmeyecek :D

Arkadaş şu an çalıştırabiliyor ise, diğer kitleri aldığında aynı ayarları ona da uygulayacaktır diye düşünüyorum. Sonuçta anakart bu bana fazla geldi deyip hızı düşürmeyecek :D
1DPC ve 2DPC farkı olacak ama. IMC'ye daha fazla yük binecek.

Cahilliğimin kusuruna bakmayın. 2 klik ile böyle bir arşiv buldum. Buradan bakılabilir herhalde.

Demek istediğim 2x8 RAM 4x8'e göre bellek kontrolcüsüne daha az yük bindirdiğinden dolayı 4x8 RAM kullanıldığında manuel ayar yapılması gerekebilir.

Demek istediğim 2x8 RAM 4x8'e göre bellek kontrolcüsüne daha az yük bindirdiğinden dolayı 4x8 RAM kullanıldığında manuel ayar yapılması gerekebilir.
Evet evet, konunun meraklısı olduğum için reddit'de biraz araştırma yaptım. Bir arkadaş 2'li olarak kullanabilirken, 4000MHz ramlerini 4'lü olarak tam hızında kullanamamış ve voltaj vermesi gerekmiş. (Konu sahibinden farklı bir anakart ve farklı RAM kitleri ile.)

Overclocktan anlamıyorsan 4800MHz'lik RAM'i 13600K'da çalıştıramazsın. Çünkü o RAM'in çalışması için bayağı bir ayar yapman gerekiyor. VCCSA/O voltajlarıyla oynamak, Gear modunu değiştirmek, ımc voltajını manuel vermek gibi.

Yani normalde XMP ayarıyla 4800 de çalışıyorken 4lediğimde çalışmaz bunun için ekstra müdahale gerekir anladığım kadarıyla? O müdahaleye yanıt verip vermeyeceği de RAM'in çipiyle mi alakalı?

Yeni konular

Geri
Yukarı