5.1 DVD Player'ı bilgisayarda kullanma

Taha Kerem

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 3600X
MSI B550 Gaming Plus
GSKILL 2x8GB RipjawsV DDR4 3200Mhz
MSI RX480 4GB GamingX
Samsung 860 EVO 240GB
Seagate 1TB 7200RPM
Crucial P5 500GB
Cooler Master Hyper T4
Corsair Carbide Spec-02
High Power 600W 80+ Bronze
Arkadaşlar elimde Samsung HT-TZ325 model 1000W Home theater sistemi var. Bu sistemi bilgisayara hangi kablolarla bağlarsam 5.1 ses alabilirim? DVD'nin ön tarafında da AUX girişi var. Oradan bağlarsam 2.1 alırım değil mi?
Anakartım B550 GAMING Plus.

MmFmNTgwMTVlYzRhZGQwNzlmZmE3NDEzYTA2NzU0ZTYsDVnAhhWKX9bvc9k25RoYaHR0cDovL21lZGlhLmFkc2ltZy5jb2...jpg

Hocam bu ses sistemi daha çok TV sistemleri için PC için değil ama internette çevirici bulsanız bile tam desteklemeyebilir. :/

Evet hocam uzun zamandır televizyonda film izlemek için kullanıyordum. Aklıma PC'ye takıp FIFA vs oynamak geldi. 5.1 ses sistemiyle gerçek stadyum hissi güzel olurdu :D

Peki optik kablo ile bağlarsam 5.1 aktif çalışır mı?

Veya HDMI ile bağlarsam ses alır mıyım?

Evet hocam uzun zamandır televizyonda film izlemek için kullanıyordum. Aklıma PC'ye takıp FIFA vs oynamak geldi. 5.1 ses sistemiyle gerçek stadyum hissi güzel olurdu :D

Peki optik kablo ile bağlarsam 5.1 aktif çalışır mı?

Veya HDMI ile bağlarsam ses alır mıyım?
Küçük bir araşatırma yaptım. Televizyon ekipmanlarında 5.1 ses hdmi veya optik girişten iletiliyormuş fakat çoğu bilgisayarın optik çıkışı 5.1 desteklemiyor herhalde çünkü şu ana kadar karşılaştığım optiğe sahip bilgisayarlarda ses kontrol panelinde sadece sağ sol ses ayarı bulunuyor belki uygun bir ses kartı gerekebilir. Hoparlör setinizde 5.1 analog girişler bulunmuyor gibi. Dijital girişten 5.1 destekliyor mu diye kılavuzuna bakmanızda yarar var.
Düzenleme: Windows 10 and Realtek Optical Output 5.1 DTS - How to Enable
Böyle bir ayar buldum 5.1 i kapatıp açmaya yarıyor gibi. Bence bir optik kablosu alıp deneme yapın.

Küçük bir araşatırma yaptım. Televizyon ekipmanlarında 5.1 ses HDMI veya optik girişten iletiliyormuş fakat çoğu bilgisayarın optik çıkışı 5.1 desteklemiyor herhalde çünkü şu ana kadar karşılaştığım optiğe sahip bilgisayarlarda ses kontrol panelinde sadece sağ sol ses ayarı bulunuyor belki uygun bir ses kartı gerekebilir. Hoparlör setinizde 5.1 analog girişler bulunmuyor gibi. Dijital girişten 5.1 destekliyor mu diye kılavuzuna bakmanızda yarar var.

Çok teşekkürler hocam. Tek şansımız dijital giriş o zaman. Biraz araştırayım bende.
Optik kablo normalde 5.1 destekliyormuş dediğiniz gibi fakat anakartım desteklemiyor sanırım. Sanırım başka şansımız yok.

Son düzenleme:
Çok teşekkürler hocam. Tek şansımız dijital giriş o zaman. Biraz araştırayım bende.
Optik kablo normalde 5.1 destekliyormuş dediğiniz gibi fakat anakartım desteklemiyor sanırım. Sanırım başka şansımız yok.
Anakartınız belki destekliyor olabilir attığım sitedeki ayarlar sizde de var mı isterseniz kontrol edin.

Anakartınız belki destekliyor olabilir attığım sitedeki ayarlar sizde de var mı isterseniz kontrol edin.
Deneyeceğim hocam. Benim gibi bir çok kişi bu sorunu çözmeye çalışıyor gibi 😁 Attığınız link gayet yararlı. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı