Bilgisayar 5.1 ses vermiyor

tunaeksioglu

Hectopat
Daha fazla  
5.1 ev sinema sistemim var bu sistemi televizyona optik kablo ile bağladım, PS4'üm ve PC'yi HDMI ile televizyona bağladım, PlayStation'da oyunlarda ve Netflix'te 5.1 çalışırken (Surround), PC'de sadece ön ikili çalışıyor, 5.1 testleri vs. denedim arkalardan ses yok. Realtek Audio driver yükledim fakat açtığımda hiçbir seçenek görünmüyor (resim1)
Yardımcı olursanız sevinirim.
Anakart: MSI Z170A Tomahawk.

1616016238182.png

Hocam aynı olay kendi yaptığım 7.1 surround bass'lı sistemimde meydana gelmişti, Nahimic Driver ile sorunu çözdüm ama seninkinden tek farkı girişler gözüküyordu ben taktığımda, arka panel bağlantılarını yapınca açılması lazım, Eğer gözükmüyorsa Ses kartının yazılımlarının hepsini sil ve üretici sayfasından anakart modelini girerek güncel yükle, nahimic dahil olanı kurmanı öneririm.

Hocam aynı olay kendi yaptığım 7.1 Surround Bass'lı sistemimde meydana gelmişti, Nahimic driver ile sorunu çözdüm ama seninkinden tek farkı girişler gözüküyordu ben taktığımda, arka panel bağlantılarını yapınca açılması lazım, eğer gözükmüyorsa ses kartının yazılımlarının hepsini sil ve üretici sayfasından anakart modelini girerek güncel yükle, Nahimic dahil olanı kurmanı öneririm.
Hocam ben zaten sadece HDMI taktım, ses için ekstra bir kablo kullanmadım, sinema sistemi televizyona bağlı bende televizyona PC'yi bağladım, PlayStation'u da sadece HDMI ile bağladım, oyunlarda ve Netflix'te 5.1 çalışıyor fakat bilgisayarda sadece ön ikili çalışıyor 5.1 testlerde, oyunlarda vs.

Hocam ben zaten sadece HDMI taktım, ses için ekstra bir kablo kullanmadım, sinema sistemi televizyona bağlı bende televizyona PC'yi bağladım, PlayStation'u da sadece HDMI ile bağladım, oyunlarda ve Netflix'te 5.1 çalışıyor fakat bilgisayarda sadece ön ikili çalışıyor 5.1 testlerde, oyunlarda vs.
PS4 HDMI üzerinden ARC teknolojisi desteklediği için ve TV'nin kendisi ise Ses Codeclerini Optical olarak 5.1 çıkışlı verebilir. Lakin PC büyük ihtimalle HDMI çıkışından 5.1 olarak ses codeclerini veremiyor. Burada ki tek çözüm sanırım senin ses sisteminde ki optic çıkışı 2 tane yapacak olan böyle bir cihaz, bunun sayesinde hem tvye hemde pcye Optic kablo ile bağlanıp ses alabilirsin.
1621560256087.png

sorunu bende yaşıyordum 5+1 kulllanman için dogru kablo ve bilgisayara ayrı ayrı kullanman gerekiyor tabi hepsini ayrı ayrı ayarlamak istiyorsan ayrıca realtek consoledan sesi storeye alırsan bütün cihazlar çalışacaktır

Geri
Yukarı