5+1 ses sistemi önerisi

@EnderTR52 Kardeşim, ses sistemini 2 gündür kullanıyorum gerçekten memnun etti. 2 gündür Googleplay üzerinden satın aldığım 5.1 seslendirmeli filmler ile birlikte kullanıyorum, seslendirme 5.1 seçili olmasına rağmen herhangi bir fark hissetmediğim için bende bugün arkadaştan netflix hesabını ödünç aldım ve netflix'e girdim. Netflix'e girdikten sonra 5.1 destekli bir film açtım fakat filmi açtığım zaman hiçbir şekilde ses sisteminden ses gelmiyordu ancak seslendirme dilini stereo yaparsam ses geliyordu, sence bu neden böyle oluyor?

Reddit'te bir konuya denk geldim Neflix dolby digital plus destekliyormuş, benim kullandığım ses sistemi dolby digital olarak geçiyor acaba bununla alakalı olabilir mi? çünkü ne olur olmaz birde böyle deniyeyim deyip ekstra olarak satın aldığım ses kartıyla da deneme yaptım ama sonuç aynı.
@EnderTR52 Kardeşim, ses sistemini 2 gündür kullanıyorum gerçekten memnun etti. 2 gündür Googleplay üzerinden satın aldığım 5.1 seslendirmeli filmler ile birlikte kullanıyorum, seslendirme 5.1 seçili olmasına rağmen herhangi bir fark hissetmediğim için bende bugün arkadaştan netflix hesabını ödünç aldım ve netflix'e girdim. Netflix'e girdikten sonra 5.1 destekli bir film açtım fakat filmi açtığım zaman hiçbir şekilde ses sisteminden ses gelmiyordu ancak seslendirme dilini stereo yaparsam ses geliyordu, sence bu neden böyle oluyor?

Reddit'te bir konuya denk geldim Neflix dolby digital plus destekliyormuş, benim kullandığım ses sistemi dolby digital olarak geçiyor acaba bununla alakalı olabilir mi? çünkü ne olur olmaz birde böyle deniyeyim deyip ekstra olarak satın aldığım ses kartıyla da deneme yaptım ama sonuç aynı.
Güncelleme; Kardeşimin laptopuna HDMI kablosu bağladım HDMI kablosunu da satın aldığım ses ayrıştırıcısına bağladım ses ayrıştırıcısını ise ses sistemine optik kablo ile bağladım. Laptop da ki dolby uygulaması ses sistemini görmüyor ama netflix'e girip test pattern adlı videoyu 5.1 olarak izlediğim zaman 5.1 özelliği kusursuz çalışıyor.

Son düzenleme:
@EnderTR52 Kardeşim, ses sistemini 2 gündür kullanıyorum gerçekten memnun etti. 2 gündür Google Play üzerinden satın aldığım 5.1 seslendirmeli filmler ile birlikte kullanıyorum, seslendirme 5.1 seçili olmasına rağmen herhangi bir fark hissetmediğim için bende bugün arkadaştan Netflix hesabını ödünç aldım ve Netflix'e girdim. Netflix'e girdikten sonra 5.1 destekli bir film açtım fakat filmi açtığım zaman hiçbir şekilde ses sisteminden ses gelmiyordu ancak seslendirme dilini stereo yaparsam ses geliyordu, sence bu neden böyle oluyor?

Reddit'te bir konuya denk geldim Neflix Dolby Digital Plus destekliyormuş, benim kullandığım ses sistemi Dolby Digital olarak geçiyor acaba bununla alakalı olabilir mi? Çünkü ne olur olmaz bir de böyle deniyeyim deyip ekstra olarak satın aldığım ses kartıyla da deneme yaptım ama sonuç aynı.

Güncelleme; Kardeşimin laptopuna HDMI kablosu bağladım HDMI kablosunu da satın aldığım ses ayrıştırıcısına bağladım ses ayrıştırıcısını ise ses sistemine optik kablo ile bağladım. Laptop da ki Dolby uygulaması ses sistemini görmüyor ama Netflix'e girip test pattern adlı videoyu 5.1 olarak izlediğim zaman 5.1 özelliği kusursuz çalışıyor.

Hocam beklediğiniz gibi miydi? Baslar, tizler bahseder misiniz?

Herhangi bir beklentim olmadığı için bana gerçekten iyi geldi film izlerken gerçekten fark yaratıyor bunu kesinlikle söyleyebilirim. Hani filmi izlerken içindeymişim gibi hissettiriyor, müzik tarafında ise bass değerini 8'de kullanmama rağmen(max ayarı 12) vücudumun titrediğini hissediyorum :). Tek sıkıntısı ise şu; Netflix üzerinden 5.1 seslendirme seçtiğim zaman cihazdan ses gelmiyor.

Nerede yanlış yapıyorum bilmiyorum, kullandığım kurulum şu şekilde; Xiaomi Mi Stick'i TV'ye bağladım, ses sistemini ise TV'nin optik portuna bağladım ve TV üzerinden çıkış olarak harici hoparlörü seçtim. Mi Stick ses ayarlarından ise Dolby Digital Plus'ı aktif ettim, Netflix üzerinden bir şey izlerken stereo seslendirme seçtiğimde ses geliyor fakat 5.1 seslendirme seçtiğimde ses gelmiyor.

Bende bunun üzerine ses sistemini test etmek için şöyle yaptım; Laptopa HDMI kablosu takıp bu kabloyu ise satın almış olduğum görüntü ve ses ayırıcıya taktım, ses ayırıcı üzerinde ki optik ses çıkış portuna ise ses sistemini bağladım ve ses ayrıştırıcı adaptör üzerinden 5.1 kanalı seçtim. Netflix'te 5.1 seslendirmeye sahip hangi filmi açarsam açayım kusursuz çalışıyor şuanda. Aynı yöntemi Mi Stick için denedim ama nafile herhangi bir şekilde 5.1 ses alamıyorum, acaba nerede yanlış yapıyorum? yardımcı olabilir misin?
@EnderTR52

Geri
Yukarı