5 3600X GTX 1660 Ti bilgisayar kendi kendine reset atıyor

S.Aslan

Picopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
RAM
GSKİLL 16 GB 2133 mhz
SSD veya HDD modeli
Samsung 980pro 500 GB
Ekran kartı
MSI GTX 1660 Tİ
Anakart
MSİ x570 A-PRO
İşlemci
AMD RYZEN 5 3600x
Merhaba, bilgisayarım oyuna girdikten sonra reset atıyor bir türlü düzeltemedim minidump yeri boş. Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yük altındamı kapatıyor lütfen sistemi stress testlerindede test eder misiniz?
Aynı işlemciye sahibim. Undervolt ayarını tutturmaya çalışırken aynı şeyi yaşıyordum. Stabil gibi geliyor test falan yapıyorum fakat oyunda aniden reset atıyor mesela. Eğer undervolt denediyseniz değerleri bir yazın lütfen. Undervolt denemediyseniz stres testinde ne kadar ısınıyor bir kontrol edin.

Stress testinde 95 sıcaklığı görüyor fakat bir kapanma olmuyor, ama oyunda giriş yaptığım da birden FPS düşmesi gibi oluyor mavi ekran bir anda çıkıyor ve saniyelik gidiyor sonrasında BIOS ayarlarına otomatik olarak giriyor.

Stress testinde 95 sıcaklığı görüyor fakat bir kapanma olmuyor, ama oyunda giriş yaptığım da birden FPS düşmesi gibi oluyor mavi ekran bir anda çıkıyor ve saniyelik gidiyor sonrasında BIOS ayarlarına otomatik olarak giriyor.

Güç kaynağınızda problem olma ihtimali var. AIDA64'ün sistem kararlılık testinde işlemci, ekran kartı, RAM seçip bir test yapın. Bence bu testi geçemeyecek.

Evet dediğiniz gibi testi yaparken mavi ekran vererek yeniden başlattı.
95 derecede sabitlendiğini yazmışsınız. İşlemci çok ısındığın için bilgisayar reset atıyor. Stok fan bile olsa böyle olmaması lazım. Fanı bir kontrol edin yerine iyi oturmuş mu diye. Termal macunu kaliteli bir termal macun ile yenilemeyi öneriyorum. Yanı sıra undervoltaj da yapmanızı tavsiye ederim. Default olarak 1.4 civarı voltaj giriyor işlemciye. Ben 4.3 GHz sabit 1.32 voltajda kullanıyorum. Kim bilir belki sizinki daha düşük bile olabilir ama ilk başta 4.2 GHz 1.3V bir deneyin bence.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı