5-6 Senelik dijital kameram nasıl?

Ahmet Burak

Kilopat
Makaleler
5
Yer
Mersin, Turkey
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart - Asus Prime B450M K-II
İşlemci - Ryzen 5 5600G
İşlemci Soğutucusu - Dark Freezer X127
Ram - 2x8 Goodram 3600 MHz DDR4
SSD - 512 GB Goodram M2.0
Kasa - Darkflash Pollux Mesh
PSU - Aigo 650W 80+ Bronze
Monitör - AOC 24G2SAE/BK
Klaveye - HP Pavilion 800
Mouse - Gamepower Ursa
Hoparlör - Logitech Z213
Kulaklık - Superlux HD681
Harici Ses Kartı - Behringer UMC202HD
Meslek
Öğretmen
Arkadaşlar bundan yaklaşık 5-6 yıl önce Panasonic in Lumix dijital kamerasını almıştım. İlk aldığım zamanlar hep megapixel e bakıyordum ama yeni öğrendim lens kalitesi de önemliymiş. Neyse lafı uzatmadan, sizce kameramın çözünürlüğü iyi mi? (5-6 senelik olmasına rağmen)
Not: Örnek fotoğraf 9 M.P ile çekilmiştir kamera aslında 12.1 M.P dir. 9 M.P ile çekmemin sebebi ise 16:9 oranda çekim yapması yani 12.1 M.P de kare çekiyor fotoğrafı.

Çözünürlük:
Ekran Alıntısı12312312.PNG

Örnek resim:

Fotoğraf makinesi ile ne çekeceğinize ve bütçenizide parametreler içine koyup bir makineye karar vermeli kullanmalı yada kullanmamalısınız.

Bir fotoğrafa bakarak bu makine iyidir yada kötüdür gibi bir yorum yapmak doğru olmaz. Dediğim gibi amacınız önemli olan. Anı fotoğrafları ise niyet,herhangi bir orta üstü kompakt sınıf makine işinizi görecektir.

Şu ara segmentler arasında biraz karmaşa var,kompaktlar kalkıp yerine APS-C algılayıcılı aynasızlar geçiyor,SLR-Like lar var,Full Frame(Tam kare) algıyacılı üst seviye makineler var, D-SLR ile D-SLM yani yine aynasızlar rol değiştiriyor.Dediğim gibi segmentasyon bu ara biraz karışık.

Teknik olarak iyi fotoğraf kalitesi için temelde bikaç önemli şey var lens kalitesi, algılayıcı büyüklüğü ve kalitesi, kullanıcı arayüzü kolaylığı,gövde kalitesi vs. gibi uzar gider. :)

Y.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı