5 aylık british Blue point için yaş mama tavsiyesi

ErenKızıltaş

Hectopat
Yer
Parthenon Tapınağı
Merhaba, birkaç hafta önce British Blue Point cins bir kedi sahiplendim. Bu benim ilk kedi tecrübem ve genel olarak bilmediğim çok konu var. Şu anlık kuru mama olarak Royal Canin Mother&Babycat kullanıyorum. Öneriler üstüne bu mamayı aldım. Ancak öğrendim ki belirli aralıklarla yaş mama da vermem gerekiyormuş. Hangi yaş mamayı tercih etmeliyim ve ne sıklıkla vermeliyim?

Forumda teknoloji kısmında nasıl bütçe isteniyorsa burada da bütçe vermeniz gerekiyor. Ben n&d kullanıyorum fakat pahalı bir mama. Kalitesinden şüphem yok. Fakat daha bütçe dostu mamalar da var. Hatta internette biraz araştırırsanız güzel tarifler alıp evde kendiniz yapabilirsiniz. Tavuk, ciger, ıspanak, bal kabağı gibi şeyleri haşlayıp yarı Pure haline getirip paketlersiniz parça parça çıkarıp verirsiniz(tabii tam tarif bulmanız iyi olacaktır ben aklıma gelenleri yazdım).eğer n&d bütçenizi aşarsa @LOTR Manyağı uygun bir mama önerebilir.

Merhaba, birkaç hafta önce British Blue Point cins bir kedi sahiplendim. Bu benim ilk kedi tecrübem ve genel olarak bilmediğim çok konu var. Şu anlık kuru mama olarak Royal Canin Mother&Babycat kullanıyorum. Öneriler üstüne bu mamayı aldım. Ancak öğrendim ki belirli aralıklarla yaş mama da vermem gerekiyormuş. Hangi yaş mamayı tercih etmeliyim ve ne sıklıkla vermeliyim?
Öncelikle hayırlı olsun evladınız, umarım kötü gününü görmezsiniz. Tavsiye vermeden önce @DjKedi hocamın da dediği gibi bana aylık verebileceğiniz miktarı belirtirseniz ben size TL ve kilo bazlı mama önerebilirim. Ayrıca yavrunuz kaç aylık onu da bilmekte fayda var.

Öncelikle hayırlı olsun evladınız, umarım kötü gününü görmezsiniz. Tavsiye vermeden önce @DjKedi hocamın da dediği gibi bana aylık verebileceğiniz miktarı belirtirseniz ben size TL ve kilo bazlı mama önerebilirim. Ayrıca yavrunuz kaç aylık onu da bilmekte fayda var.
Teşekkür ediyorum, kedim 5 aylık. Ancak yaş mamaların fiyatlarını da çok bilmiyorum hani hali hazırda kuru mamaya da aylık 350 civarı bir miktar gidiyor. Onun için çok da üstlere çıkamam az önce n&d dediğiniz ürüne baktım 24'lü konservesi 550 TL'ydi galiba hani 1 aylık fiyatıysa beni aşar. Biraz daha ucuz ürünler varsa tavsiye edebileceğiniz güzel olur.

Bir de bu ev yapımı mama konusu da olabilir hani hiç görmedim duymadım ama önerilen sağlıklı bir şey ise ve tarif verirseniz öyle bir şey de yapabilirim.

Teşekkür ediyorum, kedim 5 aylık. Ancak yaş mamaların fiyatlarını da çok bilmiyorum hani halihazırda kuru mamaya da aylık 350 civarı bir miktar gidiyor. Onun için çok da üstlere çıkamam az önce n&d dediğiniz ürüne baktım 24'lü konservesi 550 TL'ydi galiba hani 1 aylık fiyatıysa beni aşar. Biraz daha ucuz ürünler varsa tavsiye edebileceğiniz güzel olur.

Size tavsiyem kediniz 1 yaşına gelene kadar verebildiğiniz en kaliteli mamayı vermeniz, çünkü gelişim çağındalar ve bağışıklığı vs. bu dönemde oturacak. İleride daha ucuz mamalara yönelebilirsiniz.

Peki bu n&d markasının hangi ürününü önerirsiniz ve beni kaç hafta kaç TL'ye götürür?

Öncelikle ben bildiklerimi söyleyeyim, @LOTR Manyağı varsa bir hatam düzeltir :).
Kedilerin ana besini kuru mamadır, alaccakları çoğu şeyi kuru mamadan alırlar, yaş mama ise daha çok meyve gibidir, hani Full onla beslenmez ama o da bir ihtiyaç yan besin olarak ondan da vermek gerekiyor. Bu yüzden iyi bir kuru mama seçerseniz yaş mama "sağlıklı ve düzgün" olduğu sürece çok fark etmez. Mesela whiskas çok sıkıntılı bir mamadır, "kediler bayıla bayıla yer*" ama aklı başında biri kedisine bunlardan vermez. Böyle sıkıntılı mama olmadığı sürece verdiğiniz yaş mamanın çok önemi yok çünkü başta dediğim gibi "ana besini" kuru mamadır.

Gelelim "ne kadar vereceğim" sorusuna, bunun sabit bir cevabı yok mesela benim kedim aşıdan sonra çok halsizleşiyor, pek mama yemiyor ben de aşıdan sonra şımartmak için günde 1.5 konserve veriyordum, ama normalde günde 1 ile 0.5 konserve arası veriyorum. Chefs choice markası hakkında bir sıkıntı duymamıştım ama emin değilim, bir bakarsınız uygunsa kedinizin hal ve hareketlerine uygun, kuru mamayı aksatmayacak kadar verirsiniz. Bakın üstüne basa basa söylüyorum, kuru mama ana gıda yaş mamayı abartırsanız kuru mama yemez bu sıkıntı çıkartır.

*: Bu bir kedi sahibinin kuracağı en kötü cümle, sakın kedin seviyor diye mama verme, onlar çocuk gibi saçma sapan şeyleri bayıla bayıla yer ama bu çok zararlı olabilir.

Kendi tarifini yapmak için daha erken sayılır, ileride yaparsın, güzel tarifler var ben bununla ilgili bir rehber yapmayı düşünüyorum. Birkaç arkadaşımdan güzel tarifleri toplayıp güzel bir konu açacağım :).

Not: Kum konusunu da ihmal etme, kum kediler, özellikle cins kediler için çok önemlidir. Tozlu kumlar astıma sebep olabilir, bazı solunum yolları konusunda hassas kediler için bu büyük bir sıkıntıya neden olur?

Öncelikle ben bildiklerimi söyleyeyim, @LOTR Manyağı varsa bir hatam düzeltir :).
Kedilerin ana besini kuru mamadır, alaccakları çoğu şeyi kuru mamadan alırlar, yaş mama ise daha çok meyve gibidir, hani Full onla beslenmez ama o da bir ihtiyaç yan besin olarak ondan da vermek gerekiyor. Bu yüzden iyi bir kuru mama seçerseniz yaş mama "sağlıklı ve düzgün" olduğu sürece çok fark etmez. Mesela whiskas çok sıkıntılı bir mamadır, "kediler bayıla bayıla yer*" ama aklı başında biri kedisine bunlardan vermez. Böyle sıkıntılı mama olmadığı sürece verdiğiniz yaş mamanın çok önemi yok çünkü başta dediğim gibi "ana besini" kuru mamadır.

Gelelim "ne kadar vereceğim" sorusuna, bunun sabit bir cevabı yok mesela benim kedim aşıdan sonra çok halsizleşiyor, pek mama yemiyor ben de aşıdan sonra şımartmak için günde 1.5 konserve veriyordum, ama normalde günde 1 ile 0.5 konserve arası veriyorum. Chefs choice markası hakkında bir sıkıntı duymamıştım ama emin değilim, bir bakarsınız uygunsa kedinizin hal ve hareketlerine uygun, kuru mamayı aksatmayacak kadar verirsiniz. Bakın üstüne basa basa söylüyorum, kuru mama ana gıda yaş mamayı abartırsanız kuru mama yemez bu sıkıntı çıkartır.

*: Bu bir kedi sahibinin kuracağı en kötü cümle, sakın kedin seviyor diye mama verme, onlar çocuk gibi saçma sapan şeyleri bayıla bayıla yer ama bu çok zararlı olabilir.

Kendi tarifini yapmak için daha erken sayılır, ileride yaparsın, güzel tarifler var ben bununla ilgili bir rehber yapmayı düşünüyorum. Birkaç arkadaşımdan güzel tarifleri toplayıp güzel bir konu açacağım :).

Not: Kum konusunu da ihmal etme, kum kediler, özellikle cins kediler için çok önemlidir. Tozlu kumlar astıma sebep olabilir, bazı solunum yolları konusunda hassas kediler için bu büyük bir sıkıntıya neden olur?
Teşekkür ediyorum bilgiler için, anladığım kadarıyla 1 yaşına kadar beslenmesi önemli bu yüzden ND en kalitelisi dediğiniz için ND kullanırım muhtemelen. Biraz araştırdım ancak ND'nin 80gr'lık farklı farklı yavru kedi yaş mamaları var. Tadları vs. farkediyor galiba. Sizin önereceğiniz olur mu yoksa hepsinden birer alıp mı denemek lazım? Bir de hangisini sevdiğini nasıl anlayabilirim?

Az önce n&d dediğiniz ürüne baktım 24'lü konservesi 550 TL'ydi galiba hani 1 aylık fiyatıysa beni aşar. Biraz daha ucuz ürünler varsa tavsiye edebileceğiniz güzel olur.
Hocam yaş mamaya bakmayacaksınız, yaş mama ek takviye gibi bir şey. Hesaplamayı bu şekilde yaparsanız yanlış olur.
Size tavsiyem kediniz 1 yaşına gelene kadar verebildiğiniz en kaliteli mamayı vermeniz, çünkü gelişim çağındalar ve bağışıklığı vs. bu dönemde oturacak. İleride daha ucuz mamalara yönelebilirsiniz.
Kesinlikle katılıyorum ilk 1 yıl gücünüzün yettiği en iyi mamayı almalısınız.

Kedilerin ana besini kuru mamadır, alacakları çoğu şeyi kuru mamadan alırlar, yaş mama ise daha çok meyve gibidir, hani Full onla beslenmez ama o da bir ihtiyaç yan besin olarak ondan da vermek gerekiyor. Bu yüzden iyi bir kuru mama seçerseniz yaş mama "sağlıklı ve düzgün" olduğu sürece çok fark etmez. Mesela whiskas çok sıkıntılı bir mamadır, "kediler bayıla bayıla yer*" ama aklı başında biri kedisine bunlardan vermez. Böyle sıkıntılı mama olmadığı sürece verdiğiniz yaş mamanın çok önemi yok çünkü başta dediğim gibi "ana besini" kuru mamadır.

Est. hocam hata demeyelim hepimiz aynı gemideyiz. Bilgilerimizle birbirimize yardımcı oluruz. Ama yine özetlemek gerekirse yaş mama üzerinde durulmuş ki bu gereksiz. Yaş mamanın biraz fazlası dişte tartar yapar, çürüklere neden olur ve bu diş ve diş eti sorunları iştahsızlığa yol açar. Yani kedi maması önerisi isterken yüzde 85 kuru mama yüzde 15 yaş mamanın rolü vardır. Gel gelelim mama önerisine, ayda 350 TL demişsiniz ki bu 5 ayda 1750 TL yapar. Size @DjKedi hocam gibi direk N&D öneririm. Bütçenizden daha ucuz bir bantta. 10 kilo alırsanız eğer yavru kedinin ayda maximum 2 kilo yiyeceğini varsayarak size 5 ay gidecektir. Yani sizin için hesaplı bile olur. Aşağıya bir link bırakıyorum.

Teşekkür ediyorum bilgiler için, anladığım kadarıyla 1 yaşına kadar beslenmesi önemli bu yüzden ND en kalitelisi dediğiniz için ND kullanırım muhtemelen. Biraz araştırdım ancak ND'nin 80gr'lık farklı farklı yavru kedi yaş mamaları var. Tatları vs. fark ediyor galiba. Sizin önereceğiniz olur mu yoksa hepsinden birer alıp mı denemek lazım? Bir de hangisini sevdiğini nasıl anlayabilirim?
Hocam şu yaş mamaları salın artık yanlış yere odaklanıyorsunuz :)

Hocam yaş mamaya bakmayacaksınız, yaş mama ek takviye gibi bir şey. Hesaplamayı bu şekilde yaparsanız yanlış olur.

Kesinlikle katılıyorum ilk 1 yıl gücünüzün yettiği en iyi mamayı almalısınız.

Est. hocam hata demeyelim hepimiz aynı gemideyiz. Bilgilerimizle birbirimize yardımcı oluruz. Ama yine özetlemek gerekirse yaş mama üzerinde durulmuş ki bu gereksiz. Yaş mamanın biraz fazlası dişte tartar yapar, çürüklere neden olur ve bu diş ve diş eti sorunları iştahsızlığa yol açar. Yani kedi maması önerisi isterken yüzde 85 kuru mama yüzde 15 yaş mamanın rolü vardır. Gel gelelim mama önerisine, ayda 350 TL demişsiniz ki bu 5 ayda 1750 TL yapar. Size @DjKedi hocam gibi direk N&D öneririm. Bütçenizden daha ucuz bir bantta. 10 kilo alırsanız eğer yavru kedinin ayda maximum 2 kilo yiyeceğini varsayarak size 5 ay gidecektir. Yani sizin için hesaplı bile olur. Aşağıya bir link bırakıyorum.

Hocam şu yaş mamaları salın artık yanlış yere odaklanıyorsunuz :)
Yok anladım olayı zaten genel olarak herkes kuru mama için de ND öneriyor. Şu an ki kullandığım mama bittiği zaman muhtemelen geçerim ND'ye kuru mama için. Kuru mama konusunu anladım sıkıntı yok dediğim gibi ama yaş mama için öneriye ihtiyacım var dediğim gibi ondan dolayı bu konu üstünde duruyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı