Bare basmaktan parmak şişmesi

freakcnsl

Hectopat
İyi günler. 1,5 yıldır gitar çalıyorum. 1 aydır akustik gitara geçtim. Şu sıralar bare basmaya yoğunlaştım ancak resimde gösterdiğim yerde aşırı ağrı ve şişkinlik var o yüzden basmaya çalışırken çok ağrı oluyor zorlasam gayet güzel ses alabiliyorum. Doğru bare basmıyor da olabilirim çünkü zaten gitara ilk başlanılan süreçte parmak uçları çok ağrır o yüzden bare de aynı şekilde normal olarak görüyorum. Şişkinlik sadece gözüme takıldı. Doğru bare basmıyor olabilir miyim acaba?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240501_134817.jpg
    Screenshot_20240501_134817.jpg
    117,5 KB · Görüntüleme: 19
Kendiniz öğrenmeye mi çalışıyorsunuz ?

Büyük ihtimalle evet, kendiniz öğrenmeye çalışıyorsunuz bu konuda tavsiyem gitar çalan birinden yüz yüze destek almanız. Buradaki insanlar sizin tellere nasıl bastığınızı, ne kadar kuvvet uyguladığınızı, Bileğinizi nasıl konumlandırdığınızı bilemezler bu yüzden sizi yanlış yönlendirebilirler.

Kendiniz öğrenmeye mi çalışıyorsunuz?

Büyük ihtimalle evet, kendiniz öğrenmeye çalışıyorsunuz bu konuda tavsiyem gitar çalan birinden yüz yüze destek almanız. Buradaki insanlar sizin tellere nasıl bastığınızı, ne kadar kuvvet uyguladığınızı, bileğinizi nasıl konumlandırdığınızı bilemezler bu yüzden sizi yanlış yönlendirebilirler.

Evet hocam kendim öğreniyorum. Haklısınız ancak çevremde hiç gitar çalan biri yok birkaç kişi var onlarda gitarı daha öğrenme aşamasında henüz.

Hocam bare notalarını yeni mi öğrenmeye başladınız? Belki de çok kuvvet uyguladığınız için ağrıyor olabilir. Daha az kuvvet uygulayarak telleri kapatmayı deneyin.

Evet hocam yeni öğrenmeye başladım. Az kuvvet uygulayınca hiç ses alamıyorum. Bu arada gitarim Cort AD810op.
Eğer çok fazla bastırmıyorsan ve yine de ağrıyorsa belki pozisyon yanlıştır veya dediğim gibi fazla bastırıyorsan o da ağrı yapar. Youtube'dan eğitim videoları izleyerek öğrenmeye devam edin zamanla oturur zaten.

Hocam yıllardır gitar çalan biri olarak söylüyorum. Doğru bare bastığınızı anlamanın bir yolu var. Bareyi başparmak kasından değil kol kasından basmanız gerek. Eğer uzun süre bare bastığınızda başparmağınız ile eliniz arasındaki kas acıyorsa yanlış basyorsunuz demektir bu durum. Başparmağınızı kullanmadan bare basmayı deneyin. Eğer basamıyorsanız yanlış basmaya çalışıyorsunuz demektir. Başparmak sadece destek için orada olmalı. Bareyi parmaklarınızı sıkıştırarak değil işaret parmağınızı bastırarak basmalısınız. Ayrıca elektro veya klasik gitardan akustik gitara geçiş biraz zorlayıcı olur. Çünkü hem çelik hem tansiyonu yüksek teller kullanılır. Sorunuz varsa cevaplayabilirim.

Hocam yıllardır gitar çalan biri olarak söylüyorum. Doğru bare bastığınızı anlamanın bir yolu var. Bareyi başparmak kasından değil kol kasından basmanız gerek. Eğer uzun süre bare bastığınızda başparmağınız ile eliniz arasındaki kas acıyorsa yanlış basyorsunuz demektir bu durum. Başparmağınızı kullanmadan bare basmayı deneyin. Eğer basamıyorsanız yanlış basmaya çalışıyorsunuz demektir. Başparmak sadece destek için orada olmalı. Bareyi parmaklarınızı sıkıştırarak değil işaret parmağınızı bastırarak basmalısınız. Ayrıca elektro veya klasik gitardan akustik gitara geçiş biraz zorlayıcı olur. Çünkü hem çelik hem tansiyonu yüksek teller kullanılır. Sorunuz varsa cevaplayabilirim.

Çok teşekkür ederim hocam. Az önce denedim baş parmağımı kaldırdım ona rağmen ses gayet güzel geldi. Tellerini değiştirmeli miyim diye düşünüyordum da onunla ilgili konu açacağım şimdi.

Çok teşekkür ederim hocam. Az önce denedim baş parmağımı kaldırdım ona rağmen ses gayet güzel geldi. Tellerini değiştirmeli miyim diye düşünüyordum da onunla ilgili konu açacağım şimdi.
Üzerindeki teller kaç numaralık ?

Alışana kadar belki biraz daha ince teller kullanmanız daha iyi olur.

Geri
Yukarı