5 gün A101'de çalıştıktan sonra işten ayrılmak

Part Time denilen şeyde normalde haftada en fazla 30 saat çalıştırabilir. Gerçi Full Time'da da en fazla 45 olması lazım ama takan yok. Bu şirketler her şeyin bir şeytanlığını bulduğu için hiçbir şeyden emin olamıyor insan. Günde 14 saat çalıştırmak nedir ya? Mesai ücreti de vermiyorlar.

Fabrikada çalışsam servisi beklerken gene haftada 60 saate denk gelecek, başka yerde işe girsem otobüs beklerken gene haftada 60 saat. A-101 kapımın dibinde ama onlarda da çalışma saatleri uzun. :D

İlk işe girdiğimde izin alamadan 9 gün çalıştım. İlk 7 günü saydığımda 69 saat ediyordu. Sayım günü sabah 8 gece 1 çalışıp, hemen ertesi gün sabah 8 gece 10 çalıştığım bile oldu. Girecekseniz Part Time harici önermem. Asgari ücret 8500 iken Part Time 6500 TL civarı alıyordu.

İlk işe girdiğimde izin alamadan 9 gün çalıştım. İlk 7 günü saydığımda 69 saat ediyordu. Sayım günü sabah 8 gece 1 çalışıp, hemen ertesi gün sabah 8 gece 10 çalıştığım bile oldu. Girecekseniz Part Time harici önermem. Asgari ücret 8500 iken Part Time 6500 TL civarı alıyordu.
69 saat nedir ya? Böyle bir şey kesinlikle kabul edilemez. Direkt çıkarım işten, bırakın ay sonunu 5 dakika durmam. Kanunla, sözleşmeyle de bir cacık yapamazlar.
69 saat çalıştırması ne kadar doğru da bana kanunlardan bahsedecek?
CV verirken orada çalışan elemana sordum, günde 8-9 saat dedi. 9 saattir o, 1 de full çekiyoruz dediler. 9x5+14 desek 59 saat yapar. Bu bile yüksekken, oldukça ağır bir çalışmayken 69 saat demek 1 full + 1 part time çalışma demek. 2 işte birden çalışmak gibi.

Aslında başka bir markette daha iş buldum, manav elemanı olarak. Sabit 9 saat çalışma. Full çekme yok. Ancak günde 1.5 saat git-gel otobüste vakit kaybedeceğim. Çalışarak vakit harcamak yerine otobüste vakit harcamak tabii işime gelir ama manavcılık hiç ilgimi çekmiyor. Mağaza da işlek bir yerde zaten.
A-101 daha rahat olur diye düşünüyordum ama internette okuduklarım hiç iç açıcı gelmiyor.
Part Time herhangi bir yerde iş bulabilsem direkt girerim zaten.

Bir de A-101 için sağlık raporunda akciğer grafisi (tomografi sanırım) istiyorlar mı?
Manav olarak çağıran markette akciğer tomografisi de istiyorlar. Bir fabrika var komşunun çalıştığı, onlar da istiyormuş. Hayır bir de özelden çıkartabilirsin diyorlar, 1.000 TL ücreti var özelde.

Bir de A-101 için sağlık raporunda akciğer grafisi (tomografi sanırım) istiyorlar mı?

Evet. Benim gittiğim hastanede A101 dediğin zaman onlar ayarlıyordu.

"İşkur kayıt belgesi.
Öğrenim belgesi.
Sabıka kaydı.
Denizank hesap acilacak hesap cüzdanı fotokopisi.
Hijyen belgesi Büyükçekmece kaymakamlık karşısında halk eğitim merkezinden alinacak.
Fotoğraf 3 adet.
Sağlık raporu Mimaroba Medicell tıp merkezinden ( akciğer grafisi, odyo, sft,)
İkametgâh.
Askerlik.
Kangrubu kartı.
Kimlik fotokopisi."

Evet. Benim gittiğim hastanede A101 dediğin zaman onlar ayarlıyordu.

"İşkur kayıt belgesi.
Öğrenim belgesi.
Sabıka kaydı.
Denizank hesap acilacak hesap cüzdanı fotokopisi.
Hijyen belgesi Büyükçekmece kaymakamlık karşısında halk eğitim merkezinden alinacak.
Fotoğraf 3 adet.
Sağlık raporu Mimaroba Medicell tıp merkezinden ( akciğer grafisi, odyo, sft,)
İkametgâh.
Askerlik.
Kangrubu kartı.
Kimlik fotokopisi."
Ne kadar para vermiştiniz sağlık raporu için? Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Ne kadar para vermiştiniz sağlık raporu için? Teşekkür ederim cevaplarınız için.

2023 başında girdim. Tüm sağlık belgeleri için 300-400 TL arası bir para vermiştim.

Fabrikalar genelde günde 8 saat çalıştırırlar, biraz fazla çalışıyormuşsunuz.
Fabrikada çalışmayı ben de merak ediyorum ama hiçbir fikrim yok nasıl çalışıp ne yaptıklarına dair. Gün içerisinde ne yapıyorsunuz?

Hocam 8-6 ama 1 saat yemek molası 15+15 de çay molası var 8-6'dan düşebiliriz bu 1 bucuk saati benim çalıştığım fabrika IP üzerine üretim yapıyor ismi diktaş IP'lik bir sürü bölüm var bildiklerim endüstiriyel depo boyane yün depo çuval deposu IP'lik makineları beni boyane ye verdiler ben orada makineleri görünce gözüm korktu çünkü tür tür asit var onlarla çalışıyorsun hesap kitap işi var personel müdürüne çıkışımı vermek için gittim beni başka bir bölüme verdi endüstüriyel depo ya orada mal açıyorum sipariş ciler var dışarıya sipariş hazırlıyolar onlar için raflara mal diziyorum mal çekiyorum transpaletle palet yapiyorum diziyorum ortalığı temizletiyorlar bazen mesai var ama zorunlu değil istersen kalıyorsun simdilik aklıma gelenler bunlar. :D A-101'den çalışmaktan çok çok iyi olduğuna eminim

Yeni konular

Geri
Yukarı