%50 burslu vakıf üniversitesinden devlet üniversitesine yatay geçiş mümkün mü?

taxi driver

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Bu sene çalışmadığım için puanım iyi gelmeyecek. Bayağı kötü. %50 burslu bir vakıf üniversitesine girebiliyorum ama.

Benim aklımdaki, okurken ders çalışıp bir dahaki yıl devlete geçmekti. Ders çalışmak yerine okul derslerine kassam bir dahaki sene için devlete geçiş yapabilir miyim?
Üsküdar Üniversitesi'ni düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum hangi bölümü istiyorsun hangi devlet üniversitesine geçmek istiyorsun bunlar önemli çünkü devlet üniversitesine yatay geçiş yapmak zordur 2 yatay geçiş türü var 1.ortalama ile geçiş yapmak fakat bunun için ortalamanız yüksek olması gerekiyor ayrıca artık YKS puanına veya sıralamasında bakılarak karar veriliyor 2.YKS puanına göre yatay geçiş yapmak var fakat siz iyi yapamadım diyorsanız 1.seçeneği değerlendirmeniz gerekiyor.

Merhaba. Bu sene çalışmadığım için puanım iyi gelmeyecek. Bayağı kötü. %50 burslu bir vakıf üniversitesine girebiliyorum ama.

Benim aklımdaki, okurken ders çalışıp bir dahaki yıl devlete geçmekti. Ders çalışmak yerine okul derslerine kassam bir dahaki sene için devlete geçiş yapabilir miyim?
Üsküdar Üniversitesi'ni düşünüyorum.
Hocam ortalamanızı çok yüksek tutun. 4 üzerinden 3.90 gibi. Devlet üniversitesine yatay geçiş yapmak fedakarlık ister. Vakıf üniversitelerinde fazla kontenjan varken devlette çok daha az kontenjan bulunur. Ciddi anlamda çalışın. Ve şartlar daha da zorlaşıyor bilginiz olsun. Ek olarak muafiyet sınavlarına da girmeyin diyeceğim. Zira 100 alsanız da ortalamayı düşürecektir.

Dostum hangi bölümü istiyorsun hangi devlet üniversitesine geçmek istiyorsun bunlar önemli çünkü devlet üniversitesine yatay geçiş yapmak zordur 2 yatay geçiş türü var 1.ortalama ile geçiş yapmak fakat bunun için ortalamanız yüksek olması gerekiyor ayrıca artık YKS puanına veya sıralamasında bakılarak karar veriliyor 2.YKS puanına göre yatay geçiş yapmak var fakat siz iyi yapamadım diyorsanız 1.seçeneği değerlendirmeniz gerekiyor.

Felsefe bölümü için bahsediyordum. Puanım çok kötü olduğu için mezuna bırakıcaktım ama %50 burslu bir şekilde bu bölüme gireyim dedim. Aslında ilk planım ilk yılı hem dersleri verip hem YKS çalışarak yeniden YKS girip devlete girmekti ama YKS'ye çok çalışıp girmek yerine ortalamamı yüksek tutmak bana daha fazla bilgi katar diye düşünmüştüm. Sonuçta işin sonunda aynı kapıya çıkıyor.

Hocam ortalamanızı çok yüksek tutun. 4 üzerinden 3.90 gibi. Devlet üniversitesine yatay geçiş yapmak fedakarlık ister. Vakıf üniversitelerinde fazla kontenjan varken devlette çok daha az kontenjan bulunur. Ciddi anlamda çalışın. Ve şartlar daha da zorlaşıyor bilginiz olsun. Ek olarak muafiyet sınavlarına da girmeyin diyeceğim. Zira 100 alsanız da ortalamayı düşürecektir.

Hocam Maltepe Üniversitesi için kaç isterler?

Hocam Maltepe Üniversitesi için kaç isterler?
Hocam Maltepe Üniversitesi'nin tuzlu olacağını düşünmekteyim. En kötü ihtimalde bile TÜFE oranında zam yapılır. Bazı okullar dengeli zamlar yapsa da bazıları orantısız zam yaptı. Son 2 yıldır olması gerekenin çok daha üstünde zamlar yapıldığını düşünüyorum. Üstelik 1 üniversite hariç diğerlerinde her yıl ücrette artış yaşanıyor. O dediğim okulda da erken kayıt yaparsanız sabit ücret söz konusu.

Hocam Maltepe Üniversitesi'nin tuzlu olacağını düşünmekteyim. En kötü ihtimalde bile TUF'e oranında zam yapılır. Bazı okullar dengeli zamlar yapsa da bazıları orantısız zam yaptı. Son 2 yıldır olması gerekenin çok daha üstünde zamlar yapıldığını düşünüyorum. Üstelik 1 üniversite hariç diğerlerinde her yıl ücrette artış yaşanıyor. O dediğim okulda da erken kayıt yaparsanız sabit ücret söz konusu.

Hocam büyük ihtimalle Üsküdar Üniversitesi'ne gitmeyi düşünüyorum. Sizce Ege veya Medineyet Üniversitesine bir sonraki yıl geçiş için 3.90 şart mı?

Hocam büyük ihtimalle Üsküdar Üniversitesi'ne gitmeyi düşünüyorum. Sizce Ege veya Medineyet Üniversitesine bir sonraki yıl geçiş için 3.90 şart mı?
Hocam sadece 3.90 da yetmeyebilir. Sebebi ise her okulun aynı şartları istememesi. Yani bazı okullar için YKS yerleştirme puanının da önemi var. 3.90 ya da buna yakın ortalama olursa bir yandan da MYP ile yatay geçişi düşünün diyecektim.

Yeni konular

Geri
Yukarı