Üniversite yatay geçiş

Makaleler
1
Yer
Yalova, Türkiye
Dumlupınar üniversitesi bilgisayar mühendisliğinden(IO) Yalova üniversitesi bilgisayar mühendisliğine geçmeyi düşünüyorum.
Mf-4 268 (2016 senesi)puanla girmiştim. Yönetmeliğe baktığımda geçmek istenilen üniversitenin puanıyla eşit veya daha yüksek olması gerektiği söyleniyordu.
Yalova üniversitesinin 2016 yılındaki puanı 304. ağırlıklı not ortalamam ise 2,5 civarı olacak bu dönem sonu.
Üniversite puanım düşük olduğu için kabul edilmez mi acaba?
Ayrıca ikinci öğretim olduğu için illa %10'luk dilimde olmak zorunda mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer YÜ'de bölümünüzün ikinci öğretimi yoksa öncelikle birinci öğretime geçmeniz gerekir bunun içinde sınıfınızın %10'luk diliminize girmeniz gerekiyor diye biliyorum. Yatay geçiş için dediğiniz sınav puanıyla geçme işi sadece birinci sınıfta oluyor diye biliyorum ama yanlışım olabilir net bilgiyi bilen arkadaşlar daha iyi yardımcı olurlar. 2016'da girdiyseniz ilk yılınızı bitirdiğinizi düşünüyorum ve sınav puanıyla geçiş yapabileceğinizi düşünmüyorum. Ortalama ile geçiş için üniversitelerin belirlediği temel bir ortalama var eğer o ortalamayı geçebilirseniz başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapanlar arasından en yüksek ortalamalı olanlar sırayla alınır. Ortalama ile geçiş için dediğim gibi YÜ'de ikinci öğretim varsa oraya başvurabilirsiniz eğer ikinci öğretimi yoksa birinci öğretime geçiş yapıp o şekilde yatay geçiş yapabilirsiniz. Bilgilerim bu yönde yanlış olarak bir bilgi vermek istemem eğer doğrusunu bilen arkadaşlar varsa eksikleri tamamlarlarsa daha iyi olur.

Geri
Yukarı