50 Mbps VDSL internetin hat değerleri nasıldır?

Beyefendi_Haydo

Decapat
Daha fazla  
Selamlar.
Bulunduğum sokakta 3-4 gündür kazı çalışması vardı Türk Telekom'un, dün internet kablosunu koparmışlardı sanırım. Daha sonra tamir ettiler fakat şu an kullanmakta olduğum paket 50Mbps, VDSL altyapım. Tahminimce fiber optik yerleştirmesi yapıyorlar şu an. Sadece kaldırımın içine siyah koruma boruları yerleştirdiler ve yanlarında turuncu kalın bir kablo vardı fakat hala döşemediler onu.
Maximum veri oranı nasıl daha az oluyor onu anlamadım.

1716463506847.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Turuncu kablolari gördüysen ftthdir. Bu arada hattını şimdilik 35mbite düşür. Bağlantı stabilitesi olsun. Fiber geldiğinde zaten dslam kilidini 20mbite çekecekler. O zaman ftth fibere geçersin.

Hızını 35 yada 24'e düşürürsen hat daha sağlıklı olur 50 Mbps gelmiyor çünkü modeme.
Bir de sen bu değerlerle 50 Mbps gördün mü hiç hız testlerinde falan.
Hat zayıflaması idare eder ama SNR margin düşük.
Evet FTTH fiberdir o kabloları çekiyorlarsa.

Turuncu kablolari gördüysen FTTH'dir. Bu arada hattını şimdilik 35Mbit'e düşür. Bağlantı stabilitesi olsun. Fiber geldiğinde zaten DSLAM kilidini 20Mbit'e çekecekler. O zaman FTTH fibere geçersin.

Hızını 35 ya da 24'e düşürürsen hat daha sağlıklı olur 50 Mbps gelmiyor çünkü modeme.
Bir de sen bu değerlerle 50 Mbps gördün mü hiç hız testlerinde falan.
Hat zayıflaması idare eder ama SNR margin düşük.
Evet FTTH fiberdir o kabloları çekiyorlarsa.

Altyapım 64Mbps kadar destekliyordu şu an sorguladığımda ise de aynı şekilde 64Mbps olarak gözüküyor paketim 50Mbps'di aldığım değerler 40-50Mbps arasıydı.
Daha kabloları çekmediler sadece siyah boruları yerleştirip gittiler ve ek oda yerleştirdiler kaldırımın içine.

Altyapım 64Mbps kadar destekliyordu şu an sorguladığımda ise de aynı şekilde 64Mbps olarak gözüküyor paketim 50Mbps'di aldığım değerler 40-50Mbps arasıydı.
Daha kabloları çekmediler sadece siyah boruları yerleştirip gittiler ve ek oda yerleştirdiler kaldırımın içine.
Snr düşük. 35mbite cektirmen lazım hızı. Önceden yüksek hız almanın sebebi, bölgesel olarak yoğunluk olmadığından ötürüdür. Bölgesel yoğunluk olursa snr düşer. Altyapı sorgulaması yaptığın yerler güncel değeri göstermez. Kabloları yenilersen snr bir miktar düzelir fakat yinede sağlıklı olmaz. 35mbit şuan senin bağlantı stabiliten için en iyi seçenek. Bu arada kabloları şuan çekmemiş olabilirler, zaten hemen olmuyor bu işler. Yavaş yavaş hallolur. Aşağı yukarı 6 ay içinde ftth gelir gibi düşünüyorum. Zaten ftth geldiğinde, bolgendeki kabinlere 20mbit dslam kilidi koyarlar, fibere geç diye. O yüzden aşağı yukarı 6 ay 35mbit ile idare et. Daha sonrasında ftth geldiğinde zaten 1000mbps'e kadar alabilirsin.

SNR düşük. 35Mbit'e cektirmen lazım hızı. Önceden yüksek hız almanın sebebi, bölgesel olarak yoğunluk olmadığından ötürüdür. Bölgesel yoğunluk olursa SNR düşer. Altyapı sorgulaması yaptığın yerler güncel değeri göstermez. Kabloları yenilersen SNR bir miktar düzelir fakat yine de sağlıklı olmaz. 35Mbit şu an senin bağlantı stabiliten için en iyi seçenek. Bu arada kabloları şu an çekmemiş olabilirler, zaten hemen olmuyor bu işler. Yavaş yavaş hallolur. Aşağı yukarı 6 ay içinde FTTH gelir gibi düşünüyorum. Zaten FTTH geldiğinde, bolgendeki kabinlere 20Mbit DSLAM kilidi koyarlar, fibere geç diye. O yüzden aşağı yukarı 6 ay 35Mbit ile idare et. Daha sonrasında FTTH geldiğinde zaten 1000MBPS'e kadar alabilirsin.

Yani fiber olduğundan emin değilim ama sonuçları onu gösteriyor. Gerçi fibere geçiş yapmakta zor maddi olarak fiyatlar malum. Arıza kaydı oluşturdum ona göre bakacağız artık teşekkürler herkese.

Yani fiber olduğundan emin değilim ama sonuçları onu gösteriyor. Gerçi fibere geçiş yapmakta zor maddi olarak fiyatlar malum. Arıza kaydı oluşturdum ona göre bakacağız artık teşekkürler herkese.
Kazı çalışması yapıyorlar ise ve turuncu kablolar var ise fiberdir merak etme. Fibere geçtikten sonra t.t üzerinden istediğin bir iss'den hizmet alabilirsin uyguna. İlla ki Türk telekomdan almana gerek yok.

Geri
Yukarı