500 liralık bir oyun ile 500 liralık bir nesnenin farkı nedir?

500 liralık nesnenin fotoğrafını çekip 3 boyutlu yazıcıdan çıkarmak ile 500 liralık bir oyunu korsan olarak indirmek benzer sayılır. Bu şekilde düşünebilirsin.

Yeterki bir şeyler için bahane arayalım. Her şey için kendimizi rahatlatacak bahane buluyoruz. Ülkenin ekonomisi kötüyse sadece sana değil bana da kötü. Ben hırsızlık yapıyorsam sen yapmıyorsan burada sorun ekonomide değil bendedir.

En düşük sigara fiyatı 14-15 lira. Haftada bir paket içsen o sigaraya verdiğimiz para "oyuna 500 TL verecek param yok ama dertlerimi içiyorum " diye veriliyor ve o zaman hiç sıkıntı yok. Alkol vs. saymıyorum bile.

Haftada bir arkadaşlarıyla gezmeye gider ( en az 1 ) kafeye/restoranta/sinemaya 100-200-300TL verir yine gözüne gelmez o para yine aynı mevzu olur oyuna paramı verilir. Yetmez bir de dalga geçer satın alan kişilerle. Kendisi çok akıllıdır ya bizi geri zekalı konumuna sokmaya çalışır biz para verdiğimiz için.

Bir mağazaya girer bir ayakkabıya 500 TL verir hoşuna gider alır ama oyuna gelir yine aynı şey olur.

Burada belirttiğim durum sadece oyun değil. Lisans anlamında dijital herşey. Kullandığı işletim sistemi olsun, yazılımlar olsun, oyunlar olsun.

Benim düşüncemin aksini düşünenlerde olacaktır bunlara da saygı duyarım ancak saygı duymayacağım şey doğru olmayanı doğruymuş gibi göstermeye çalışmaları.

Ülkede vergisini ödeyen vatandaş ile oyuna ücretini ödeyip sahip olanlar keriz yerine konuluyor. Aksine vergi kaçıran veya oyunları korsan oynayan da zeka küpü olarak tanımlanıyor. Daha fazla söze gerek yok.

Günümüz ekonomik koşullarında arz edilen ürünün fiyatını belirleyen emek değil, arz/talep dengesidir. Bir de paranın emek verenlerden çok yayımcı, dağıtıcı vs. ye gitmesi mevzusu da var notlarını düştükten sonra hırsızlık, hırsızlıktır durumunu da kenara koyarsak şu sorular da mevcut; hırsızlığın sebebinin alım gücü eksikliği olması hırsızlığı meşrulaştırır mı? Ya da 5 lirası olmayanın 5 lira çalması ile milyon lirası olanın 5 lira çalması denk midir? Hırsızlık, hırsızlıktır, dengi cezayı belirleyebilmek çok çetrefilli mevzudur.

Ya oqlim oyuna paramı verilir diyenler 999999 ay taksit + böbrek iPhone 11 Pro XXXX large alıyor o yüzden TR gibi maddi durumun sıkıntı oldugu yerlerde var böyle şeyler.

İki yüzlülük yapma konu sahibi sende korsan oynuyorsun, korsan yoksa bile en azından Windows 10'un OEM, Winrar lisanssız, IDM crack, boş yapmayın arkadaşlar Türkiye'de korsan oyun kullanmayan yoktur, yeni çıkacak oyunlar 70$ oluyor artık, bu da 570 TL yapıyor, korsan kullanmıyorum diyen iki yüzlüdür bu kadar basit, artık 1 yıl sonra falan oyuna 1000 TL vereceksiniz arkadaşlar, şu an yeni çıkan bir oyunun Deluxe veya Gold sürümünü alsan 800 TL yapıyor zaten.

İki yüzlülük yapma konu sahibi sende korsan oynuyorsun, korsan yoksa bile en azından Windows 10'un OEM, Winrar lisanssız, IDM crack, boş yapmayın arkadaşlar Türkiye'de korsan oyun kullanmayan yoktur, yeni çıkacak oyunlar 70$ oluyor artık, bu da 570 TL yapıyor, korsan kullanmıyorum diyen iki yüzlüdür bu kadar basit, artık 1 yıl sonra falan oyuna 1000 TL vereceksiniz arkadaşlar, şu an yeni çıkan bir oyunun Deluxe veya Gold sürümünü alsan 800 TL yapıyor zaten.
Nasıl bu kadar eminsin?

Herkes torrent kullanıyordur bu forumda.
Kullanmıyorum...

korsan yoksa bile en azından Windows 10'un OEM, Winrar lisanssız, IDM crack
Windows kutulu/medyalı Pro, WinRAR kullanmıyorum ayrıca WinRAR korsan olmuyor çünkü programın kendisi lisans girmeden kullanma izni veriyor crack yapmıyorsun, IDM 2017 yılında kullanmaya başladığımdan beri lisanslı, bütün oyunlarım orijinal. Film/dizi kültürüm zaten yok, kız arkadaşımın zoruyla izlediğim zaman onun Netflix hesabı var. Müzikler de korsan değil, Tidal aboneliğim var.

Herkesi kendin gibi zannetme... Sana aylık 50,000 TL maaş verseler bile gidip korsan içerik kullanırsın. Bu senin kodlarına işlemiş, bahane arama ayaklarını bırak sen. Paran yoksa geç köşende sessiz sakin korsan içeriğini kullan, ben hırsızlık yapıyorum diye gururla haykırmana gerek yok. Bu övünülecek değil mahcup olunacak bir şey.

Bunları geçtim, oynadığım oyunları bitirdikten sonra fantezi yapmak istediğimde kullandığım trainer programım bile lisanslı.

Son düzenleme:
Türkiye gibi bir ülkede
Ben kullanmıyorum. Korsan oyun oynamıyorum. Yazılımlarım da orjinal lisanslı. WinRAR'ı deneme sürümü olarak kullanıyorum, korsan kullanmıyorum. Aklına gelebilecek herşeyim lisanslı.

Sizin deyiminizle "Türkiye gibi bir ülkede" korsan kullanıyorsan bile bunu meşrulaştırmaya, bunun yüzsüzlüğünü yapmaya çalışmazsın. Haksız olan bir şeyi savunmazsın "Türkiye gibi bir ülkede". Bu seni hiç bir şekilde haklı yapmaz.

Yukarıda da yazdım. Sözüm sana değil, işine gelince her şeye para buluyorsun yetmiyor birde aklınca bunlara para veren insanlarla dalga geçiyorsun. Madem kullanıyorsun kullan ama bunu olması gerekenmiş gibi gösterme. Ses etme.

Geri
Yukarı