500 TL civarında elektro klasik gitar önerisi

Dr.Aequitas

Kilopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Cort X6 marka elektro gitarım var. Çok tecrübeli olmasam da orta halli gitar çalıyorum. Klasik gitar sesini çok özledim, kayıt için de jak girişi olması benim için çok önemli. O nedenle elektro-klasik gitar almak istiyorum.

Başlıkta da belirttiğim gibi bu fiyat aralığında iyi bir elektro klasik gitar almayı düşünüyorum. Şimdiye kadar baktığım bazı modeller var.
  • Yamaha CX40 II
  • İbanez GA6CE
İbanezin klavyesi girintili, Yamaha'da bu girinti yok, o nedenle bu ikisi arasında İbanez'e daha yakınım ama hiçbirinin sesini dinlemedim henüz.
Bazı arkadaşlar Takamine EG522 önerdiler ama bunu fiyatı 1500TL civarında. Eminim çok kalitelidir ama bütçeyi aşıyor.
Sizin bunların dışında önereceğiniz gitar var mıdır.
Teşekkür ederim.

Ibanez GE5ECE ya da GA6CE tercih edilen gitarlandandır, ikisinde de memnun kalırsın. Yamaha da aynı şekilde iyidir. Klasik gitarda o fiyat aralığında bilinmeyen markalara yönelmemeye çalış. Yamaha ve Ibanez'in klasiklerinden şikayet edeni duymadım hiç. Şahsen kullanmadım ama alacak olsam ben de bu gitarları düşünürdüm muhtemelen. Bunun dışında önereceğim Thinline gitarlardır. Elektronun ince kasasına alışık olduğun için ergonomik açıdan daha iyi gelecektir. Ibanez'in GA5TCE Thinline modelini beğeniyorum, klasik gitarım olmasa almayı düşünürdüm. Thinline gitarları normal kasalara kıyasla daha çok seviyorum.

Hızlı cevap için öncelikle teşekkür ederim.
İnce kasa gitarlarda ses kalitesi endişem var. Neticede klasik gitarlarda kasanın sese etkisi çok büyük. Acaba ince kasa ile normal kasa benzer model bu iki gitar arasında ses kalitesi açısından bir fark var mıdır sence?

Yanılıyor olabilirim ama ses kalitesi amfisiz çalarken fark edilir diye düşünüyorum. O farklılık da, ince kasalı gitarda ses hacmi daha düşük olacaktır. Siz ince kasa almayı düşünürseniz mutlaka ama mutlaka gidip bir yerde deneyin, olmazsa internetten incelemelere bakın. Şimdiden bol şans.

Eğer elektro klasik istiyosan kasanın ince olması şart bunu unutma. Elbette internetteki gitar tanıtım vidyolarına bakarak sitelerden gitar alabilirsin ama gidip elinle alıp denemen senin yararına olur.

Elektro klasik istiyorum ancak daima amfiye bağlı olarak çalmak istediğim için değil, arada kayıt yapmak istediğimde amfiye bağlamak için bunu istiyorum. Onun haricinde sıklıkla amfiye bağlamadan çalacağım. Onun için ince kasa biraz kafamı kurcalıyor ses derinliği açısından.

Akustik olarak başkalarına dinletmeyeceksen, kendin çalacaksan sıkıntı olmaz. Ben elektro gitarımı amfiye takmıyorum çoğu zaman, olduğu gibi çalıyorum yine de sıkıntı etmiyorum ses hacminin düşüklüğünü. Ki ince kasa klasiklerin ses hacmi o kadar düşük değil. Yine de fikir olması için gidip dene, kasa inceliği sadece hacmi değil tınıyı da etkiler. Normal klasik gitardan daha çok beğenebilirsin ya da hiç beğenmeyebilirsin.

Elektro gitarın tarzı da keyfi de bambaşka elbette ama klasik gitarın o yumuşak sesini çoğu zaman özlüyorum. İbanez GA6CE-AM model gitarı satın aldım. Şimdi sıra bu işi sağlam bir şekilde öğrenmeye geldi. Yardım eden herkese teşekkür ederim.

Kardeş İbanez ga6ce nasıl biraz bilgi verebilirmisin?

Kardeş ibanez ga6ce gitar nasıl biraz açıklarmısın?

Şimdi bunu nasıl anlatabilirim bilmiyorum ki. Benim çok hoşuma gidiyor sesi, klavyesi oldukça rahat, cutaway kasa olduğu için kullanımı bana daha kolay geliyor. Tabi bazıları bu tip kasaları sevmiyorlar, ses kaybı olduğunu söyleyenler oluyor. Hani stüdyoda özel cihazlar ile test yapılırsa fark ancak anlaşılır diye düşünüyorum, fiziksel olarak düşününce ses kaybı olması çok muhtemel, ama nasıl bir kulak bunun farkını anlayabilir orası biraz meçhul. Elektro gitardan da alışkın olduğum için bu kasa ile daha rahat ediyorum. En çok hoşuma giden taraflarında biri de elektro-klasik oluşu. Aslında gereksiz bir özellik için fazladan para verdiğimi düşünmüştüm ama kullandıkça çok hoşuma gitmeye başladı. Bilgisayara bağladığımda kulaklık ile çok tatlı bir ses alıyorum, ses kaydı yaparken çok büyük rahatlık oluyor, özellikle de mikrofon ile kayıtlarda fondan gelen bir sürü kalabalık sesin olmaması çok güzel. Başka merak ettiğin bir şey varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı