5000₺ Sistem Tavsiyesi

2.el alacağınız ekran kartının fiyatını ve modelini söylerseniz daha mantıklı bir karşılaştırma yapabilirim.
Hocam şöyle diyeyim oyun oynamak için acelem yok şimdilik ama eylüle doğru para biriktirip 2070 super filan almayı düşünüyorum beni eylüle kadar ufak tefek idare etmesini istiyorum aklımda bir 2.el kart yok. eylüle doğru 2070 super almayı düşünüyorum yada benzeri 3-5k arası bir kart sizce 3600x almak yerine dediğiniz apu işlemciyi almak mantıklı mı nasıl olur bilmiyorum arada çok performans farkı olur mu?
Apuda çok hoşuma gitti ama ona 1400 gibi bir parayı verirsem tekrar işlemci almam zor olacak gibi 3600x almadığıma pişman olur muyum?

APU'ya boşuna yatırım olur. Zaten ileride ekran kartı alacak. Bu durumda diğer ekran kartı boşta kalacak ve boşa masraf olacak. 2. el alması daha mantıklı.

Anakartlar arası farklar en basit olarak soğutma diyebilirim. Biri ile yüksek miktarda OC yaparken diğeri buna izin vermez, ısınır.

İşlemci gayet iyi bir işlemci. 2080 bile alıp takabilirsiniz.

RAM'ler de gayet iyi. 3600 Mhz olması da ayrı bir güzel.

Kasa olarak önünün mesh olmasına dikkat edin yoksa kasa hava alamayacağından ısınacaktır. Birde kasada ne kadar fan olduğu önemli. En az 1 egzoz fan ve önde 1-2 fan olmalı.

PSU konusunda Rampage, Frisby, Powerboost gibi markalara hiç girme, sistemi çöp edersin. Cooler Master, Corsair, Seasonic, FSP, Thermaltake gibi markalar kullan. En az 650W olmasını tavsiye ederim. 80+ sertifikası da olması gerek. Zaten dediğim markalarda vardır ama siz yine bir bakın.
Hocam şöyle diyeyim oyun oynamak için acelem yok şimdilik ama eylüle doğru para biriktirip 2070 super filan almayı düşünüyorum beni eylüle kadar ufak tefek idare etmesini istiyorum aklımda bir 2.el kart yok. eylüle doğru 2070 super almayı düşünüyorum yada benzeri 3-5k arası bir kart sizce 3600x almak yerine dediğiniz apu işlemciyi almak mantıklı mı nasıl olur bilmiyorum arada çok performans farkı olur mu?
Apuda çok hoşuma gitti ama ona 1400 gibi bir parayı verirsem tekrar işlemci almam zor olacak gibi 3600x almadığıma pişman olur muyum?
ryzen 3 3200g güncel fiyatı 780-800 tl
ryzen 3 3200g güncel fiyatı 780-800 tl
Fps testlerine bir göz atarsanız anlıcaksınız demek istediğimi

Alamdığınıza pişman olursunuz. 3600X çok çok daha güçlü bir işlemci. 3200G ve 2070 Super sistem çok iyi bir sistem değil. Yine işlemci masrafına gireceksiniz. Bu sefer ekran kartını Super değil normal olanını almak zorunda kalacaksınız. 3200G+2070 yerine 3600X+2070 Super daha mantıklı. En iyisi 3600X almak.

3200G yi temelli işlemci olarak söylemedim zaten, 2070 ile darboğaz yapıcağının farkındayım. Sadece şuan 3600x in yanına alacağı ekran kartı da 'geçici' olucak ve yeniden alması gerekecek.

Alamdığınıza pişman olursunuz. 3600X çok çok daha güçlü bir işlemci. 3200G ve 2070 Super sistem çok iyi bir sistem değil. Yine işlemci masrafına gireceksiniz. Bu sefer ekran kartını Super değil normal olanını almak zorunda kalacaksınız. 3200G+2070 yerine 3600X+2070 Super daha mantıklı. En iyisi 3600X almak.
Şuanda yapacağı şeyde 3600x+ 2.el ekran kartı sonrasında 2070 eklemek.
Benim önerim ilk başta 3200g sonrasında 3600x+ 2070
Karşılaştırırsanız sonunda elde ettiği sistem aynı ancak 2. El muhabbetine hiç girmeden neredeyse aynı fiyata başka bir yol gösterdim.2.el ekran kartı yerine (ki fiyatı meçhul, pc nin en pahalı bileşeni genelde gpu dur) , sıfır işlemci önerdim. 2 kere ekran kartı almak yerine 2 kere işlemci alması daha mantıklı çünkü 2. El 1050ti ile fiyatı ve performansı çok yakın.
Tabi eylüle kadarki süreçte dolar kurunu kimse öngöremez, illaki bir miktar fiyat artışı olacaktır ama ekran kartları kurdan daha fazla etkileniyor son birkaç senedir piyasayı gözlemliyorsanız)

= 2969 ekran kartına gerek olmadan. anakartı tomahawk max yaparsam 3513.

2= + 2. tomahawk anakartla 4400tl .2 el ekran kartı almam lazım
550 wattlığı temsili koydum 850 liraya kasa + psu toplarım diye düşünüyorum
apu daha mantıklı gelmeye başladı hiç yoktan 2. elde 500 liraya satamaz mıyım yeni işlemci ararken ne dersiniz?

Bu arada şimdi farkettim anakartın yetersiz,2133 mhz ram desteği var ama ramlerin 3600mhz. Performansın büyük bir kısmını elde edemiceksin. Ya anakartı yükselt ya ramleri daha düşük mhz li versiyonlarıyla değiştir.

Anakart 3200mhz destekliyor diye biliyorum araştırmıştım ama?
3200 mhz yada 3600mhz arada 100 200 lira var farketmez bu arada fotolardaki 3200 ama 3600 yaparım sıkıntı değil

apu daha mantıklı gelmeye başladı hiç yoktan 2. elde 500 liraya satamaz mıyım yeni işlemci ararken ne dersiniz?
Çok mantıklı bir fikrim var, ilk sistemi topla(anakartı hallettikten
Bu arada şimdi farkettim anakartın yetersiz,2133 mhz ram desteği var ama ramlerin 3600mhz. Performansın büyük bir kısmını elde edemiceksin. Ya anakartı yükselt ya ramleri daha düşük mhz li versiyonlarıyla değiştir.
Listende gözüken anakartta 2133 mhz yazıyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı