5000₺ Sistem Tavsiyesi

Çok mantıklı bir fikrim var, ilk sistemi topla(anakartı hallettikten

Listende gözüken anakartta 2133 mhz yazıyor?
  1. 2 x DDR4 DIMM soket sistem hafızasının 32 GB' e kadar destekler
  2. Çift kanal bellek mimarisi
  3. Support for DDR4 3600(O.C.)/3466(O.C.)/2933/2667/2400/2133 MHz memory modules
  4. ECC olmayan DIMM 1Rx8/2Rx8 hafıza modüllerini destekler
  5. ECC olmayan DIMM 1Rx8/2Rx8/1Rx16 hafıza modüllerini destekler
  6. Extreme Memory Profile (XMP) bellek modülleri desteği
sitesinde bu yazıyor

Çok mantıklı bir fikir vericem elinde 5k para var 3200g tomahawk lı sistemi kur , elinde kalan 1,5k yı altına yatır , eylülde kar etmesen bile(düşük ihtimal) , hiç olmazsa değer kaybetmeden geri alırsın. Zaten biriktireceğinle birlikte cpu+gpu alabilirsin.
  1. 2 x DDR4 DIMM soket sistem hafızasının 32 GB' e kadar destekler
  2. Çift kanal bellek mimarisi
  3. Support for DDR4 3600(O.C.)/3466(O.C.)/2933/2667/2400/2133 MHz memory modules
  4. ECC olmayan DIMM 1Rx8/2Rx8 hafıza modüllerini destekler
  5. ECC olmayan DIMM 1Rx8/2Rx8/1Rx16 hafıza modüllerini destekler
  6. Extreme Memory Profile (XMP) bellek modülleri desteği
sitesinde bu yazıyor
Yanında oc yazması overclock manasına geliyor yani anakart normalde 2933 mhz kadar destekliyor ancak bios üzerinden ayarlarıyla oynayıp 3400 e kadar yükseltebiliyorsun.
Bu arada eylül-ekim tarihlerinde amd nin yeni nesil işlemcileri(4000serisi) çıkacak. 3600x parasına yeni nesil bir işlemci alabilirsin.

yani bu ramleri kullanamaz mıyım? açılmaz mı sistem ayarını nasıl yapıyoruz?
Çok mantıklı bir fikir vericem elinde 5k para var 3200g tomahawk lı sistemi kur , elinde kalan 1,5k yı altına yatır , eylülde kar etmesen bile(düşük ihtimal) , hiç olmazsa değer kaybetmeden geri alırsın. Zaten biriktireceğinle birlikte cpu+gpu alabilirsin.

Yanında oc yazması overclock manasına geliyor yani anakart normalde 2933 mhz kadar destekliyor ancak bios üzerinden ayarlarıyla oynayıp 3400 e kadar yükseltebiliyorsun.
Bu arada eylül-ekim tarihlerinde amd nin yeni nesil işlemcileri(4000serisi) çıkacak. 3600x parasına yeni nesil bir işlemci alabilirsin.
Dediğim gibi eylüle kadar çok bir oyun oynamam sadece uzaktan eğitim falan onlarla uğraşacağım elimde açılan bir sistem olsa yeter o zamana kadar.
Ayrıca o zamana kadar parada biriktiririm apu sistem çok mantıklı geldi hocam diğer parçaları kaliteli alıp eylüle ekime doğru işlemci ve ekran kartını eklemek çok mantıklı geliyor

yani bu ramleri kullanamaz mıyım? açılmaz mı sistem ayarını nasıl yapıyoruz?

Dediğim gibi eylüle kadar çok bir oyun oynamam sadece uzaktan eğitim falan onlarla uğraşacağım elimde açılan bir sistem olsa yeter o zamana kadar.
Ayrıca o zamana kadar parada biriktiririm apu sistem çok mantıklı geldi hocam diğer parçaları kaliteli alıp eylüle ekime doğru işlemci ve ekran kartını eklemek çok mantıklı geliyor
Açılmaması gibi bir durum yok, sadece tam verim alamazsın demek istedim. İlerde ramlerden tam performans alman için ya sürekli overclock yapman(sistemi uzun vadede yorar ve normalden daha fazla ısı değerleri alırsınız) gerekir ya yeni anakart alman gerekir.

Açılmaması gibi bir durum yok, sadece tam verim alamazsın demek istedim. İlerde ramlerden tam performans alman için ya sürekli overclock yapman(sistemi uzun vadede yorar ve normalden daha fazla ısı değerleri alırsınız) gerekir ya yeni anakart alman gerekir.
Hocam şimdi benim düşüncem Eylüle ekime kadar oyunla çok haşır neşir olmayacağım için dediğiniz gibi 500-700 liraya apu bir işlemci almayı planlıyorum. Bu süreçte ram, anakart, kasa, psu gibi donanımlarımı elimden geldiğince güçlü alıp eylül ekime doğruda yeni nesil işlemci ve ekran kartını dahil etmeyi planlıyorum. Bu şekilde hem sistem yükseltmeye uygun olur hem de beni o zamana dek idare eder.

3200g testlerini izledin mi? İzlemeden sakın toplama derim sistemi, tatmin edeceğinden eminim sonuçta 4-5 ay kullanıcaksın, oynuyacağın oyunlara çok fazla update gelmeyeceğinden alacağın değerler hemen hemen aynı kalır.
Hocam şimdi benim düşüncem Eylüle ekime kadar oyunla çok haşır neşir olmayacağım için dediğiniz gibi 500-700 liraya apu bir işlemci almayı planlıyorum. Bu süreçte ram, anakart, kasa, psu gibi donanımlarımı elimden geldiğince güçlü alıp eylül ekime doğruda yeni nesil işlemci ve ekran kartını dahil etmeyi planlıyorum. Bu şekilde hem sistem yükseltmeye uygun olur hem de beni o zamana dek idare eder.
Benimde yapmak istediğim olay bu , kaç aydır araştırıyorum (emin ol sende daha uzun süre 3200g ile idare edicem) pişman olmazsın.

Evet izledim ve gayet memnun etti beni eğer doğruysa :D
Birçok fps testini de (dikkat ettiysen ) sadece 8 gb ram ile yapıyorlar. Grafik birimi ramden yediği için apu sistemde ram çok önemli, senin sisteminde 16 gb olacağından ötürü testlerden daha fazla fps alıcağını düşünüyorum.

Evet hocam benim durumuma mantıklı gözüktü. Hem bana zaman kazandıracak hem de bütçe ayarlaması yapabileceğim zamanı gelincede 2.elde satarım diye düşünüyorum satılır mı sizce?

Evet hocam benim durumuma mantıklı gözüktü. Hem bana zaman kazandıracak hem de bütçe ayarlaması yapabileceğim zamanı gelincede 2.elde satarım diye düşünüyorum satılır mı sizce?
2. Elle ilgili pek bir bilgim yok ama sahibindendeki en ucuz ilan 680 lira
Satamasanız bile dediğim gibi elinizde artan parayı altına (veya güvenli olduğunu düşündüğünüz bir yatırım aracına) geçirirseniz, işlemci ve ekran kartı ücretini her türlü karşılıyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı