5000 TL Altı Mini/Midi Fırın Tavsiyesi

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Merhaba arkadaşlar, hep tavsiye verecek değiliz şimdi de varsa tavsiyelerinizi rica ediyorum.

Kompakt, mümkün mertebe az yer kaplayan bir fırın almak istiyorum. Kalabalık değil, ufak porsiyon pişirme için lazım ve tezgah üzerinde kullanılacak, arada depoya da kaldırılacak.

10000 TL'lik pastahane işi fırınlar da gördüm o seviyeye çıkmak şimdilik istemiyorum. Kullanım sıklığım çok fazla değil. 250 TL'lik modeller de pek çekici gelmedi zira birbirinin kopyası fırınlar, daha önce kullandım ve çok memnun kalmadım.

Kaliteli, şık, iyi ve eşit pişirebilen, dereceleri doğru çalışan özetle düzgün bir ufak fırın arıyorum. Bütçeyi 5000 TL altında tutmak istiyorum, 1000- 2000 TL de olabilir, ürüne göre karar vereceğim için bütçe esnek diyebiliriz.

Tabi ki ne pişireceğinize göre aldığınız verim değişebilir ama genel olarak Siemens mini fırınları iyi iş görüyor. Biz 4-5 yılı aşkın süredir kullanıyoruz hem hamur işi hem yemek için yani bence 5000 TL çok yüksek 1000-2000 TL'lik fırın işinizi görür.
Not: Fırını kendim amatör olarak arada kullansam da esas kullanan eski bir aşçı.

eşit pişirebilen

Merhaba,
Teknoloji çok geliştiği için hemen hemen hepsi aynı işlevlerde aslında fakat ömürleri göz önüne alındığında miele ve siemens markalara bakmanızı ve eşit pişirebilen dediğiniz için kesinlikle turbo fan olmasına dikkat edin. Ben ankastre için Miele'nin H 2265-1 modelini kullanıyorum ve aşırı memnunum.

En sevdiğim yanı ön kapağında ki soğutucu sayesinde (varsa çocuklar için) güvenli bir kullanımda sunuyor.

Tabi ki ne pişireceğinize göre aldığınız verim değişebilir ama genel olarak Siemens mini fırınları iyi iş görüyor. Biz 4-5 yılı aşkın süredir kullanıyoruz hem hamur işi hem yemek için yani bence 5000 TL çok yüksek 1000-2000 TL'lik fırın işinizi görür.
Not: Fırını kendim amatör olarak arada kullansam da esas kullanan eski bir aşçı.
Miele DG 6001

Bu bütçeye Miele yakışır.
Miele beyaz eşya da bir dev evet ama bu fiyata ankastre fırın almak bana daha mantıklı geliyor. :) Gerçi şuan kullandığımız ankastre fırın performansı mini fırını aratıyor. :p

Miele'ler çok güzel de ankastrede ya da Tam boy fırında kapsamlı bir tadilat gerekiyor. Mutfak tadilatı işin içine girerse 20.000 TL ila 50.000 TL daha masrafım olacak, bunu da şu an planlamıyorum :)

Şu önerilen fırın tezgaha konabilir mi illa gömme mi olmak durumunda emin olamadım: Miele DG 6001 Gourmet Star Solo Buharlı Fırın

Bu sebeple taşınabilir mini ve midi kategorisinde bakmam daha uygun şu an benim için. Siemens mini fırında model varsa bildiğiniz güzel olur.

İndirimde şunu gördüm SIEMENS HF24G541 25 lt Kapasiteli 900 W Midi Fırın Inox

Bu modeller hakkında şu anen azından fikrim yok: Siemens HO110310F 2 Pişirme programlı Mekanik Saatli Midi Fiyatı
Fiyat farkı saçma bu arada:

Miele'ler çok güzel de ankastrede ya da Tam boy fırında kapsamlı bir tadilat gerekiyor. Mutfak tadilatı işin içine girerse 20.000 TL ila 50.000 TL daha masrafım olacak, bunu da şu an planlamıyorum :)

Şu önerilen fırın tezgaha konabilir mi illa gömme mi olmak durumunda emin olamadım: Miele DG 6001 Gourmet Star Solo Buharlı Fırın

Bu sebeple taşınabilir mini ve midi kategorisinde bakmam daha uygun şu an benim için. Siemens mini fırında model varsa bildiğiniz güzel olur.

İndirimde şunu gördüm SIEMENS HF24G541 25 lt Kapasiteli 900 W Midi Fırın Inox

Bu modeller hakkında şu anen azından fikrim yok: Siemens HO110310F 2 Pişirme programlı Mekanik Saatli Midi Fiyatı
Fiyat farkı saçma bu arada:

HO110210 modeli bizimkine çok benziyor. Almadan önce ısıtma tipine/rezistansına dikkat etmeniz faydalı olacaktır zira rezistansı kötü olunca turbo (gerçi bu Siemens de yok diğer firmaların ürünlerinde var) özelliği olsa bile bir halta yaramıyor statik ısıtma tipli fırınlar yanlış hatırlamıyorsam daha çok hamur işi tarzı yiyecekleri daha iyi pişiriyordu (çabuk ısıtma olduğu için mikrodalga misali) ama elektrikli ocak mantığı ile olan fırınlar gibi alttan daha fazla pişirme yapsa da hem ağır pişirdiği hem ısıyı yaydığı için daha makul olabilir (ben her şeyi ağır pişirme taraftarı olduğum için) tabi yine kullanıcıya göre değişilik gösterebilir. Ha unutmadan bir de ızgarasına dikkat edin hepsin de ızgara özelliği yazıyor ama bazılarının teli çok dandik oluyor ya ısıyı etkiliyor ya doğrudan temas halinde yapışıyor ya da kısa zamanda deforme oluyor. (Kumtel fırınlarda çok oluyor gördüğüm kadarıyla) Doğrudan bir ürün öneremiyorum kusura bakmayın yeni ürünlerle pek tecrübem yok ama anladığım kadarıyla Siemens de mini olarak iki ürün çeşidi var onların da esas farkı rezistans, ben elektrikli ocak ısıtmalı olanı tercih ederdim şuan ki fırında bu ısıtma tipine sahip. (HO110210 modeli olması lazım.)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı