5000 TL Bütçe İle İşlemci, Anakart, RAM ve Kasa Önerisi

Bütçe
5000

kyuksel

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba sevgili gençler.

90'ların başından beri sayısız sistem toplamış olmama rağmen yaşın artık Kemal'e ermesinden ötürü(50'lere yaklaşıyoruz 😀) bir süredir güncel piyasa, işlemci ve anakart Speclerinden kopmuş durumdayım. 1982'den beri evinde bilgisayar kullanan bu abiniz evin masraflarından ancak nefes alıp 😀 (ince uyarı içerir) upgrade nedir unutmuş bilgisayarımı bir yenileyeyim dedim. Bu noktada yurtdışı/yurtiçi makale, review vs okuyup da bir sonuca varmak mümkün ancak yine de "bütün ümidim gençliktedir" diyerek soruyu buraya sormanın mantıklı olduğuna kanaat getirdim.

Şimdi elimde Upgrade'in ilk aşamasında almış olduğum bir GTX1600 ve onu çalıştırabilmek için SS kuralı ile almak zorunda kaldığım High Power 750W 80+ gd güç kaynağı var. Hali hazırda bu ikili standart bir kasada 2012 model 2. nesil bir Intel işlemci ve 16 GB RAM ile çalışıyor. Diskler vs zaten çalıştığım firmada sunucularda kullandığımız NVMe M.2 SSD'ler.

Yeni bir sistem için bana bir işlemci, anakart, RAM ve kasa dışında gereken bir şey yok. Aslında kasa da çok gerekmez ama abiniz bunca zamandan sonra yanarlı dönerli bir kasa da alıversin artık. 😀

Netten yurt dışı benchmark Spec'lerine bakarak F/P değerlerini de göz önünde tutmak kaydıyla mantıklı işlemci bu gibi göründü. OC yetenekleri ile açık konuşayım arama yapmadım. O yüzden bir fikrim yok.

Intel Core i5-10400F 2.90GHz 6 çekirdek 12MB önbellek soket 1200 işlemci

sonrasında bu işlemciyi hangi anakartta çalıştırırsam Max verimlilik alırım diye düşünürken yine karşıma seçenek olarak bu anakart çıktı.

MSI MAG B460 Tomahawk Intel B460 soket

Bu kartın ucuz modelleri de var, ben neye göre daha ucuz veya pahalı tam kestiremedim. Mevzu OC ise bilen gençler uyandırırsa sevinirim.

Geriye kaldı RAM, bu teknoloji çok gelişmemiş, halen bıraktığım yerde otluyor. Muhtemelen CL13 civarı anakart hızına uygun bir RAM işimizi görür. Çok detaylı bakmadım burada da, önüme bu çıktı.

HyperX Predator HX426C13PB3/16 16 GB (1x16 GB) DDR4 2666MHz CL13

Bundan 2 tane alıp koymayı planlıyorum. Daha RAM vs uğraşmayalım bu zamandan sonra. Vaktinde 256KB RAM'li PC ile çalışırken (fi tarihi), 2048MB RAM'li sistemi görünce "vay be, makine BIOS'ta RAM'i sayarken zaman ne güzel geçiyor" demişliğimiz var, o yüzden RAM şart...

Ha, bir de bunu koyacak bir kasa lazım. Vallahi o konudan tamamen bihaberim. Konuya bilgisi ile katılımda bulunan genç kardeşlerimiz abileri için düzgün bir F/P kasa da söyler.

Durum bundan ibaret dostlar... Şimdi güncel bilginiz, tecrübeniz ile bana yol gösterip en az bir 5-6 yıl daha beni upgrade sıkıntısından kurtarabilirsiniz. Daha iyi önerileri olan varsa memnuniyetle değerlendiririm.

Şimdiden elinize sağlık...

Son düzenleyen: Moderatör:
2X.
Kasaya 1000 TL kalıyor pek bilgim yok başka biri önerebilir.

Eğer bütçeniz 5500 olursa bu anakart harikadır.

Hocam vallahi taş gibi ayarlamışsınız her şeyi gayet güzel duruyor ha belki Intel yerine AMD tercih etmenizi öneririm ama o kadar kasa olarak da Gamepower warcry var değişik bir şey isterseniz.

Merhaba üstat B460'ta ve H410 anakartlarda OC yapılamıyor maalesef, Z serisi bir anakart işini görecektir fakat bu seferde k serisi bir işlemci lazım bildiğin üzere bu yüzden AMD Ryzen serisi işlemci öneririm.(abimiz 1600 serisi bir GPU aldığı için 3. nesil önerdim 30 serisi bir GPU alsaydı 5. nesil önerirdim. 3600X çok ısındığı için bir de güzel bir hava soğutma ekledim fakat 5700 TL oluyor eğer almazsanız 5300 TL'ye düşüyor bilginize.)

Kasa.

Anakart.

RAM.

İşlemci.

2X.
Öncelikle öneri için teşekkürler...

Gördüğüm ram'ler CL19, bu noktada yüksek CAS Latency ramin çalışmasında tahmini bir 8-10% luk hız kaybı yaşatabilir. F/P hesabında maliyete bakmak lazım, değerlendirebilir.

Öte yandan 5600X zaten hali hazırda daha iyi bir işlemci.. Güç tüketimi düşük, OC yetenekleri seçtiğin anakart ile uzun süre beni idare edebilir. Teşekkürler..

Merhaba üstat B460'ta ve H410 anakartlarda OC yapılamıyor maalesef, Z serisi bir anakart işini görecektir fakat bu seferde k serisi bir işlemci lazım bildiğin üzere bu yüzden AMD Ryzen serisi işlemci öneririm.(abimiz 1600 serisi bir GPU aldığı için 3. nesil önerdim 30 serisi bir GPU alsaydı 5. nesil önerirdim. 3600X çok ısındığı için bir de güzel bir hava soğutma ekledim fakat 5700 TL oluyor eğer almazsanız 5300 TL'ye düşüyor bilginize.)

Kasa.

Anakart.

RAM.

İşlemci.

Ben malım galiba soğutucuyu eklememişim. Ayrıca 5200 TL'ye düşüyor soğutucu 300 TL imiş.

Eğer bütçeniz 5500 olursa bu anakart harikadır.
AMD ortamına düştük belli... 😀

5600X gerçekten beğendiğim bir işlemci, yurtdışında pek popüler. En çok üzerinde çalıştığı mobo da MSI MPG 550 neredeyse çay-simit, rakı-balık gibi ayrılmaz bir ikili. Bütçe bir tık zorlanıp bu duo'yu alabiliriz. O anlamda değerli öneriler için teşekkür ederim.

Ama ram konusunda 32MB kullanacağım ve 4 slotu 8x4 ile kapatmak istemiyorum. Yarın öbür gün yükseltme şansımızın açık olması lazım. O sebepten slot başına 16GB'lık ram koyabileceğimiz bir seçenek de uydurabilirsen, neden olmasın...

AMD ortamına düştük belli... 😀

5600X gerçekten beğendiğim bir işlemci, yurtdışında pek popüler. En çok üzerinde çalıştığı mobo da MSI MPG 550 neredeyse çay-simit, rakı-balık gibi ayrılmaz bir ikili. Bütçe bir tık zorlanıp bu duo'yu alabiliriz. O anlamda değerli öneriler için teşekkür ederim.

Ama ram konusunda 32MB kullanacağım ve 4 slotu 8x4 ile kapatmak istemiyorum. Yarın öbür gün yükseltme şansımızın açık olması lazım. O sebepten slot başına 16GB'lık ram koyabileceğimiz bir seçenek de uydurabilirsen, neden olmasın...
5000'e zor hocam. Alabilirseniz bunlara bakabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı