@Silinen üye @schwero @Chn2z @Aghayev13 Herkese yardımlarından dolayı teşekkürler.
Son geldiğimiz nokta :)

İşlemci : Ryzen 5 2600 1220 TL

Anakart : Bir farkı var mı?
Gigabyte GA-AX370M-DS3H 505 TL
Gigabyte AX370M-Gaming 3 582 TL

Ekran Kartı : Hangisini alayım farkeder mi? Ve Gigabyte 8gb neden böyle ucuz ?
Sapphire RX570 pulse 4GB 969 TL
MSI RX570 ARMOR 4GB 946 TL
ASUS ROG-STRİX RX570 4GB 1025 tl
Sapphire RX570 Nitro+ 4GB 1046 TL
Gigabyte RX570 8GB 1088tl

Ram : After Effects 16 gb ram istiyormuş. Dual kit olmaması sorun mudur? Ve overclock yapmayacağım 3000mhz anakartım destekler mi?
Corsair 8x2 16GB 3000mhz 634 tl

SSD : Sandisk ultra 3D 500GB 460 TL

Şu haliyle ortalama 3865TL yapıyor. Bütçemden 1135TL kalıyor. Kalana monitör, kasa-psu önerileriniz nedir ?
Hocam bilgimi zaten sizinle paylaştım, yani sistem topladım sizin için.
RX 570 kartının Gigabyte olanını öneririm. Çünkü daha az sorun yaşatıyor.
Nitro+ ve ROG Strix modellerinden uzak durmanızı öneririm. ( Sadece RX 570 kartı için geçerli bunlar ). Sebebi ise : Son günlerde RX 570 kartında "Wattman" hatası alan çok kişi var. Gigabyte modelini kullanan görmedim, yani biraz daha az riskli. RAM olarak Ryzen sistem için Dual Kit önemli.

Evet en başta önerilen sistmelerle aynı noktadayız. Ama en azında artık ne aldığımı, niye aldığımı bilmiş oldum. @Silinen üye önerdiği sistemde kasa hoşuma gitmedi ve 400W yetersiz olabilir. @Aghayev13 önerdiği sistem de uygun. Ben de @Aghayev13 bulduğu sistemin kasası farklı olanını buldum. Ram olarak bir tane daha eklenecek 16Gb olacak. Şu haliyle toplam 4042 TL oluyor. 2. Ram Eklenince 4400TL olacak.

Resmini eklediğim sistemi kasada dahili fan olmasından dolayı seçtim. Havalandırması iyi midir? Psu olarak sharkoon 650w 80+ seçtim. @Aghayev13 kasa sizce hangisi daha iyidir? ve Sizin önerdiğinizle 150Tl fark çıkıyor.

Ekran olarak da sizin önerdikleriniz ve Samsung 23.5" arasında bütçeyi de gözönünde bulundurarak tercih yapacağım.

Son olarak eklemek önermek, istediğiniz birşey varsa onları da belirtirseniz sevinirim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2019-05-15-01-56-43.png
    Screenshot_2019-05-15-01-56-43.png
    89,7 KB · Görüntüleme: 59
Evet en başta önerilen sistmelerle aynı noktadayız. Ama en azında artık ne aldığımı, niye aldığımı bilmiş oldum. @Silinen üye önerdiği sistemde kasa hoşuma gitmedi ve 400W yetersiz olabilir. @Aghayev13 önerdiği sistem de uygun. Ben de @Aghayev13 bulduğu sistemin kasası farklı olanını buldum. Ram olarak bir tane daha eklenecek 16Gb olacak. Şu haliyle toplam 4042 TL oluyor. 2. Ram Eklenince 4400TL olacak.

Resmini eklediğim sistemi kasada dahili fan olmasından dolayı seçtim. Havalandırması iyi midir? Psu olarak sharkoon 650w 80+ seçtim. @Aghayev13 kasa sizce hangisi daha iyidir? ve Sizin önerdiğinizle 150Tl fark çıkıyor.

Ekran olarak da sizin önerdikleriniz ve Samsung 23.5" arasında bütçeyi de gözönünde bulundurarak tercih yapacağım.

Son olarak eklemek önermek, istediğiniz birşey varsa onları da belirtirseniz sevinirim.
Ben 400W değil 500W önerdim yanlış olmasın. Alacağın sistem hayırlı olsun.

@Silinen üye @schwero @Chn2z @Aghayev13 Herkese yardımlarından dolayı teşekkürler.
Son geldiğimiz nokta :)

İşlemci : Ryzen 5 2600 1220 TL

Anakart : Bir farkı var mı?
Gigabyte GA-AX370M-DS3H 505 TL
Gigabyte AX370M-Gaming 3 582 TL

Ekran Kartı : Hangisini alayım farkeder mi? Ve Gigabyte 8gb neden böyle ucuz ?
Sapphire RX570 pulse 4GB 969 TL
MSI RX570 ARMOR 4GB 946 TL
ASUS ROG-STRİX RX570 4GB 1025 tl
Sapphire RX570 Nitro+ 4GB 1046 TL
Gigabyte RX570 8GB 1088tl

Ram : After Effects 16 gb ram istiyormuş. Dual kit olmaması sorun mudur? Ve overclock yapmayacağım 3000mhz anakartım destekler mi?
Corsair 8x2 16GB 3000mhz 634 tl

SSD : Sandisk ultra 3D 500GB 460 TL

Şu haliyle ortalama 3865TL yapıyor. Bütçemden 1135TL kalıyor. Kalana monitör, kasa-psu önerileriniz nedir ?
Anakart : Soket giriş sayıları fazla olanın fiyatı daha pahalı. Örn sata girişi pahalı olanın 6 tane var.
Ekran kartı: Ucuz olmasının sebebi marka değeri. gigabyte kötü marka gibi algılanmasın. günümüzdeki marka değeri bir MSI kadar değil.
RAM: Bazen Dual kit RAM ler daha ucuz olabiliyor. RAM den de para kazanabilirsin. RAM de fiyat farkı kaliteyi o kadar etkilemiyor. Corsair yerine başka bir markadan alıp 30-40 lira kar edebilirsin.
SSD: Forumlarda en az hangi markadan şikayet edilmiş se onu tercih et.
Dostum sana tavsiyem birkaç parçalarını 2. el alabilirsin. Ben bir kaç ay önce yüzyüze görüşerek sahibinden den 2. el parçalar aldım. Parçaların garantileri devam ediyor ve 2. el olduğu için her parçadan 100-200 lira kar ettim. Bunu düşünüyorsan tek tavsiyem ekran kartını 2. el alma. Mining furyasından dolayı özellikle RX serileri tercih edildi. sonuç olarak parçalar tüm yükte günlerce kullanılması için üretilmedi ve kartın bitcoin için kullanılıp kullanılmadığını anlayamayız

Power Boost`a 10 lira bile vermem. O kasayı aklınızdan çıkarın.

Power Boost`a 10 lira bile vermem. O kasayı aklınızdan çıkarın.
Hocam iyi anlamadan sistem toplamak ne zormuş ne zormuş. Kafam allak bullak oldu. Hergün aynı anda 20 sekme açmaktan okumaktan 😀. Rüyamda donanım görüyorum, hesap yapıyorum artık. Bütçeye uydurmak için uğraşıyorum. 16GB ram ve istediğim ekranla 5300Tl nin altına inemiyorum bir türlü. Yarın bir iki yere daha fiyat soracağım.

Yarın itopyayı arayıp sizin önerdiğiniz sarı-siyah kasadaki psuyu soracağım. Ayrı ayrı toplarsam ucuza gelebilir diye fiyatlara bakıyorum. Bu kasayı vatanda ucuza buldum ancak psu bilgisi vermemişler yarın arayıp onu da öğreneceğim. Eğer psu su kaliteli ise fiyatı iyiymiş. Ancak değilse frisby'nin 250Tl lik bir kasası var onu alıp 350tl ye iyi bir psu bulmaya çalışacam.

CORSAIR CARBIDE SERİSİ CHAMP/SPEC-04 80PLUS 600W SARI/SİYAH MidT ATX KASA - Vatan Bilgisayar

Hocam iyi anlamadan sistem toplamak ne zormuş ne zormuş. Kafam allak bullak oldu. Hergün aynı anda 20 sekme açmaktan okumaktan 😀. Rüyamda donanım görüyorum, hesap yapıyorum artık. Bütçeye uydurmak için uğraşıyorum. 16GB ram ve istediğim ekranla 5300Tl nin altına inemiyorum bir türlü. Yarın bir iki yere daha fiyat soracağım.

Yarın itopyayı arayıp sizin önerdiğiniz sarı-siyah kasadaki psuyu soracağım. Ayrı ayrı toplarsam ucuza gelebilir diye fiyatlara bakıyorum. Bu kasayı vatanda ucuza buldum ancak psu bilgisi vermemişler yarın arayıp onu da öğreneceğim. Eğer psu su kaliteli ise fiyatı iyiymiş. Ancak değilse frisby'nin 250Tl lik bir kasası var onu alıp 350tl ye iyi bir psu bulmaya çalışacam.

CORSAIR CARBIDE SERİSİ CHAMP/SPEC-04 80PLUS 600W SARI/SİYAH MidT ATX KASA - Vatan Bilgisayar

En son kendi pc'imi satıcam sana :)
IMG_20190512_195315.jpg

Power Boost, Frisby, Rampage ve benzeri markalardan ürün almayın. Frisby kasalarının bazıları orta düzeyde olabiliyor ama yinede önermiyorum. Riske atmağa değmez. Ben size kalitesiz ürün önermem hocam topladığım sistem gayet iyi.

En son kendi pc'imi satıcam sana :)Eki Görüntüle 395095
Neden olmasın😀

Power Boost, Frisby, Rampage ve benzeri markalardan ürün almayın. Frisby kasalarının bazıları orta düzeyde olabiliyor ama yinede önermiyorum. Riske atmağa değmez. Ben size kalitesiz ürün önermem hocam topladığım sistem gayet iyi.
Teşekkür ederim hocam. Sağolun cevap veren herkese. Çok faydalı oldu. Şu an en iyi ihtimalle 16Gb ram ile birlikte ve istediğim ekranla 5200Tl - 5300Tl tutuyor. ve daha mouse klavye ve wi-fi adaptörü alınacak. Maddi durumlar biraz sıkışık bende. Bugün vatanı ve itopyayı aradım. Önerdiğiniz sistemdeki kasanın psusunu sordum. 600w 80+ Vs serisi Corsair psu varmış üzerinde. Vatanda kasanın fiyatı 550tl civarındaydı. İtopya da 720Tl. Corsair Vs serisi psularda kronik bazı sorunlar varmış bazı forumlarda okuduğuma göre.

Bugün vatanı aradığımda kdv indirimini de sordum ne zaman olur diye. Bu yıl 2 ayda bir yapmışlar. Ve geçen ay yapılmamış. Bu haftasonu veya bu aralar 19mayıs ve okul tatili dolayısıyla da indirim ihtimali var. Konuştuğum kişi ben de bilgisayar alacağım bekliyorum dedi. Bir iki hafta kadar beklemeyi düşünüyorum. Eğer sizin ihtiyaçlarınız da varsa bu aralar takip edin.

Son olarak hocam @MenT4LisT eğer indirim olursa ayrı ayrı toplarsam diye kasa ve psu önerebilir misiniz 600-700tl arası? Kasa olarak havalandırması iyi normal birşey, psu biraz daha kaliteli birşey almak mantıklı geldi. Kasa Sharkoon Am5 Psu ise FPS 600w 80+ mantıklı geldi.
Siz ne dersiniz?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı